Kožené kotníčkové, Mango, 1999 Kč

Kožené kotníčkové, Mango, 1999 Kč Zdroj: archiv firem

Šnerovací, Sézane, 185 EUR
Špičaté kovbojky, Other Stories, 149 EUR
Které boty budou vaším favoritem?
Semišové na podpatku, Zara, 1599 Kč
Se cvočky, Sézane, 190 EUR
51
Fotogalerie

Nešlápnete vedle! 50 kotníčkových bot z nových podzimních kolekcí

Jen málokdo si umí podzim představit bez kotníčkových bot. Deštivé dny díky nim přečkáte v suchu, a navíc vypadají skvěle jak s kalhotami, tak k šatům. Letos ale klasické umírněné a často také dost nenápadné modely zastiňují jejich ozvláštněné verze, které vynikají především robustností, masivními platformami i netradičním šněrováním. Co na ně říkáte?

Na první pohled se může zdát, že jsou trendem teprve posledních několik dekád. Kotníčkové boty ale obohacují ženský šatník již od počátku 19. století. Stačí si vzpomenout na všechny ty ševcovské kreace plné zdobných krajek a knoflíčků, které plnily stejnou funkci jako dnes tkaničky nebo zipy.

TIP NA VIDEO: Jitka Nováčková představuje trendy podzimní boty

Zatímco my máme kotníčkové boty spojené především s kvalitními materiály a kůží, jež nás ochrání před neduhy podzimního i zimního počasí, modely z počátku 19. století byly většinou šité ze zdobných látek. Výrazný přelom poté nastal s příchodem viktoriánské éry. V té době totiž dvorní obuvník samotné královny Viktorie Joseph Sparkes Hall přišel s návrhem pohodlných chelsea boots, které si později nechal patentovat.

A právě tyto boty s přizpůsobitelnou pružnou vsadkou byly výrazným hybatelem obuvnických trendů po celé 20. století. Příkladem budiž 60. léta, kdy se tato perka, jak se botám přezdívá, stala jedním z poznávacích znamení kapely The Beatles. Kromě jejich pohodlnosti lidé postupem času začali objevovat ale také jejich praktičnost a unisexovost, která v konečném důsledku vedla k současnému stavu věcí, kdy jsou chelsea boots nedílnou součástí botníku žen i mužů po celém světě.

Nejsou to ale jen chelsea boots, které psaly módní dějiny. Mezi jeden z nejvýraznějších typů kotníčkové obuvi bezesporu patří také kultovní šněrovací boty značky Dr. Martens, které byly podobně jako perka úzce spjaty s hudební revolucí, zejména pak s nesmlouvavými britskými rockery The Who. Pracovní obuv, kterou do té doby nosili především dělníci v továrnách, se tak postupně stala symbolem revolty, ze kterého následně čerpali nejen fanoušci punku, ale také skinheads nebo později i milovníci devadesátkového grunge.

Propojenost kotníčkových bot s hudební historií je tedy nepopiratelná a dodnes velmi intenzivní. S příchodem podzimu se ale logicky do popředí dostává hlavně módní hodnota těchto bot. A že se letos s trendy modely doslova roztrhl pytel. Pojďte se proto podívat na pětici trendů, které na vás v následujících měsících budou vykukovat nejen z fashion instagramových účtů, ale také z výloh obchodů.

Článek pokračuje na další straně >>>

Pokračování 2 / 6

Perka dostala módní oživení

Pokud jde o chelsea boots, rozhodně neuděláte chybu s nadčasovým koženým modelem s tenčí podrážkou a dokulata tvarovanou špičkou. Pokud ale přeci jen toužíte po módní obměně klasických perek, sáhněte tento podzim po párech, které se vyznačují masivní gumovou podrážkou, která v mnoha případech přechází až do platformy. Určitě narazíte i na kousky, které mají pogumovanou také špičku, která je též robustnější a kulatější než u tradičních modelů. Z barev pak kromě černé vybírejte z krémové či khaki, případně se nabízí i neutrální varianta s barevnou podrážkou.

Pokračování 3 / 6

Na túru? Nikoliv!

Vyrážíte do hor? Skvělé! Vězte ale, že boty připomínající modely na trenkigový či hikingový výlet se letos ohřejí i na módním výsluní. Podobně jako chelsea boots i tento typ kotníčkových bot si letos zakládá na masivní gumové podrážce. V tomto případě se k nim ale často přidává ještě nablýskané kovové šněrování s háčky. Nenechte se ovšem zmást – přestože tyto boty mají hned několik sportovních a outdoorových prvků, vždy k nim volte spíš elegantnější oblečení. Takové džíny se sakem či midi šaty budou sázkou na jistotu.

Pokračování 4 / 6

Divoký západ volá

Kovbojky, často zvané též koně, jedou na nekonečné módní horské dráze. Zatímco jeden rok jsou hitem, ten další je zase lepší je vůbec z botníku nevytahovat. Letos ovšem jejich popularita stoupá až do nejvyššího bodu, proto se nebojte jít směle do nich. Můžete vsadit na umírněný model v černé kůži, moc dobře ale budou vypadat také ty z hnědého semiše, případně páry doplněné o kovové cvočky. Trocha rebelie říznutá divokým západem na podzim nebude vůbec od věci.

Pokračování 5 / 6

Jako z 19. století

Šněrování, které začíná hned za špičkou? Ano! Hitem podzimu se stávají kotníčkové boty s výrazným šněrováním, které svým vzhledem v mnoha případech odkazují právě k obuvnické tradici z viktoriánské doby. Nejčastěji je najdete v barevné semišové variantě či v netradiční kombinaci dvou odstínů kůže. A pokud chcete v trendech zajít ještě dál, vybírejte modely s ostrou špičkou, která je dalším trendem nadcházejících měsíců.

Pokračování 6 / 6

Ponožkové modely zažívají comeback

Psal se rok 2017, když celý módní svět doslova propadl ponožkovým botám. Proč? Byly pohodlné, často vyrobené z příjemné textilie, a tudíž noha zůstávala i navzdory podpatku jako v bavlnce. Jedni tento trend milovali, druzí se těšili, až skončí v propadlišti módních dějin. Tam ale popravdě moc dlouho nezůstal, neboť se teď vrací v plné síle. I přesto se ale zdá, že modely z aktuálních kolekcí jsou o něco sofistikovanější a celkově méně evokují nevzhlednou kombinaci lodiček a ponožek. Pokud si trend zamilujete, porozhlédněte se po modelu v krémové barvě, nebo naopak vsaďte rovnou na syté, až neonově zelené či metalické disco odstíny. Módní odvaz občas není na škodu.