Sedmý ročník festivalu Venušiny dny předvede současné ženské autorské umění.

Sedmý ročník festivalu Venušiny dny předvede současné ženské autorské umění. Zdroj: Facebook Venuše ve Švehlovce

Když tvoří holky: Festival Venušiny dny ukáže současné ženské autorské umění

Co je to ženské umění? Na tuto otázku letos již sedmým rokem odpovídá festival Venušiny dny. Ten proběhne ve dnech od 1. do 5. května 2022 v žižkovském divadle Venuše ve Švehlovce a divákům nabídne přehlídku současného ženského autorského umění.

Být autorkou ženou má svá specifika. I proto se festival Venušiny dny už od roku 2015 snaží bořit stereotypy o tom, co je to ženské umění: co ženy zajímá a o čem ženy tvoří. Divácky ovšem samozřejmě nepatří jen ženám a je vhodný pro všechny bez ohledu na pohlaví a gender.

TIP NA VIDEO: Rozhovor s Ridinou Ahmedovou o ženském těle a podcastu Sádlo

Sedmý ročník akce, která letos vedle umění zaštítí i dobročinnou sbírku pro ženy v nouzi, proběhne tradičně v uvolněné atmosféře žižkovského divadla Venuše ve Švehlovce a odstartuje 1. května stand-upem Člověk rovná se muž aneb Žena jako deviace. Stojí za ním Duo docentky – Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková – které se zaměřuje na popularizaci výzkumu v oblasti genderu a sexuality.

2. května od 20 hodin předvede Beautiful Confusion Collective v premiéře šedesátiminutovou taneční přednášku Black Dress, která je inspirovaná symbolikou a univerzálností malých černých šatů a v tomto kontextu zkoumá hranice binárního pojetí genderu. O den později pak slovenské Divadlo NUDE v české premiéře uvede inscenaci Cukrová vata, která stojí na konfrontaci dvou hrdinek s očekáváními a nároky, jež společnost na ženy klade. Jedna z nich je svobodná a bezdětná třicítka, která hledá svoje pevné místo v životě, druhá, o dekádu starší, neplánovaně otěhotní a musí se vypořádat s mateřskou úlohou po čtyřicítce. Zcela čerstvé autorské písně z chystané sólové desky pak 4. května v rámci koncertu ve Venuši odehraje hudebnice Marie Kieslowski.

Kompletní program fatálního feminního festivalu, který 5. května zakončí představení Divadla oProtiZažehnutí aneb Blatnický Bajkonur – najdete na facebookové stránce Venuše ve Švehlovce. Součástí festivalu bude také videorozhovor s Pavlem Houdkem, Kamilem Filou, Petrem Bittnerem a Františkem Kopřivou. Přední čeští gendermani budou v jeho rámci odpovídat na dotazy, které můžete již teď pokládat právě prostřednictvím Facebooku Venuše ve Švehlovce. Vstupenky na jednotlivá představení zakoupíte on-line přes GoOut.

Festival zároveň zaštiťuje dobročinnou Venušinu sbírku hygienických potřeb pro ženy v nouzi, kterou spolupořádá organizace Jako doma. Sbírka bude probíhat 4. 4. a 5. 4. vždy od 19 do 20 hodin v prostorech divadla. Je zaměřena na hygienické potřeby, přinést tedy můžete šampony, sprchové gely, mýdla, prášky na praní, mycí prostředky, vlhčené ubrousky, menstruační vložky a inkontinenční pomůcky, volně prodejné léky – například Ibalgin nebo Endiaron – vitaminy, obvazy, deodoranty ve spreji, barvy na vlasy, krémy, ale klidně i dekorativní kosmetiku. Věci můžete rovněž přinést každý všední den mezi 10 a 16 hodinou do komunitního centra Jako doma v Libni, případně můžete aktivity organizace podpořit zasláním finančního daru na účet 2200262792/2010.