Nejkrásnější zimní svetry, které vás naladí na Vánoce

21. listopadu 2021 • 06:00
Módní influencerky Jeanette Madsen a Thora Valdimars • Foto: Profimedia.cz

Vánoční svetry – módní libůstka, která nejdřív vyznívala jako ironie, posléze se však z americké a britské popkultury zcela vážně přelila i do našich šatníků. Naštěstí ne vždy na sobě tyhle kousky mají roztomilé soby či sněhuláky. Pojďte si vybrat z takových, které si budete chtít brát i s sebou na hory nebo na party s přáteli.

V původním slova smyslu se trend týkal doslova „ugly christmas jumpers“, ošklivých vánočních svetrů, které se v 80. letech začaly objevovat v amerických rodinných televizních seriálech (tehdy však ještě nikomu ošklivé nepřipadaly). V té době také pronikly do obchodů, nejprve pod názvem „jingle bells jumpers“ (rolničkové svetry). Už o dekádu později však získaly vánoční svetry posměšnou či sebeironickou konotaci, když se ve filmu Deník Bridget Jonesové objevil Colin Firth v kultovním modelu se sobem. Současně však nabraly jakýsi druhý dech.

TIP NA VIDEO: Jak se obléknout na Štědrý den?
Jaký dresscode zvolit k vánočnímu stromečku? VIDEO Videohub

Dnes vnímáme pojem vánoční svetr nejen jako ten „svetr se sobem“, ale také jako svetr či kardigan, který jakýmkoliv způsobem evokuje zimní či sváteční čas. V Evropě se často prosazují kousky s dekorativními norskými vzory, které souzní i s tuzemskou chalupářskou romantikou. Módu zimních svetrů pravidelně ovlivňuje také lyžařská estetika minulého století, která staví na retro geometirckých pruzích a výrazných barvách. V posledních letech se objevují i svetry z lurexu, což je pružná látka protknutá metalickou nití – ideální na neformální večírek.  Ať už si vyberete kterýkoliv, rozhodně bude mít (na rozdíl od těch rádoby vtipných vánočních svetrů) delší trvanlivost než jen do konce prosince.

Fotogalerie: Nejlepší svetry z aktuálních kolekcí, které vás naladí na Vánoce

Fotogalerie

34 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy