Test jarních parfémů: Které novinky i méně známé niche vůně stojí za investici?

10 min čtení

10 min čtení

Jaro je ideální příležitostí obohatit svou sbírku parfémů. Probouzející se příroda je většinou spojená s lehčími, květinovými a ovocnými vůněmi. Jak ale ukázal velký redakční test parfémů, nabídka i složení jsou mnohem pestřejší. Co byste řekli třeba parfému kombinujícímu dřevité tóny s bylinkami či vůni evokující čerstvé tetování?

Diptyque: Orphéon

Testovala Týna D. M., redaktorka Ženy.cz

Svěží, nespoutaná a unisexová. Parfém Orphéon vytvořil parfumér Olivier Pescheux k 60. výročí pařížského parfémového domu Diptyque. Zároveň slouží jako pocta jazzovému klubu Orphéon, který byl v 70. letech minulého století centrem všech francouzských intelektuálů, bohémů a umělců.

TIP NA VIDEO: Proč si vybíráme partnera podle vůně?

A že vůně plní svůj záměr na sto procent, je zjevné od prvního přičichnutí. Kombinace jalovce, zelené mandarinky, pryskyřice galbanum, růže, ylang ylang, cedru a pačuli evokuje hned několik klíčových prvků místa, kde hraje hudba, kouří se cigarety, pije se gin a kde se dusný vzduch pojí s pánskými i dámskými parfémy vyhrazenými pro speciální příležitosti. Ač to možná zní jako velká divočina, vyjmenované prvky skutečně můžete z postupného rozkládání parfému ucítit – samozřejmě ve velmi příjemné a nijak dráždící míře. A je to neskutečně návykové.

Miluji, když jsou parfémy nositeli příběhu, poslání nebo atmosféry, což Orphéon rozhodně splňuje. A přestože k tomu jeho název svádí, rozhodně nemám v plánu jej nosit pouze do klubu nebo na večerní akce; je perfektně nositelný i přes den. Jeho intenzita je průměrná, tudíž nijak neruší, zároveň ho ale stále vnímáte. Není tedy vůbec těžké udělat z něj pravidelnou ranní dávku vonného sex-appealu, který vydrží klidně až do pozdního odpoledne.

Diptyque: Orphéon, EdP 100 ml, 3285 Kč, vivantis.cz