Inspirováno korzetem: Nejvíc sexy top letošního podzimu i příštího jara

Módu korzetů jako každodenní součást dámského oděvu ukončila první světová válka. Do té doby byly vnímány jako symbol sociálního postavení a sexuální bezúhonnosti. S tímto konceptem rychle zametla zejména Coco Chanel, která svými praktickými střihy osvobodila ženské tělo nejen pro práci, ale i pro zábavu. Jiné návrháře nicméně korzety fascinovat nikdy nepřestaly.

Zatímco Paříž se po válce vezla na uvolněné sportovní vlně, v New Yorku si bohaté paničky stále nechávaly u Mainbochera šít večerní róby s korzety, které žádoucím způsobem pozvedávaly jejich prsa. Také ikonická fotografie ze zářijové Vogue 1939 od módního fotografa Horsta P. Horsta zachycuje modelku staženou v korzetu Mainbocher. Na druhou stranu, i Amerika přispěla ženám svým vynálezem – v roce 1913 zde jistá Mary Phelps vynalezla první moderní podprsenku.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si historii malých černých šatů

Silueta přesýpacích hodin okouzlila i Christiana Diora, který v roce 1947 představil svůj koncept New Look. Historický korzet pak v osmdesátých, devadesátých i nultých letech oživovaly ikony buřičského návrhářství jako Vivienne Westwood, Jean Paul Gaultier nebo Alexander McQueen. Konkrétně Gaultier vnímal korzet ne jako nástroj svazování a útlaku, ale jako štít, který má ženu chránit (ze stejného důvodu stvořil i Madonninu ikonickou podprsenku s kuželovitými košíčky).

Od té doby, co Westwood a Gaultier integrovali spodní prádlo do běžně nositelné módy, se podprsenky a korzety pravidelně vracejí. Jen v posledních letech rozčeřila vody newyorská značka Khaite se svou kašmírovou podprsenkou, jež z Katie Holmes udělala doslova přes noc módní ikonu. Braletky a kalhotový kostým pro změnu tvoří normální outfit do společnosti. A korzety? Ty přicházejí na řadu právě nyní, soudě podle přehlídek pro podzim a zimu, ale i pro příští jaro.

Neznamená to, že bychom měly začít opět nosit nepohodlné krunýře. Návrháři se často inspirují jen střihem či určitými výztužnými prvky a vytvářejí mírně vyztužený bustier. Ten se dá nosit samostatně jako sexy top třeba k džínám, ale současně otevírá prostor pro zajímavé módní vrstvení – teď v zimě můžete bustier nosit třeba přes přiléhavé triko s dlouhým rukávem, přes košili anebo přes košilové šaty. Srdíčkové výstřihy, upnutý živůtek a volnou inspiraci korzetem přiznávají také nejrůznější blůzky z aktuálních kolekcí.

Renesanci ale zažívají i skutečné korzety, a to díky obecnému zájmu o vintage módu. Například australsko-česká návrhářka Klára Marie Bliss vyrábí pod značkou Atelier Vona korzety z udržitelných nebo recyklovaných látek.

Loading

Fotogalerie: Kde koupíte bustier, nejvíc sexy top aktuální sezóny?