Nešlápnete vedle! 50 kotníčkových bot z nových podzimních kolekcí

Jen málokdo si umí podzim představit bez kotníčkových bot. Deštivé dny díky nim přečkáte v suchu, a navíc vypadají skvěle jak s kalhotami, tak k šatům. Letos ale klasické umírněné a často také dost nenápadné modely zastiňují jejich ozvláštněné verze, které vynikají především robustností, masivními platformami i netradičním šněrováním. Co na ně říkáte?

Na první pohled se může zdát, že jsou trendem teprve posledních několik dekád. Kotníčkové boty ale obohacují ženský šatník již od počátku 19. století. Stačí si vzpomenout na všechny ty ševcovské kreace plné zdobných krajek a knoflíčků, které plnily stejnou funkci jako dnes tkaničky nebo zipy.

TIP NA VIDEO: Jitka Nováčková představuje trendy podzimní boty

Zatímco my máme kotníčkové boty spojené především s kvalitními materiály a kůží, jež nás ochrání před neduhy podzimního i zimního počasí, modely z počátku 19. století byly většinou šité ze zdobných látek. Výrazný přelom poté nastal s příchodem viktoriánské éry. V té době totiž dvorní obuvník samotné královny Viktorie Joseph Sparkes Hall přišel s návrhem pohodlných chelsea boots, které si později nechal patentovat.

Loading

A právě tyto boty s přizpůsobitelnou pružnou vsadkou byly výrazným hybatelem obuvnických trendů po celé 20. století. Příkladem budiž 60. léta, kdy se tato perka, jak se botám přezdívá, stala jedním z poznávacích znamení kapely The Beatles. Kromě jejich pohodlnosti lidé postupem času začali objevovat ale také jejich praktičnost a unisexovost, která v konečném důsledku vedla k současnému stavu věcí, kdy jsou chelsea boots nedílnou součástí botníku žen i mužů po celém světě.

Loading

Nejsou to ale jen chelsea boots, které psaly módní dějiny. Mezi jeden z nejvýraznějších typů kotníčkové obuvi bezesporu patří také kultovní šněrovací boty značky Dr. Martens, které byly podobně jako perka úzce spjaty s hudební revolucí, zejména pak s nesmlouvavými britskými rockery The Who. Pracovní obuv, kterou do té doby nosili především dělníci v továrnách, se tak postupně stala symbolem revolty, ze kterého následně čerpali nejen fanoušci punku, ale také skinheads nebo později i milovníci devadesátkového grunge.

Propojenost kotníčkových bot s hudební historií je tedy nepopiratelná a dodnes velmi intenzivní. S příchodem podzimu se ale logicky do popředí dostává hlavně módní hodnota těchto bot. A že se letos s trendy modely doslova roztrhl pytel. Pojďte se proto podívat na pětici trendů, které na vás v následujících měsících budou vykukovat nejen z fashion instagramových účtů, ale také z výloh obchodů.

Článek pokračuje na další straně >>>