Chaotic Chic: Nový trend generace Z vystihuje i zmatek mileniálů

Móda v poslední době zažívá jakousi výměnu vlád. Desátá léta odplula i se svou touhou po pořádku, minimalismu a dokonalosti a do centra zájmu se nyní dostává nová generace, která touží především po autenticitě a individualismu. Z toho vyplývá i nový módní termín – chaotic chic.

Móda potřebuje marketingové nálepky, pak totiž může trendy lépe uchopit a prodat. Termín chaotic chic, který použil magazín Who What Wear, je zatím čerstvý a na sociálních sítích včetně TikToku pod tímto hashtagem nic kloudného nenajdete. Bezvadně ale vyjadřuje určitou bezradnost starší generace mileniálů, která se snaží orientovat v tom, co právě teď letí u mladých a neklidných – přece chaos.

TIP NA VIDEO: Eklektickým stylem vládnou i Skandinávky. Jaké je jeho tajemství?

Chaotic chic styl je těžko popsatelný a lépe ho lze pochopit v porovnání s tím, vůči čemu se vymezuje – nejvíc asi vůči minimalismu a uhlazené eleganci generace mileniálů, která úzkosti z přeplněných skříní řešila tím, že si vynalezla černo-šedo-bílý capsule šatník. Naproti tomu příslušníci kmene chaotic chic působí, že své outfity skládají a vrství bezděčně a záměrně bez jakéhokoliv předepsaného vzoru. Když svetr, tak rozhodně ne nudně béžový, ale třeba s vypleteným obrázkem venkovské krajinky. A ideálně vintage!

To ale ještě není chaotic chic; chic v novém pojetí reprezentuje nový druh avantgardní elegance, která si pohrává s naším zažitým vnímáním toho, co je vkusné. Nechybí blejzry, pouzdrové a skládané sukně, lodičky... ale současně ani modré vlasy, psychedelické potisky a donedávna nemoderní siluety. Celý tento styl odívání prostupuje provokativní mix estetiky přelomu milénia a toho, o čem si generace Z myslí, že byla móda přelomu milénia.

Loading

Možná z tohoto popisu nebudete moudří ani po přečtení článku a přiznám se, že i já ještě tápu. Ze stylu chaotic chic mám podobně tísnivé pocity, jako když scrolluju na TikToku a polovině obsahu nerozumím. Anebo jako když jsem se před pár týdny probírala zbožím v jednom oblíbeném budapešťském second handu – nejprve jsem si připadala jako v cukrárně: tolik neotřelých věcí, barev a vzorů! Ale po chvíli přehrabování moje dospělá, unavená fantazie začala selhávat. Kam bych tohle proboha nosila?

Na druhou stranu, střídání generací ještě nutně neznamená, že módu teď ovládne trendový chaos, který bude pro kohokoliv nad třicet nesrozumitelný. Sociální sítě jsou jedna věc, ale realita je často něco docela jiného. Denně chodívám pro dceru do školy, a když míjím vysokoškolský kampus nebo postávám před základkou, pozoruju, co mají studenti a žáci na sobě. Ti starší většinou nějaký uměřený normcore mix, který prozrazuje, že móda pro ně není prioritou. Ti mladší zase přísnou uniformu ve složení široké džíny, oversize mikina a tenisky na platformě. V podstatě tedy vídám teenage verzi capsule šatníku.

Fotogalerie: Jak vypadá styl chaotic chic?