Ani minimalismus, ani Y2K. Konec roku v módě ovládne boho a folklorní styl

2 min čtení

2 min čtení

Výšivky, háčkovaný patchwork, rostlinné motivy a zemité barvy – to je překvapivý trend letošní zimy, který přináší zásadní odklon od minimalismu i v současnosti populární Y2K estetiky. Jestliže vás v módě baví bohémské sedmdesátky a vintage styl nebo pokud máte v období rušného adventu chuť na špetku módního eskapismu, pak si přijdete na své.

Na jedné straně stále letí jednoduché prošívané vesty a klasické beránkové bundy, na druhé straně se mezi těmito trendy začíná projevovat nová tendence, kterou bychom mohli shrnout pod slova boho nebo etno. Ačkoliv – nová je jen zdánlivě, jelikož tento styl má v módě de facto kontinuální zastoupení v podobě značek, jako jsou Etro, Isabel Marant, Ulla Johnson, Gabriela Hearst, Chloé nebo Zimmermann. V posledních týdnech se však z okrajové módní estetiky opět stává trend. Spolehlivým barometrem jsou v tomto případě influencerky, které právě prošívané vesty a klasické beránkové bundy nyní mění za romantičtější modely zdobené květinovou výšivkou.

TIP NA VIDEO: 5 outfitů ze second handu. Styling od Gabriely Zimové

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading

Zejména v podání oblíbených Skandinávek tento styl dostává až folklorní nádech – k zimním kulisám se zkrátka hodí stejně přirozeně jako cottagecore šaty s nabíranými rukávy k létu. Současně se stává jakousi zimní protiváhou stylu, který si spojujeme se švédským svátkem Midsommar.

Pařížanky pro změnu více hrají na notu sedmdesátkového urban chic stylu a oživují kombinace štíhlých siluet, zvonáčů, volánových halenek a zemitých barev. Do aktuálního trendu promlouvá i nedávná spolupráce řetězce Reserved se španělskou influencerkou Blancou Miró, která je svým eklektickým stylem proslulá. Už z podstaty věci se ale nabízí podívat se po oblečení v tomto stylu také v second handech a vintage shopech.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Bohémský styl do módy pronikl koncem 60. let s nástupem hnutí hippies. Jeho představitelé se vůči konzumní společnosti vymezovali mimo jiné oblečením – namísto konfekce a sériové výroby dávali přednost úlovkům, které často získávali jako suvenýry při svých cestách po jihovýchodní Asii a jiných exotických destinacích. Styl ulice následně ovlivnil vysokou módu: týmy módních magazínů poprvé vyráželi lovit fotostory do dalekých zemí a společně s návrháři povýšily styl květinových dětí na luxus. V současné době se bohémský styl vrací díky zájmu o vintage módu a je také vděčnou inspirací pro módu festivalovou.
Historie a současnost