S předstihem: Pořiďte si klasické kozačky ve stylu chic Pařížanek

Klasické kozačky s blokovým nebo jehlovým podpatkem jsou stále spolehlivou odpovědí na otázku, jaké boty nosit na podzim k sukni nebo k šatům. Jaké si vyberete vy?

V posledních pěti letech se v evropské módě střetávají dvě tendence: Jedna vlna jde ze Skandinávie, druhá z Francie. První boří zažité stereotypy, druhá je opakovaně staví na piedestal. Zatímco kozačky skandinávských značek kombinují outdoorové prvky a mnohdy připomínají holinky s traktorovou podrážkou nebo galoše, ty francouzské (a potažmo italské či španělské) vycházejí z tradičních a léty prověřených designů. Oboje má pro nadcházející sezónu svou platnost, dnes se ale budeme bavit o tradičnějších kozačkách, které ovládaly už loňský pařížský street style a letos je módní značky zase vracejí do hry.

TIP NA VIDEO: Jaké podzimní kousky nesmějí chybět v šatníku stylovým Francouzkám?

Pod pojmem klasické kozačky si dnes představíme v podstatě tytéž tvary, po kterých toužily i naše mámy. „V kozačkách se ženy zhlédly v 60. letech. Ale sehnat je byl nadlidský výkon,“ přibližuje náladu tehdejšího tuzemského oblékání kniha Móda v kruhu času. A doplňuje: „Kosmickou módou inspirované holínky se během desetiletí vyšplhaly až ke kolenům.“ Právě kozačky nad kolena nosila na sklonku šedesátek i francouzská ikona Brigitte Bardot, jejíž outfity jsou dodnes až překvapivě současné. Tvarem jejího modelu s nízkým podpatkem se letos inspirovala i oblíbená bulharská módní značka By Far.

V 70. letech se v módě začala opět prosazovat broušená kůže čili semiš, jejíž syrová krása a zemitá barevnost korespondovaly s kosmopolitní a bohémskou náladou této dekády. Například návrhář Roy Halston uvedl na trh stylový semišový trenčkot. V roce 1979 představil Ralph Lauren poprvé na přehlídce kovbojské boty – a byl z toho hit, který se neustále vrací. Právě semišové koně bývají k vidění takřka na každé módní show francouzské návrhářky Isabel Marant. V sedmdesátkách byly také populární vysoké šněrovací kozačky – podobné dnes najdete třeba u německé obuvnické značky Ayede.

Fotogalerie: Kde už nyní koupíte stylové podzimní kozačky?