Základy letního šatníku: Malé černé, ve kterých se můžete předvést i schovat

Malé černé jsou pro historii módy i pro ženy důležitým mezníkem. Přinesly totiž koncept elegantních, ale současně pohodlných a finančně dostupných šatů, které lze univerzálně využít pro nejrůznější příležitosti. Dosavadní ženskou módu tím ve 20. letech 20. století demokratizovaly a emancipovaly podobně výrazně, jako to dokázal snad jen nástup dámských kalhot. Není divu, že po nich toužíme zas a znovu. 

Když se řekne malé černé, představí si každá z nás trochu jiný střih. Někdo možná elegantní pouzdrové šaty ve stylu legendárního modelu od návrháře Huberta de Givenchyho. Ano, přesně ty, které měla na sobě Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho. Byla v nich tak úchvatná a přirozeně noblesní, až člověk dočista pozapomněl na fakt, že se Audreyina postava Holly Golightly ve skutečnosti živí jako placená společnice.

Někdo si zase představí něco víc sexy, jako třeba tak zvané revenge dress, šaty které před šestadvaceti lety oblékla na party magazínu Vanity Fair Lady Diana. Na princeznu byly tehdy nebývale odvážné, s mini délkou a s odhalenými rameny, nemluvě o tom, že byly těsně přiléhavé, jak bylo zkraje devadesátých let populární.

Šaty návrhářky Christiny Stambolian si vysloužily název revenge dress (volně přeloženo jako šaty, ve kterých se můžete pomstít bývalému), protože tentýž večer, kdy se v nich s pobaveným úsměvem Diana předvedla, vysílala státní televize rozhovor s princem Charlesem, který se v jedné chvíli bezelstně přiznal k nevěře s Camillou Parker Bowles.

A tak zatímco někdo by se po takové zpovědi mohl cítit raněn, princezna lidských srdcí se na veřejnosti ukázala v plné síle a půvabu. Anna Harvey, její tehdejší stylistka, médiím svěřila, že Diana původně plánovala obléci šaty Valentino a pro tyto se rozhodla na poslední chvíli, protože chtěla vypadat jako „milion dolarů“. Coco Chanel, které vděčíme za ideu malých černých šatů a která razila heslo, že čím hůře se žena cítí, tím lépe by měla vypadat, by jí jistě zatleskala!

Malé černé jsou šaty, ve kterých můžete být vidět, ale ve kterých se můžete klidně i „schovat“, když se vám zrovna nechce z vaší komfortní zóny. Letošní střihy plné „košilkového“ objemu, balonových rukávů a midi délek tomu rozhodně napomáhají, aniž by přitom cokoli ztratily ze své elegance. A navíc, vždycky přece můžete přidat náhrdelník z bílých perel.

Tipy, kde koupit stylové „malé černé“, najdete ve fotogalerii.