Jak nosit oblek? Propadněte módnímu symbolu ženské nezávislosti

Jen málokterý kus oblečení utvářel moderní dějiny dámské módy tak výrazně jako oblek. Zatímco na konci 19. století bylo jeho nošení skandální, dnes je opěvovanou součástí ženských šatníků. A jeho vliv na trendy je letos vůbec nejsilnější za poslední roky.

Píše se rok 2014 a herečka Angelina Jolie vstupuje na červený koberec Filmových cen Britské akademie (známých jako BAFTA) v černém obleku. Ruce má schované v kapsách cigaretových kalhot s nízkým pasem a pod rozepnutým sakem se vyjímá bílá smokingová košile s rozvázanou černou vázankou. Fotky herečky okamžitě obletěly celý módní svět. Americká celebrita totiž tehdy v záplavě ženských večerních rób začala psát nová pravidla moderního ženského obleku 21. století.

TIP NA VIDEO: Tipy, jak nosit dámské sako

Cesta k ženskému power dressingu či power suits, jak se v angličtině dámské obleky často označují, ale odstartovala mnohem dřív. Mnozí by určitě hned namítli, že její kořeny lze hledat v návrzích módní inovátorky Coco Chanel, která vyprostila ženy z nepohodlných korzetů, případně ve skříni německo-americké femme fatale Marlene Dietrich, jejíž kultovní fotky v tuxedu s cylindrem jsou dodnes brány za klíčový moment, kdy se módní ident a gender vymanily ze zkostnatělých stereotypů. Byla by to jistě správná připomínka, ale pojďme ještě více do historie, konkrétně do období 70. let 19. století.

Tehdy totiž chodce v pařížských ulicích pobuřovala známá herečka Sarah Bernhardt, která byla známá pro své uvědomělé stírání hranic mezi dámských a pánským oblékáním. Své oblečení hrdě nazývala klučičím a názor nezměnila ani po obrovské vlně kritiky od celé společnosti. Její odhodlanost jí zajistila hlavní roli v Hamletovi. Pokud bychom tedy měli hledat skutečný původ módy silných žen, které skrze oblečení chtějí vyjádřit svou nezávislost i chuť postavit se jakékoliv nerovnosti, měli bychom začít právě u této francouzské divy.

Snaha vystoupit z vyčpělých genderových rolí skrze oblékání se naplno projevila na počátku 20. století. V té době se historie dámských obleků výrazně protnula s hnutím sufražetek. Právě v jejich šatnících se totiž postupně začaly rodit kreace, které můžeme označit za první dámské obleky, byť místo kalhot doplněné o sukni sahající ke kotníkům. Vůbec první kalhotový model pak vytvořil až v roce 1932 návrhář Marcel Rochas. Šlo o šedý vlněný oblek, kterému dominovala široká ramena, nám známá především z 80. let.

Dnes hledáme oblekovou inspiraci především u ikon první poloviny 20. století, jako byla zmiňovaná Marlene Dietrich či Katherine Hepburn. Neméně důležitou roli v ženské módní emancipaci ale sehrály mexické ženy během druhé světové války, kterým se přezdívalo Pachucas. Mladá subkultura bojovala během války proti vzrůstajícímu rasismu i genderovým stereotypům a volala po rovnosti v mexicko-amerických vztazích. Obleky se tak znovu staly symbolem ženské síly a rebelství.

Neopakovatelný pánský styl Marlene Dietrich

Zlomovým se poté stal rok 1966. Yves Saint Laurenttotiž navrhl dámské tuxedo Le Smoking, které vycházelo z tradičního pánského obleku z 19. století. Vliv tohoto nadčasového, přelomového modelu byl poté znát i během celých 70. let, a to zejména díky Biance Jagger, manželce Micka Jaggera z Rolling Stones, jejíž bílé a krémové varianty obleku se staly inspirací, ze které je možné čerpat dodnes.

Pomyslného vrcholu poté power suits dosáhly v 80. letech, a to hlavně díky návrháři Giorgio Armanimu, jehož modely daly vzniknout typické ženské byznysové siluetě. Ta v pracovním světě naplno přežívala po další dvě dekády. Poté se ale kouzlo obleků jako by začalo vytrácet, což sám Armani okomentoval slovy: „Ženy si své místo ve světě již dobyly. Dnes už nemusí nosit oblek, aby ukázaly svou autoritu.“

Tato prognóza se ovšem slavnému návrháři zcela nevydařila. V roce 2014 světu ženskou siluetu v obleku připomněla třeba právě Angelina Jolie. A dnes, v roce 2021, po roce stráveném v pandemii, obleky opět získávají na významu a potvrzují, že v životě i šatníku žen mají stále své místo.

Letošní oblekové siluety jako by rekapitulovaly celou svou historii. Během léta ženy po celém světě milovaly volné vzdušné střihy, které nenápadně připomínaly módní i společenské tendence mexických rebelek. Teď na podzim se zase můžeme dočkat mnoha referencí k módnímu odkazu Biancy Jagger i celým 70. letům. Saka opět začínají být vypasovanější a volné nohavice nahrazují ty upnutější a od kolen dolů se rozšiřující do lichotivých zvonů.

Volba toho pravého střihu ale bude zcela na vás. I proto v naší galerii najdete modely jako dělané do práce, na drink i rock & rollovou party. Protože žena by ve svém oblékání vždy měla mít naprostou volnost a měla by se vždy sama rozhodnout, který kousek pro ni bude ten pravý.

Obleky z aktuálních kolekcí najdete v galerii: