Malé černé jsou věčná klasika. Letos nejvíc letí tyto 3 trendy!

Malé černé šaty – moderní koncept ženského odívání, který dala světu Coco Chanel a který se od té doby neustále aktualizuje. Měly by být jednoduché, nadčasové, elegantní, univerzální, ale také dostupné. Jaké střihy nebo materiály letos vítězí? 

Z historického hlediska malé černé šaty nacházejí uplatnění jak v dobách krize, tak v dobách rozkvětu. Coco Chanel se svým jednoduchým žerzejovým modelem sice přišla v roce 1926, popularitu však malé černé získaly zejména po krachu na newyorské burze. Po válce přišel Christian Dior a jeho new look silueta, která důrazně oznamovala návrat elegance. O deset let později představil milovník černé barvy Cristóbal Balenciaga dramatickou siluetu svých sack dress – pytlových šatů.

Nejslavnější malé černé nicméně vytvořil Hubert de Givenchy a ve Snídani pro Tiffanyho (1961) je obléká Audrey Hepburn. A tak by se dalo pokračovat – Yves Saint Laurent v sedmdesátkách, Azzedine Alaïa v osmdesátkách, Gianni Versace v 90. letech... nebo aktuálně třeba Nensi Dojaka či Cecilie Bahnsen, mladé návrhářky, které nastolují trendy díky novým siluetám a nápadům.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si historii malých černých šatů

I v současné nejisté době, kdy nevíme, kolik společenských akcí se v následující sezoně bude moci uskutečnit, je dobré být připravena. Malé černé šaty jsou módní konstantou, která se uplatňuje v mnoha podobách. Pojďme si představit alespoň některé z letošních žhavých trendů.

Stále přetrvává láska k pohodlným, ale současně velmi sexy úpletům, které ženě dodávají až kočičí ladnost, ale přitom se perfektně hodí na denní nošení. Objevovaly se v kolekci u Victorie Beckham, Jacquemuse nebo třeba Altazurry.

Čím dál víc se o slovo hlásí mini šaty, což souvisí s obecnou nastupující změnou střihových tendencí, kdy se opět do popředí dostávají krátké délky. Logicky tak letí třeba uhlazené áčkové šaty ve stylu 60. let. S mini délkami se letos pojí i trend, který přetrval z minulých let – kontrastní bílé límečky, ať už jednoduché Peter Pan, nebo vyšívané.

Street style v Miláně

Stále také neopouštíme oblíbenou siluetu s balonovými rukávy, kterou pro svět vzkřísila zejména Skandinávie. Novým prvkem může být zapínání na zip, které romantické siluetě dodává edgy detail. Dánská návrhářka Cecilie Bahnsen pro změnu představuje kombinaci přiléhavé pleteniny a objemné sukně.

Fotogalerie: 45 nejlepších malých černých šatů z aktuálních kolekcí