Jak nosit oblek? Propadněte módnímu symbolu ženské nezávislosti

30. září 2021 • 06:00
Módní street style • Foto: Profimedia.cz

Jen málokterý kus oblečení utvářel moderní dějiny dámské módy tak výrazně jako oblek. Zatímco na konci 19. století bylo jeho nošení skandální, dnes je opěvovanou součástí ženských šatníků. A jeho vliv na trendy je letos vůbec nejsilnější za poslední roky.

Píše se rok 2014 a herečka Angelina Jolie vstupuje na červený koberec Filmových cen Britské akademie (známých jako BAFTA) v černém obleku. Ruce má schované v kapsách cigaretových kalhot s nízkým pasem a pod rozepnutým sakem se vyjímá bílá smokingová košile s rozvázanou černou vázankou. Fotky herečky okamžitě obletěly celý módní svět. Americká celebrita totiž tehdy v záplavě ženských večerních rób začala psát nová pravidla moderního ženského obleku 21. století.

TIP NA VIDEO: Tipy, jak nosit dámské sako

Jak nosit dámské sako: Vypadá skvěle s džínami i sukní! VIDEO Petr Němeček

Cesta k ženskému power dressingu či power suits, jak se v angličtině dámské obleky často označují, ale odstartovala mnohem dřív. Mnozí by určitě hned namítli, že její kořeny lze hledat v návrzích módní inovátorky Coco Chanel, která vyprostila ženy z nepohodlných korzetů, případně ve skříni německo-americké femme fatale Marlene Dietrich, jejíž kultovní fotky v tuxedu s cylindrem jsou dodnes brány za klíčový moment, kdy se módní ident a gender vymanily ze zkostnatělých stereotypů. Byla by to jistě správná připomínka, ale pojďme ještě více do historie, konkrétně do období 70. let 19. století.

Tehdy totiž chodce v pařížských ulicích pobuřovala známá herečka Sarah Bernhardt, která byla známá pro své uvědomělé stírání hranic mezi dámských a pánským oblékáním. Své oblečení hrdě nazývala klučičím a názor nezměnila ani po obrovské vlně kritiky od celé společnosti. Její odhodlanost jí zajistila hlavní roli v Hamletovi. Pokud bychom tedy měli hledat skutečný původ módy silných žen, které skrze oblečení chtějí vyjádřit svou nezávislost i chuť postavit se jakékoliv nerovnosti, měli bychom začít právě u této francouzské divy.

Sarah Bernhardt ve svém "klučičím" oblečení, jak kousky ze svého šatníku ráda nazývala Sarah Bernhardt ve svém "klučičím" oblečení, jak kousky ze svého šatníku ráda nazývala Autor: Profimedia.cz

Snaha vystoupit z vyčpělých genderových rolí skrze oblékání se naplno projevila na počátku 20. století. V té době se historie dámských obleků výrazně protnula s hnutím sufražetek. Právě v jejich šatnících se totiž postupně začaly rodit kreace, které můžeme označit za první dámské obleky, byť místo kalhot doplněné o sukni sahající ke kotníkům. Vůbec první kalhotový model pak vytvořil až v roce 1932 návrhář Marcel Rochas. Šlo o šedý vlněný oblek, kterému dominovala široká ramena, nám známá především z 80. let.

Dnes hledáme oblekovou inspiraci především u ikon první poloviny 20. století, jako byla zmiňovaná Marlene Dietrich či Katherine Hepburn. Neméně důležitou roli v ženské módní emancipaci ale sehrály mexické ženy během druhé světové války, kterým se přezdívalo Pachucas. Mladá subkultura bojovala během války proti vzrůstajícímu rasismu i genderovým stereotypům a volala po rovnosti v mexicko-amerických vztazích. Obleky se tak znovu staly symbolem ženské síly a rebelství.

Neopakovatelný pánský styl Marlene Dietrich Neopakovatelný pánský styl Marlene Dietrich Autor: Profimedia.cz

Katherine Hepburn se řadí mezi jednu z průkopnic v nošení dámských obleků Katherine Hepburn se řadí mezi jednu z průkopnic v nošení dámských obleků Autor: Profimedia.cz

Zlomovým se poté stal rok 1966. Yves Saint Laurent totiž navrhl dámské tuxedo Le Smoking, které vycházelo z tradičního pánského obleku z 19. století. Vliv tohoto nadčasového, přelomového modelu byl poté znát i během celých 70. let, a to zejména díky Biance Jagger, manželce Micka Jaggera z Rolling Stones, jejíž bílé a krémové varianty obleku se staly inspirací, ze které je možné čerpat dodnes.

Bianca Jagger a její bílé a krémové oblekové kreace jsou inspirací i dnes Bianca Jagger a její bílé a krémové oblekové kreace jsou inspirací i dnes Autor: Profimedia.cz

Pomyslného vrcholu poté power suits dosáhly v 80. letech, a to hlavně díky návrháři Giorgio Armanimu, jehož modely daly vzniknout typické ženské byznysové siluetě. Ta v pracovním světě naplno přežívala po další dvě dekády. Poté se ale kouzlo obleků jako by začalo vytrácet, což sám Armani okomentoval slovy: „Ženy si své místo ve světě již dobyly. Dnes už nemusí nosit oblek, aby ukázaly svou autoritu.“

Tato prognóza se ovšem slavnému návrháři zcela nevydařila. V roce 2014 světu ženskou siluetu v obleku připomněla třeba právě Angelina Jolie. A dnes, v roce 2021, po roce stráveném v pandemii, obleky opět získávají na významu a potvrzují, že v životě i šatníku žen mají stále své místo.

Angelina Jolie ve svém ikonickém obleku, který vynesla na předávání cen BAFTA v roce 2014 Angelina Jolie ve svém ikonickém obleku, který vynesla na předávání cen BAFTA v roce 2014 Autor: Profimedia.cz

Letošní oblekové siluety jako by rekapitulovaly celou svou historii. Během léta ženy po celém světě milovaly volné vzdušné střihy, které nenápadně připomínaly módní i společenské tendence mexických rebelek. Teď na podzim se zase můžeme dočkat mnoha referencí k módnímu odkazu Biancy Jagger i celým 70. letům. Saka opět začínají být vypasovanější a volné nohavice nahrazují ty upnutější a od kolen dolů se rozšiřující do lichotivých zvonů.

Volba toho pravého střihu ale bude zcela na vás. I proto v naší galerii najdete modely jako dělané do práce, na drink i rock & rollovou party. Protože žena by ve svém oblékání vždy měla mít naprostou volnost a měla by se vždy sama rozhodnout, který kousek pro ni bude ten pravý.

Přehlídka Gucci podzim/zima 2021 Přehlídka Gucci podzim/zima 2021 Autor: Profimedia.cz

Přehlídka Zimmermann podzim/zima 2021 Přehlídka Zimmermann podzim/zima 2021 Autor: Profimedia.cz

Přehlídka Moschino podzim/zima 2021 Přehlídka Moschino podzim/zima 2021 Autor: Profimedia.cz

Přehlídka Michael Kors podzim/zima 2021 Přehlídka Michael Kors podzim/zima 2021 Autor: Profimedia.cz

Kolekce Victoria Beckham podzim/zima 2021 Kolekce Victoria Beckham podzim/zima 2021 Autor: Profimedia.cz

Obleky z aktuálních kolekcí najdete v galerii:

Fotogalerie

36 fotografií
Módní street style

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy