Konec jedné éry: Lee se loučí s Bottegou, budou jeho kabelky dražší?

Italský módní dům Bottega Veneta a návrhář Daniel Lee tento týden bez dalších podrobností oznámili, že ukončují spolupráci. Znamená to, že v módě končí jedna velká a mimořádně úspěšná éra, která sice trvala jen pár let, ale ovlivnila mnoho z toho, co jsme v posledních letech nosily nebo po čem jsme toužily. 

Pětatřicetiletý návrhář Daniel Lee bude mít jednou v knihách o módě podobně významnou kapitolu, jako tam má Phoebe Philo díky své desetileté éře u Céline – byť na rozdíl od ní strávil Lee v čele italského módního domu Bottega Veneta jen tři roky. Koneckonců old Céline is new Bottega, psávalo se na Instagramu k jeho designům. Byl totiž i jejím žákem, který v roce 2018 přirozeně zaplnil prázdné místo, když módní dům Celine (tentokrát už bez é) nabral úplně jiný směr.

TIP NA VIDEO: Kabelky Bottega Veneta miluje i Victoria Beckham. Co dalšího definuje její styl?

Klidný radikál

Absolvent prestižní londýnské školy Central Saint Martins sbíral zkušenosti nejprve jako student v Maison Margiela a u Balenciagy (pod vedením Nicolase Ghesquièra, který je nyní u LV). Poté přistál v New Yorku u Donny Karan a nakonec jeho cesta vedla do Paříže k Phoebe Philo a Céline. Společně – ona v roli kreativní ředitelky a on jako její asistent – vybudovali estetický koncept založený na sofistikovaném minimalismu a intelektuální vizi ženskosti. Když Philo z Céline odešla, módní svět to oplakal. To ještě netušil, že přichází nová Bottega.

Daniel Lee působil jako kreativní ředitel Bottegy tři roky

Obdivovaný, talentovaný a přitom nenápadný – i tento přístup sdílel Daniel Lee se svou mentorkou. Byl to jeden z těch návrhářů, u nichž možná netušíte, jak vypadají, ale zato bezpečně poznáte jejich produkty. Každý znal Bottegu už předtím: Její proplétání zvané intrecciato si nemůžete splést s žádnou jinou značkou a ikonická pouzdrová psaníčka se sponou ve tvaru uzlu patřila svého času k must have kabelkám. Problém byl, že mladé mileniálky už chtěly něco jiného. A Daniel Lee dostal od Françoise-Henriho Picaulta, šéfa skupiny Kering, volnou ruku.

Croissanty a vulvy

Protože Bottega Veneta je především kůže, nejvíc prostoru a pozornosti dostaly doplňky. 26. února 2019 představil Lee na Instagramu The Pouch, velké kožené psaníčko, které se zanedlouho stalo it bagem roku. V jeho první kolekci, pre-fall 2019, debutovaly síťované lodičky s hranatou špičkou a zlatým řetízkem kolem nártu. V následující podzimní a zimní už byly k vidění „buchtičkové“ kabelky Cassette s typickou trojúhelníkovou sponou na řemínku. Nové designy byly až smyslovým zážitkem – zavřená kabelka The Pouch připomínala croissant i vulvu, na Instagramu jste v ní mohli vidět sklenici vína i rajčata…

Pouch se zlatým řetězem. Co vám to připomíná?

Právě Instagram přispěl k budování značky (a kultu) Bottega Veneta. Bezesporu také pomohlo, že Daniel Lee navázal na svou éru u Phoebe Philo i vizuálně: Jen Dariu Werbowy ve vaně nahradila nahá Anna Ewers. Trochu Céline, trochu Margiela a trochu také Tom Ford a jeho éra u Gucci – to byl podmanivý mix, který dával ženám přesně to, co chtěly. Sexy, nápaditý, ale současně nositelný design, který módní soukmenovkyně poznaly na první pohled. A přitom se naprosto obešel bez log, která jsou pro luxusní značky tak typická. Bylo to nové, krásné... A najednou to bylo všude.

Příliš Bottegy škodí

Tak jako se střídají návrháři v čele módních domů, mění se pozvolna i generace. Zatímco pro současné mileniálky bylo spojení old Céline-new Bottega na úrovni módního božstva, které ukazuje tu jedinou správnou cestu, jak se oblékat, pro tiktokovou generaci už může kožený minimalismus zasazený do béžových kulis představovat jen dospělou nudu. Ne, že by snad pohrdli čímkoliv v ostře zelené nákupní tašce BV. Jen by se člověk nedivil, kdyby jim ta Instagramem mnohokrát omletá módní kaše už tolik nevoněla.

Bottegu pod vedením Leeho si zamilovala řada celebrit. Třeba Rosie Huntington-Whiteley

Daniel Lee tak možná odchází v ten nejlepší možný čas. Bude zajímavé sledovat, jestli i new Bottegu postihne efekt old Céline a extrémně stoupne zájem o produkty z jeho éry – tak jako se to stalo s výrobky, které navrhla Phoebe Philo. A stejně tak bude zábavné vyhlížet návrhářovy další kroky – protože talent jeho formátu se určitě neztratí. Otázkou je pouze to, kdy a kde se znovu objeví. I v módní branži je běžné, že si tvůrci berou time-out, aby načerpali novou energii. Tak jen doufejme, že Lee svůj comeback oznámí dřív než Philo, které to trvalo tři roky. Protože i po něm zbude prázdné místo.

Fotogalerie: Daniel Lee a jeho ikonické kousky pro Bottegu