Jak dopadlo testování jarních parfémů?

Jak dopadlo testování jarních parfémů? Zdroj: Kristýna Juřicová

Test jarních parfémů: Které novinky i méně známé niche vůně stojí za investici?

Jaro je ideální příležitostí obohatit svou sbírku parfémů. Probouzející se příroda je většinou spojená s lehčími, květinovými a ovocnými vůněmi. Jak ale ukázal velký redakční test parfémů, nabídka i složení jsou mnohem pestřejší. Co byste řekli třeba parfému kombinujícímu dřevité tóny s bylinkami či vůni evokující čerstvé tetování?

Diptyque: Orphéon

Testovala Týna D. M., redaktorka Ženy.cz

Svěží, nespoutaná a unisexová. Parfém Orphéon vytvořil parfumér Olivier Pescheux k 60. výročí pařížského parfémového domu Diptyque. Zároveň slouží jako pocta jazzovému klubu Orphéon, který byl v 70. letech minulého století centrem všech francouzských intelektuálů, bohémů a umělců.

TIP NA VIDEO: Proč si vybíráme partnera podle vůně?

Video placeholde

A že vůně plní svůj záměr na sto procent, je zjevné od prvního přičichnutí. Kombinace jalovce, zelené mandarinky, pryskyřice galbanum, růže, ylang ylang, cedru a pačuli evokuje hned několik klíčových prvků místa, kde hraje hudba, kouří se cigarety, pije se gin a kde se dusný vzduch pojí s pánskými i dámskými parfémy vyhrazenými pro speciální příležitosti. Ač to možná zní jako velká divočina, vyjmenované prvky skutečně můžete z postupného rozkládání parfému ucítit – samozřejmě ve velmi příjemné a nijak dráždící míře. A je to neskutečně návykové.

Miluji, když jsou parfémy nositeli příběhu, poslání nebo atmosféry, což Orphéon rozhodně splňuje. A přestože k tomu jeho název svádí, rozhodně nemám v plánu jej nosit pouze do klubu nebo na večerní akce; je perfektně nositelný i přes den. Jeho intenzita je průměrná, tudíž nijak neruší, zároveň ho ale stále vnímáte. Není tedy vůbec těžké udělat z něj pravidelnou ranní dávku vonného sex-appealu, který vydrží klidně až do pozdního odpoledne.

Diptyque: Orphéon, EdP 100 ml, 3285 Kč, vivantis.cz
Diptyque: Orphéon, EdP 100 ml, 3285 Kč, vivantis.cz | Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

Pokračování 2 / 10

Byredo: De Los Santos

Testovala Ivona H. S., redaktorka Ženy.cz

Parfémy Byredo jsou láska a vždycky budí i moji zvědavost. Mám mezi nimi i pár favoritů – pravidelně se vracím třeba k vůni Rose Of No Man's Land, kde je základem delikátní turecká růže. Na rovinu přiznám, že nová vůně De Los Santos mě dostala možná ještě víc, a to hned na první přičichnutí. Vedle květinově dřevitých vůní totiž zbožňuji gurmánské tóny. Napoprvé se mi vybavily sušenky Lotus, nicméně kolegyně Kateřina, která parfém očichávala se mnou, hned trefně identifikovala šalvěj. „Je to jako rybízový koláč s drobenkou,“ poznamenala. Svěží, jemně sladké, ale rafinované, dodávám já.

De Los Santos je mixem šalvěje muškátové, slivoně mirabelky, ambry, pižma a kořene kosatce. Dřevitý základ dodávají tóny keře cistu. Když k této podmanivé směsi přičichnete, okamžitě se vám vybaví nějaká prchavá vzpomínka, kterou nedokážete přesně zařadit, ale je vám příjemná. Možná dětství, možná radost z prostřeného stolu někde na zahradě. Vůně je zamýšlena jako unisexová a intenzitou se řadí do skupiny medium. Přála bych si ji na sobě cítit déle. Jednou jsem se ale na akci schválně navoněla víckrát a vyslechla si kompliment „že tady někdo krásně voní“.

Inspirací při míchání této vůně byla pro zakladatele značky Bena Gorhama ztráta milované osoby, ale zároveň i oslava života: „Minulý rok jsem začal zkoumat, jakými způsoby se různé kultury vypořádávají se ztrátou, což mi pomohlo změnit můj pohled na život a smrt. Nechtěl jsem jednoduše zapomenout a jít dál, ale spíš najít způsob, jak dát průchod vzpomínkám, vzdát poctu životu a to vše přeložit do parfémového jazyka.“ K tomu můžu jen doplnit, že se mi tato vůně nemohla více trefit do nálady i životní situace. Když se jí navoním, cítím především naději.

Byredo: De Los Santos, EdP 50 ml, 3650 Kč, ingredients-store.com
Byredo: De Los Santos, EdP 50 ml, 3650 Kč, ingredients-store.com | Zdroj: Ivona Horváth Souralová

Pokračování 3 / 10

Maison Margiela: REPLICA Bubble Bath

Testovala Kateřina H., editorka Ženy.cz

Když jsme si v redakci vybíraly, která z nás bude testovat jaký parfém, po toaletní vodě REPLICA Bubble Bath jsem sáhla okamžitě jen podle uvedeného složení. Jakmile je v něčem jasmín, okamžitě beru! Navíc už dlouho hledám náhradu za moji oblíbenou květinovo-mýdlovou vůni Kenzo Flower, která s touto vůní Maison Margiela sdílí bergamot a růžový pepř v hlavě a bílé pižmo v základu. Zatímco Kenzo je ale opravdu výrazně květinová, REPLICA Bubble Bath přidává právě ještě výrazný mýdlový rozměr, kterým její rozvíjení na kůži začíná. Nebo spíš avivážový, protože na první přičichnutí evokuje zaboření obličeje do čerstvě vypraného, měkkého a suchého ručníku.

Kromě již uvedených přísad tato vůně obsahuje také růži, levanduli, pačuli a kokos. Na ten jsem si musela chvíli zvykat, protože jeho spojení s květy mi připadá tupé a nepříjemně omamné. REPLICABubble Bath ovšem není příliš intenzivní; bolehlav se tedy nedostavil, a tak bylo hned jasné, že se stane mojí novou každodenní vůní.

Nejprve jsem ji na sebe nastříkala po večerní sprše a před tím, než jsem vlezla do čistě povlečených peřin. Zajímalo mě, co to udělá – zdálo se mi, že v malém množství vůně nebude rušivá, naopak mě spíš příjemně ukolébá. To se přesně stalo a po probuzení mě v nose pohladil jemný závan kokosu.

REPLICOU jsem se pak navoněla i ráno a vyrazila do práce. Bohužel, už po hodině jsem cítila sotva náznak vůně. Používám ji dál, protože mi opravdu neskutečně voní, ale stříkám ji na sebe 5–6x. Výdrž to sice neprodlužuje, ale alespoň na dopoledních poradách ji vnímám, což ranní rutinu zpříjemňuje. Ráda bych toaletní vodu nosila v kabelce, ale protože nemá uzávěr, není na neustálé cestování úplně vhodná. Pravděpodobně si tak vyslouží místo na mém stole v kanceláři, aby byla po ruce jako nenásilně voňavá vzpruha v průběhu dne. Ještě předtím ji ale možná na vyzkoušení půjčím partnerovi: vůně má být totiž unisexová a mě by hodně zajímalo, jak bude fungovat na mužské kůži. Vůbec si to totiž neumím představit.

Maison Margiela: REPLICA Bubble Bath, EdT 100 ml, 2599 Kč, notino.cz
Maison Margiela: REPLICA Bubble Bath, EdT 100 ml, 2599 Kč, notino.cz | Zdroj: Kateřina Horáková

Pokračování 4 / 10

Atelier Cologne: Clémentine California & Lemon Island

Testovala Kristýna J., videoeditorka a správkyně Instagramu Ženy.cz

Pokud jde o parfémy a vůně, jsem dost náročná a vybíravá. Musím taky podotknout, že pokud si na člověku něco zapamatuji, je to jeho vůně. Jako malá jsem na mámě milovala parfémy, které se v létě díky paprskům slunce na kůži hezky rozvoněly. Hned, jak jsem si přivoněla ke Clémentine California, připomnělo mi to léto, kdy mi vlály vlasy ze staženého okýnka v autě a máma voněla přesně tak, jako když jsem si tento parfém nastříkala na zápěstí a přičichla, zvědavá, jak se vůně projeví. Ne nadarmo je spojován právě s horkým létem! Jeho tělo se po chvíli krásně otevře – po prvotním, lehce citrusovém závanu vás okouzlí jalovcové bobule a haitský vetiver. Vůně je ženská a smyslná, cítím se v ní naprosto skvěle a sebevědomě.

Atelier Cologne: Clémentine California, EdP 30 ml, 1560 Kč
Atelier Cologne: Clémentine California, EdP 30 ml, 1560 Kč | Zdroj: notino.cz

To Lemon Island mě velmi mile překvapil. Na citrusové vůně většinou nejsem – spíš vůbec. Už název ve mě evokoval něco, co rozhodně nebude příjemně vonět, naopak. Jakmile jsem si parfém stříkla na zápěstí, ucítila jsem prudkou citrusovou vůni, která se ale postupně proměnila v cosi sladkého, květinového a vlastně dost zajímavého. Určitě je to vůně, která v sobě nese křehkou krásu a proměnlivost jarních dnů, kdy je ráno ještě zima a odpoledne už teplo. Jakmile se kůže zahřeje, parfém začne okamžitě reagovat i rozvoní se úplně jinak, nově. A můj speciální nos si rozhodně získal.

Základem parfému je vanilka, což vysvětluje sladkost, kterou krásně doplňuje srdce parfému – jasmín. Vůně je opravdu hezky namíchaná a věřím, že v létě bude naprosto úžasná! Na parfémech Atelier Cologne mě celkově potěšil i design. Vůně jsou zabaleny do koženého pouzdra, jsou tedy vhodné i na cestování a nošení v kabelce. A jejich výhodou, která jde ruku v ruce s trendem udržitelnosti, je určitě i to, že se po spotřebování parfému dají znovu doplnit.

Atelier Cologne: Lemon Island, EdP 30 ml, 1560 Kč, notino.cz
Atelier Cologne: Lemon Island, EdP 30 ml, 1560 Kč, notino.cz | Zdroj: Kristýna Juřicová

Pokračování 5 / 10

Akro: Ink

Testovala Týna D. M., redaktorka Ženy.cz

Francouzský parfumér Olivier Cresp je známý hlavně díky parfémům, které vymyslel a namíchal pro slavné značky – namátkově třeba Angel pro Muglera nebo Light Blue pro Dolce & Gabbana. Po více než 40 letech v oboru se však tento muž rozhodl jít ještě o krok dál: založil vlastní značku Akro. Její parfémy vynikají velmi specifickým přístupem a myšlenkou – všechny se vyznačují zcela jednoduchým, přímočarým složením a každý kousek symbolizuje jednu lidskou závislost, neřest či obsesi. Parfémy vzdávající hold například whisky, cigaretám, sexu, marihuaně, čokoládě nebo kávě teď doplnila novinka Ink oslavující lásku k tetování.

Pro ty, kteří propadli kouzlu tohoto starověkého umění, je tetování mnohem víc než jen ozdobení těla; je to vzpomínka na období, místo, prchavý okamžik, který se stává trvalým mementem. V mnoha ohledech dobrá vůně funguje podobně – je to něco, co stejně jako tetování nosíte na kůži, aby vám to připomnělo, kým jste v daném okamžiku byli,“ říká k parfému Cresp.

I v případě Inku je složení jasné a stručné: inkoust, sušený jasmín, vetiver a tér. Výsledek je chladivý, silný, opojný a zcela identický s vůní, kterou ucítíte po vkročení do tetovacího salonu. A přestože jsem sama fanynkou tetování, parfém jsem na testování přenechala svému manželovi, který již delší dobu pokukoval po vůni s těmito tóny. Jeho verdikt v původním znění:

Vůně Akro Ink se mi od první chvíle jeví jako velmi silná a těžko zaměnitelná. Intenzivně ji cítím prvních několik hodin, ale dle mého okolí na mně vydrží většinu dne. Ihned po aplikaci se na kůži rozvine do kožených tónů, což je překvapivé, neboť tuto složku parfém vůbec neobsahuje. Po chvíli pak začnu cítit příjemnou syntetiku spojenou s kadidlem. Tímto složením a hlavně rozložením je pro mě Ink jedinečná a moji blízcí ji vnímají jako neobvyklou změnu. Jsem rád, že tuto vůni mohu používat, dotváří totiž skvěle mou výbavu parfémů pro různé příležitosti.

Akro: Ink, EdP 100 ml, 3690 Kč, myskino.cz
Akro: Ink, EdP 100 ml, 3690 Kč, myskino.cz | Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

Pokračování 6 / 10

Stora Skuggan: Mistpouffer

Testovala Kateřina H., editorka Ženy.cz

„Tohle je absolutní punk a má boží flakón!“ popsala kolegyně Týna vůni od švédské značky Stora Skuggan, kterou v roce 2015 založili mladí parfuméři Olle Hemmendorff a Tomas Hempel. Charakterizují ji nejen nápadité lahvičky s výraznými kulatými uzávěry, ale i odvážné kombinace, které dohromady dávají opravdu netradiční niche parfémy. Rozhodně to dokazuje Mistpouffer, na jehož složení autoři pracovali dlouhé čtyři roky. Najít ideální poměr pro jednotlivé přísady, aby výsledná kombinace byla kouřová, ovšem lehká, svěží, ale podmanivá, nositelná přes den, nicméně dostatečně výrazná i na večer, patrně nebylo jednoduché, ale podařilo se.

Dlouho se mi nestalo, že by mě nějaký parfém nejen překvapil, ale vyloženě okouzlil. Poměrně často zůstávám v údivu, jak uměle a nepřirozeně voní parfémy, které se tváří jako luxusní zboží, to je pravda, ale že by mě u nějaké vůně smetla její nápaditost, nevšednost a inovativnost, na to vážně nejsem zvyklá. Mistpouffer je výraz označující jeden záhadný přírodní jev – vědci dosud nevysvětlený zvuk připomínající výstřel ze vzdáleného kanonu, který ale ve skutečnosti vychází z mlhy, jež při úsvitu přikryje hladinu jezera či řeky.

Ve Stora Skuggan nemohli parfému zvolit přiléhavější název, a sice pro tu jeho neurčitost a tajemnost. Když řeknu, že Mistpouffer v sobě spojuje slaměnku, bergamot, fíkový list, borovici, ozon, vetiver, šáchor, maltózu a kouř, vsadím se, že si nebudete umět vůbec představit, jak vlastně voní, stejně jako jsem si to nedovedla představit ani já. Hned, jak jsem k němu přičichla, jsem ovšem věděla, že ho musím mít, i když je na hony vzdálený jakémukoliv jinému parfému, který jsem kdy nosila. Je ale tak osobitý, že jeho nataženou ruku nemůžete nepřijmout – už jen z pouhé úcty k parfemářské práci a kreativitě, která za ním stojí.

Na kůži funguje svébytně a skoro se zdá, že se organicky přizpůsobuje situaci a náladě, v níž se zrovna nacházíte. Je to opravdu jedinečný zážitek, který mě navíc nalákal objevit další vůně této značky. Proto oceňuji, že e-shop Myskino prodává Stora Skuggan Discovery set, který obsahuje malé testery všech pěti jejich aktuálních vůní.

Stora Skuggan: Mistpouffer, EdP 30 ml, 3420 Kč, myskino.cz
Stora Skuggan: Mistpouffer, EdP 30 ml, 3420 Kč, myskino.cz | Zdroj: Kristýna Juřicová

Pokračování 7 / 10

Clarins: Eau Extraordinaire

Testovala Ivona H. S., redaktorka Ženy.cz

Přiznám se, že citrusové vůně nepatří k mým favoritkám, nicméně existuje jedna část dne, kdy jimi vezmu zavděk – odpoledne, když přijdu z práce ukoptěná nebo splavená, dám si sprchu a pak na sebe stříknu nějakou mood-boostsvěží vůni, jež mi dodá energii. Přesně na tohle je letníEau Extraordinaireod Clarins. Vedle výrazných citrusů v ní můžete cítit jasmín, pačuli a červený zázvor. Kromě toho obsahuje také výtažky ze „zázračného listu“ (rostliny Kalanchoe pinnata)a tropické třešně a dále aromatické esenciální oleje, které pokožku nejen provoní, ale i hydratují, což jen podporuje chuť používat tuhle vůni v rámci domácích beauty procedur.

Není to osobitá vůně, kterou znalci poznají na sto honů, a nejspíš bych ji nevynesla ani na rande do města. Ale umím si třeba představit mít ji na pracovním stole a občas se navonět pro čistší a příjemnější pocit. Mimochodem, zeleně zabarvený flakon nemá indikovat jen svěžest, ale i ekologický přístup: vůně obsahuje z 95 % pouze přírodní ingredience a flakon byl ze 40 % vyroben z recyklovaného skla, zatímco zdrojem pro papírovou krabičku jsou udržitelné lesy.

Clarins: Eau Extraordinaire Treatment Fragrance, 100 ml, 1431 Kč
Clarins: Eau Extraordinaire Treatment Fragrance, 100 ml, 1431 Kč | Zdroj: Ivona Horváth Souralová

Pokračování 8 / 10

Calvin Klein: Eternity Summer Daze

Testovala Kristýna J., videoeditorka a správkyně Instagramu Ženy.cz

Dámské vůně Calvin Klein jsem nikdy nenosila, Eternity Summer Daze tedy byla mojepremiéra! Ingredience jsou z 88 % přírodního původu, vůně je sladká – asi jako když se ponoříte do vany plné rozkvetlých květin. Když jsem se dozvěděla, kolik přesně těch květin mám v parfému cítit, šla mi z toho hlava kolem. Je v něm narcis, karafiát, růže, jasmín, konvalinka, lilie, fialka i měsíček lékařský. To celé má být zahaleno do šalvěje, citrusu, frézie a mandarinky. Že si nedokážete představit, jak tohle všechno může dohromady fungovat a vonět? Upřímně, ani já. Jsem z vůně lehce omámená a zmatená – nevím totiž, na co přesně se soustředit.

Mohu ale říct, že kdo hledá příjemnou a sladkou vůni na jarní a letní pobíhání po městě nebo chce mít v práci na stole jistotu, tohle je dobrá volba. Květinový odér vás obejme a zahalí do medové deky, která vás zahřeje u srdce.

Calvin Klein: Eternity Summer Daze, EdP 100 ml, 1399 Kč, vivantis.cz
Calvin Klein: Eternity Summer Daze, EdP 100 ml, 1399 Kč, vivantis.cz | Zdroj: Kristýna Juřicová

Pokračování 9 / 10

Atkinsons: Fashion Decree

Testovala Týna D. M., redaktorka Ženy.cz

Nejsem velký fanoušek ryze ženských parfémů. Ve vůních miluji dřevitost a kořeněnost, která se nádherně rozvine na kůži kohokoliv bez ohledu na pohlaví. U Fashion Decree od britské značky Atkinsons jsem se ale rozhodla udělat výjimku – a nejsem zklamaná.

Chyprové vůně jsou pro mnohé hate it or love it záležitostí; pro mne jde většinou o jasné love it. A v případě této vůně jsem se zamilovala dvojnásobně. Přestože se jedná o toaletní vodu, výdrž je veliká. Vůni otevírá červený pepř, který umí dodat na příjemné štiplavosti a ostrosti. Po chvíli se začnou objevovat květinové tóny magnolie a kosatce. V základu pak zůstává pačuli, které vůni přidává na orientálnosti.

Ve Fashion Decree od prvního přičichnutí cítím staré časy – a to v tom nejlepším slova smyslu. Parfémy si obecně často spojuji se vzpomínkami a nostalgií a umím ocenit, když tyto pocity dokáže vůně ještě umocnit. Nenechte se ale mýlit: rozhodně to není vůně, která by slušela jen ženám v letech! Naopak, rozhodně si ji umím představit jako velmi příjemný a netradiční úvod pro ty, kteří touží proniknout do světa niche parfémů. A jelikož ráda experimentuji, nebála bych se jej dát na vyzkoušení i partnerovi. Škatulky dámské a pánské parfémy totiž není na škodu občas prohodit. A Fashion Decree si o tuto zkoušku přímo říká.

Atkinsons: Fashion Decree, EdT 100 ml, 2389 Kč, vivantis.cz
Atkinsons: Fashion Decree, EdT 100 ml, 2389 Kč, vivantis.cz | Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

Pokračování 10 / 10

Heeley Parfums: Note de Yuzu

Testovala Kristýna J., videoeditorka a správkyně Instagramu Ženy.cz

V tomto testování jsem si bezděčně vybrala samé citrusové vůně a sama se divím, že jim naprosto podléhám! Note de Yuzu od Heeley Parfums je další do sbírky jarních, ale tentokrát opravdu svěžích vůní. Yuzu znám z Lushe, tu vůni prostě miluju. Jenže tohle? To je přímo yuzu bomba!

Když si uvědomíte, že yuzu je japonské ovoce, okamžitě vám to do sebe všechno zapadne. Ta nevtíravost, hravá, svěží, ale nakonec smyslně záhadná vůně, která vás nenechá klidnými… Za to může haitský vetiver a pižmo. Díky nim se na parfému stanete tak trochu závislými a budete se v yuzu chtít i koupat – ostatně přesně tak, jak se to dělá v Japonsku. Parfém navíc skvěle drží a je opravdu silný.

Za příjemný bonus pak lze považovat jeho vzhled: flakon je velmi elegantní, v čemž svou roli jistě sehrál i fakt, že vůně byla vytvořena pro Maison Kitsuné – značku, která spojuje módu, hudbu a design a navzájem proplétá vlivy anglické, japonské a francouzské kultury.

Heeley Parfums: Note de Yuzu, EdP 100 ml, 3600 Kč, vava-voom.cz
Heeley Parfums: Note de Yuzu, EdP 100 ml, 3600 Kč, vava-voom.cz | Zdroj: Profimedia.cz

Doporučujeme

Načíst další články