Vlněný kabát na celý život: Kde ho právě teď koupíte a jak se o něj starat?

Snad v každém soupisu základních pilířů šatníku najdete kvalitní vlněný kabát. Ten by měl obsahovat alespoň 70 procent vlny. My jsme pro vás našli takové, které jsou rovnou stoprocentní. 

Máme přitom samozřejmě na mysli svrchní vrstvu kabátu, podšívka bývá zpravidla z viskózy či polyesteru nebo z jejich směsí. Nicméně platí, že čím vyšší obsah vlny, tím více vás kabát zahřeje (a tím méně musíte vrstvit). Kvalitní vlněný kabát tedy užijete na podzim i v mrazech. Další skvělou volbou je vlněný kabát s příměsí kašmíru.

Aby se vám investice do vlněného kabátu vyplatila a skutečně vydržel celá léta, je třeba vybrat nejen nadčasový střih, ale také o něj dobře pečovat. Po příchodu domů ho věšte vždy na patřičně široké ramínko, nikoli na věšák. Pokud bylo venku vlhko, poprchávalo nebo sněžilo, nedávejte ho hned do skříně nebo šatny mezi ostatní oblečení, ale nechte ho pořádně proschnout.

Názory na čištění vlněného kabátu se různí, každopádně pokud se rozhodnete pro čistírnu, buďte obezřetná s jejím výběrem a poptejte se na reference. Praní vlněného kabátu je trochu sázkou do loterie, protože i když máte šetrný program na praní vlny, hrozí, že se vám srazí podšívka.

Zkuste si tedy raději nejprve vyprat starší kabát nebo úlovek ze second-handu– zvolte co nejnižší teplotu a po vyprání kabát rozložte na ručníky nebo pověste a postupně šetrně rukama rovnejte. Určitě si také pořiďte váleček na odchlupení a přes letní sezonu uložte kabát do ochranného vaku.

Jaké vlněné kabáty jsme pro vás vybrali z aktuálních kolekcí? Podívejte se do fotogalerie.