Seriál vs. realita: Emily v Paříži je možná nevkusná, její styl ale letí!

Měl to být nový Sex ve městě, ale nakonec je to jen... Emily v Paříži. Seriál, jehož hrdince se za módní kreace posmíváme i přesto, že je dávala dohromady tatáž Patricia Field, která oblékala i Carrie Bradshaw. Takhle by se přece Francouzky nikdy neoblékaly, ani kdokoli jiný v Paříži, že? Možná vás to překvapí, ale oblékaly. A klidně i během největší módní události sezony, jakou je pařížský fashion week.

Minisukně, podpatky, barevný kabátek, výrazný vzor a navrch toho všeho ještě baret nebo rybářský klobouček. To je ve zkratce módní styl Emily Cooper (hraje ji Lily Collins), která odjede na rok pracovat coby marketingová asistentka do Paříže. O seriálu se hodně mluví, protože dráždí naivitou a stereotypy, ale současně ponechává prostor k interpretacím. Jedna skupina si myslí, že Patricia Field záměrně obléká hrdinku Emily takhle „na sílu“, aby vynikla její snaživost v porovnání s typicky ležérními Francouzkami. Jiní naopak tvrdí, že slavná stylistka, která letos oslavila 78. narozeniny, tyhle kombinace míní zcela vážně.

Patricia Field rozhodně nefandí minimalismu a střídmé eleganci (vyjma Audrey Hepburn, tu zbožňuje). Naopak, miluje vše extravagantní, zejména vzory, potisky a doplňky. Čím víc, tím lépe. Je o ní také známo, že svým hrdinkám dopřává luxusní garderóbu bez ohledu na jejich ekonomickou situaci. Prostě chce, aby byly šťastné a nepřemýšlely, jestli si mohou boty Manolo Blahnik nebo kabelku Dior dovolit. Emily v Paříži má tak s každým dílem čím dál nereálnější šatník, který však zároveň působí, jako kdyby ustrnul někde v pubertě.

Emily v Paříži

Tohle přece není pařížský styl, který kopírujeme od dob Brigitte Bardot, Jane Birkin a Françoise Hardy. Tohle je ringarde neboli laciné a šupácké, jak Emily počastuje fiktivní francouzský návrhář. A přesto takovéto „Emily“ existují, a dokonce i v Paříži. Chodí na fashion week, fotí je tam street style fotografové a jejich fotky pak kolují v galeriích on-line módních magazínů. A po seriálu, který se nejspíš příští rok dočká druhé řady, obliba sukýnek a baretů ještě vzroste.

Jedna věc zůstává pravdou. Tohle není typicky francouzský styl. Tohle je sen o Paříži, jak říká Patricia Field. Proto nezapomínejme ani na pravidlo, které pro změnu razila Coco Chanel: „Než vyjdete z domu, zastavte se před zrcadlem a uberte jeden doplňek.“ Stále totiž platí, nejen v Paříži.

Fotogalerie: Emily v Paříži versus street style v Paříži