Boty s kačenkovým podpatkem hlásí návrat. Co na ně říkáte?

Jen málo typů bot vzbuzuje tak protichůdné reakce jako ty s nízkým kačenkovým podpatkem. Co se na jedné straně zdá jako ideální kompromis pro odpůrce vysokých jehel, je druhými považované za nestabilní, a navíc ne zcela líbivou variantu klasických lodiček. Ať už patříte do tábora příznivců, či kritiků, jedno je jasné. V pozdním létě a na podzim budete tyto boty vídat téměř všude. A třeba jim nakonec přijdete na chuť.

Kde se vlastně nápad s nízkým podpatkem vzal? Kačenky se velké oblibě těšily hlavně v 50. letech minulého století, jejich úplné prapočátky ale můžeme najít už v době hédonistického francouzského Krále slunce, Ludvíka XIV., jehož oranžovo-červené podpatky se staly jedním z poznávacích znamení této éry. Skutečné žití na vysoké noze na královském dvoře se tak od té doby metaforicky přesunulo právě i do samotného módního vyjádření. Vstup do 20. století, a zejména pak dvě světové války svět oblékání ovšem výrazně pozměnily, a tak se podpatky – a hlavně ty kačenkové – na výsluní znovu dostaly až právě v 50. letech.

TIP NA VIDEO: Historie podpatků ve dvou minutách. Co o nich všechno víte?

V angličtině je najdete pod označením kitten heels, což má mimochodem přímou souvislost s obdobím poloviny minulého století. Jako kitten, tedy koťátka, se označovaly mladé dívky, které ještě neměly dostatek módních zkušeností, aby mohly obléci klasické podpatky. Kačenková výška se tak pro ně stávala jakousi tréninkovou úrovní, díky níž se měly naučit v lodičkách správně chodit. K jejich popularitě v té době zároveň obrovským dílem přispěl návrhář Roger Vivier, který mimo jiné pracoval pro módní dům Dior. Právě on stojí za typickým zužujícím se tvarem, který je pro kačenkový podpatek charakteristický dodnes.

S koncem 60. let ale obliba těchto nízkých podpatků začala postupně klesat. Své místo v módním světě si i přes výtky kritiků upevnily až během 90. let a na přelomu tisíciletí. Milovala je mimo jiné i třeba princezna Diana a své místo našly i v Sexu ve městě, seriálu, který mnozí dodnes považují za filmovou módní bibli. Model od Jimmy Choo se pak stal také nedílnou součástí šatníku bývalé první dámy Spojených států Michelle Obama, která tak nenápadně navázala na módní tradici Jackie Kennedy.

Loading
Loading

I přes svou pestrou historii kačenkové podpatky v posledních letech – až na výjimky třeba v podobě Dior lodiček J'Adior – zažily další vlnu útlumu. Jejich životní cyklus tak opět sklouzl do fáze, kdy mnozí začali kritizovat jejich nepraktičnost i nestabilitu při chůzi a hesla ve stylu „Buď jehly, nebo tenisky. A nic mezi,“ se staly běžnou součástí módních konverzací. První vlaštovky změny ale přilétly už během loňského pandemického roku, kdy se kačenkové lodičky s ostrou špičkou a občas i volnou patou objevily na přehlídkách Marca Jacobse, Louise Vuitton, Altuzarra či Loewe. Šlo tak o předzvěst jejich velkého comebacku v tomto roce.

Po nespočtu lockdownů není jednoduché vklouznout do jehel, to je jasné. Kačenkový podpatek se tak vlastně letos vrací do své „tréninkové“ éry z 50. let a pro mnohé může představovat onen důležitý mezistupeň, v němž postupně mnozí začnou po dlouhém roce a půl vyměňovat tenisky za lodičky.

Loading
Loading

Kačenky ovšem letos nejsou spojené jen s klasickými lodičkami, během léta dominovaly především na otevřených sandálkách, které byly (a stále ještě jsou) jedním z nejklíčovějších trendů vůbec. Na podzim, jak se zdá, se navíc plynule přesunou i do kategorie kotníčkových bot i party obuvi. Jejich tvar se ale po mnoha dekádách začne lehce měnit. A tak se stále častěji budeme setkávat s takzvanou obrácenou verzí podpatku – tedy že se místo tradičního zužování bude směrem k zemi postupně rozšiřovat, případně bude od své poloviny dramaticky zakřiven. Zda se změna uchytí, uvidíme. První ochutnávky podzimních kolekcí ale vypadají slibně. Co myslíte?