Sexy léto začíná: Troufnete si na průsvitný materiál ze sedmdesátek?

16. června 2020 • 06:00
Módní influencerka Sofie Valkiers • Foto: Profimedia.cz

Háčkovaná krajka, kterou si naše maminky pamatují ze sedmdesátek a my mileniálky z devadesátek, se opět vrací. Pokud jste jí nedaly šanci už loni, letos to určitě zkuste. Léto na vlně sedmdesátek začíná! 

Sedmdesátá léta – dekáda, která na letošním odívání zanechává nejvýraznější otisk. Po rozšířených nohavicích, přiléhavých úpletových topech či retro vzorech přichází i háčkovaná krajka, která byla v této dekádě velkým hitem. Nosila ji Brigitte Bardot Cher.

Brigitte Bardot (1972) Brigitte Bardot (1972) Autor: Profimedia.cz
Cher (1971) Cher (1971) Autor: Profimedia.cz
Jenny Lee Wright (1970) Jenny Lee Wright (1970) Autor: Profimedia.cz

Legendární jsou party šaty Jane Birkin, které držela pohromadě jen kamínková brož umístěná nad pupíkem. Právě v 70. letech totiž došlo k velkému rozvolnění tradičních představ o eleganci a vkusu, což lze demonstrovat právě na večerních šatech. „Co se zdálo dříve směšné a odpovídalo normám ošklivosti a kýče, se stalo přípustné, zábavné a módní,“ vysvětluje v knize Móda za železnou oponou Konstantina Hlaváčková. Za vším přitom můžeme hledat vliv hnutí hippies, který byl v sedmdesátkách stále hodně silný a který do módy přinesl nejrůznější etno prvky. 

V devadesátkách pak tento bohémský styl slavil comeback, jak dokazuje fotka Naomi Campbell, která takto vyrazila na koncert U2.

Naomi Campbell (1997) Naomi Campbell (1997) Autor: Profimedia.cz

A další vlnu zažíváme nyní – háčkovaná krajka byla k vidění třeba na přehlídkách Altuzarra, Isabel Marant, Celine i Staud. Vrací se přitom nejen v podobě něžné vintage krajky, ale i v podobě výrazných etno vzorech – k háčkované krajce patřil v sedmdesátkách oblíbený do čtvercový nebo kulatý háčkovaný vzor. 

Altuzarra Altuzarra Autor: Profimedia.cz
Altuzarra Altuzarra Autor: Profimedia.cz
Celine Celine Autor: Profimedia.cz
Staud Staud Autor: Profimedia.cz
Isabel Marant Isabel Marant Autor: Profimedia.cz

Háčkovaná krajka může v někom evokovat styl našich babiček, ve skutečnosti ale umí být hodně sexy. Pojí se s přiléhavými šaty na ramínka i s halter topy a odhalenými zády. Stále jsou také hitem háčkované podprsenky, které mohou být součástí bikin, ale fungují i jako sexy letní top na party (přes který můžete přehodit po vzoru Caroline Daur sako). 

Caroline Daur Caroline Daur Autor: Profimedia.cz

I v usedlejší podobě je ale okouzlující. Inspirovat se můžete u Twiggy i současného street stylu. 

Twiggy (1966) Twiggy (1966) Autor: Profimedia.cz
Street style v Paříži Street style v Paříži Autor: Profimedia.cz
Street style v Paříži Street style v Paříži Autor: Profimedia.cz

Kde koupíte cool háčkované kousky? Podívejte se do fotogalerie na naše tipy.

Fotogalerie

16 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy