Nejkrásnější zimní svetry, které vás naladí na Vánoce

Vánoční svetry – módní libůstka, která nejdřív vyznívala jako ironie, posléze se však z americké a britské popkultury zcela vážně přelila i do našich šatníků. Naštěstí ne vždy na sobě tyhle kousky mají roztomilé soby či sněhuláky. Pojďte si vybrat z takových, které si budete chtít brát i s sebou na hory nebo na party s přáteli.

V původním slova smyslu se trend týkal doslova „ugly christmas jumpers“, ošklivých vánočních svetrů, které se v 80. letech začaly objevovat v amerických rodinných televizních seriálech (tehdy však ještě nikomu ošklivé nepřipadaly). V té době také pronikly do obchodů, nejprve pod názvem „jingle bells jumpers“ (rolničkové svetry). Už o dekádu později však získaly vánoční svetry posměšnou či sebeironickou konotaci, když se ve filmu Deník Bridget Jonesové objevil Colin Firth v kultovním modelu se sobem. Současně však nabraly jakýsi druhý dech.

TIP NA VIDEO: Jak se obléknout na Štědrý den?

Dnes vnímáme pojem vánoční svetr nejen jako ten „svetr se sobem“, ale také jako svetr či kardigan, který jakýmkoliv způsobem evokuje zimní či sváteční čas. V Evropě se často prosazují kousky s dekorativními norskými vzory, které souzní i s tuzemskou chalupářskou romantikou. Módu zimních svetrů pravidelně ovlivňuje také lyžařská estetika minulého století, která staví na retro geometirckých pruzích a výrazných barvách. V posledních letech se objevují i svetry z lurexu, což je pružná látka protknutá metalickou nití – ideální na neformální večírek. Ať už si vyberete kterýkoliv, rozhodně bude mít (na rozdíl od těch rádoby vtipných vánočních svetrů) delší trvanlivost než jen do konce prosince.

Fotogalerie: Nejlepší svetry z aktuálních kolekcí, které vás naladí na Vánoce