.

. Zdroj: Instagram Bylinky v kredenci

.
.
.
.
.
23
Fotogalerie

Krásná díky bylinám: 10 tipů, jak správně používat přírodní kosmetiku

V posledních letech ve světě kosmetiky vládne trend vracení se ke kořenům a vědomostem našich prababiček. Prospěšných bylinek najdeme v přírodě mnoho a jejich účinky jsou nedostižné. Ne každý ale ví, jak bylinné produkty správně používat nebo na jaké možné vedlejší účinky si dát pozor. Pokud s přírodní kosmetikou začínáte, tyto rady zkušených bylinkářek se vám budou hodit.

Přírodní kosmetika je bezkonkurenční. Je etická, účinná, při správném užívání šetrná, krásně voní i vypadá. Pokud chcete začít užívat výhradně přírodní, třeba i doma vyrobenou kosmetiku místo té, co kupujete v drogerii, připravte se ale, že to nemusí být hned ideální. „Při užívání přírodní kosmetiky je potřeba opravdu znát svou pleť, sledovat třeba i hormonální výkyvy v průběhu měsíce,“ říká Anna Bednářová, zakladatelka stránky Bylinkové radosti a facebookové skupiny Bylinky, domácí výroba a tvoření. Zároveň je třeba brát v potaz, že žádná kosmetika není samospásná. U dlouhodobých problémů s pletí nebo vlasy je dobré pokusit se rozklíčovat, zda nemají nějakou vnitřní příčinu, a případně pak projít celkovou očistou organismu.

Přírodní kosmetika neobsahuje silikony, parabeny a další chemické složky, které běžně najdeme například v průmyslově vyráběných šamponech a kondicionérech. To je sice skvělé, jenomže právě tyto látky mají na svědomí lesk a hebkost vlasů, kterou vídáme v reklamách. Při přechodu na bylinkovou vlasovou kosmetiku tedy počítejte s tím, že vaše vlasy mohou být ze začátku méně lesklé nebo trochu krepaté. Po čase se ale vzpamatují a díky účinkům bylinek budou krásnější a pevnější než kdy dřív.

Při prvním nákupu si nechte poradit a vyberte si výrobky určené přesně pro váš typ vlasů nebo pleti. Tereza Květoňová, zakladatelka facebookové skupiny Vyrob si sám aneb Život bez syntetiky nicméně upozorňuje, že je potřeba zkoušet, co konkrétnímu člověku opravdu sedí. Připravit byste se měla také na možné alergické reakce, které často způsobují v rostlinách obsažené silice.

Jak správně používat přírodní kosmetiku a na co si dát pozor? Tipy a rady bylinkářek najdete v dalších kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 11

Heřmánek pro blondýny? Ano, ale...

Heřmánek platí za zázračnou bylinku, která hojí rány, čistí pleť, pomáhá na ekzém a dělá krásné vlasy. Bylinkářka Anna Bednářová ale upozorňuje, že se poměrně často objevuje alergie na tuto rostlinu, proto je dobré nejprve zkusit, jestli to není i váš případ. Heřmánek má také výraznou vůni, která ne každému sedí.

Heřmánek se často doporučuje blondýnkám, protože jejich vlasům dodá krásně teplý, zlatavý nádech. Proto by se mu měly vyhnout platinové blondýnky, které stojí spíše o chladnou stříbrnou hřívu. „Mnohokrát jsem také slyšela radu oplachovat blonďaté vlasy výluhem z měsíčku. Kdo tohle vymyslel, nesnáší blondýny. Vlasy budou sice lesklé a zářivější, ale budete vypadat jako zapadající slunce,“ dodává k tomu Anna Netušilová z Bylinky v kredenci, která vyrábí přírodní kosmetiku, svíčky a bylinková másla.

Pokračování 3 / 11

Kopřiva podpoří růst... A obarví vlasy

Kopřiva je ve vlasové kosmetice osvědčenou klasikou. Doporučuje se pro lesk a vitalitu, Bednářová ale upozorňuje, že stejně jako heřmánek může při častém používání barvit – v tomto případě na tmavo. Proto je vhodná spíše pro brunetky.

„Je mnoho bylinek, které jsou na vlasy také skvělé, ale moc se to o nich neví. Doporučuji vyzkoušet třeba přesličku rolní, lichořeřišnici, květy pivoňky, okvětní plátky růže, mateřídoušku nebo břízu. Odvar z kořene lopuchu zase pomáhá na mastné vlasy a na lupy,“ vypočítává Anna Bednářová.

Pokračování 4 / 11

Jak zacházet s olejíčky na vlasy?

Jednoduchá odpověď zní opatrně. Vlasové olejíčky by měly přijít vždy jen na konečky, nikdy ne ke kořínkům; zamastí je, vaše hříva přijde o objem a některé oleje (například ricinový, viz následující kapitola) by se neměly vůbec dostat na pokožku hlavy. Tereza Květoňová doporučuje používat lněný, konopný nebo brokolicový olej. „Můj tip pro ženy se suchými kudrnatými vlasy je lněný gel,“ uvádí bylinkářka.

Pokračování 5 / 11

Kokosový olej jedině na vaření

Před několika lety bylo v kurzu dělat si klidně i celonoční vlasové zábaly z kokosového oleje. Kokosový olej má mnoho skvělých vlastností a v kuchyni na vaření je výborný, vlasy ale zatěžuje a obaluje, takže do nich žádné živiny neproniknou.

Stejně tak můžete v diskuzních fórech často narazit na radu, že masáže hlavy ricinovým olejem urychlují růst vlasů. Ve skutečnosti by tento druh oleje neměl s vlasovou pokožkou vůbec přijít do kontaktu – při častém nebo nadměrném používání ji totiž může spálit.

Pokračování 6 / 11

Jak se vyhnout suché pokožce?

Možná si myslíte, že bohatá vrstva vyživujícího oleje vaši pleť krásně zvláční. To sice ano, ale pokud olej nanesete přímo na suchou pokožku, stane se pravý opak. „Olej je nejlepší použít na vlhkou pokožku po sprchování, případně ji nejprve nastříkat hydrolátem a až pak nanést olej,“ vysvětluje Tereza Květoňová.

Hydroláty jsou produkty parní destilace na vodní bázi a vznikají jako vedlejší produkt při destilaci éterických olejů. Říká se jim také květové nebo květinové vody, mezi nejznámější hydroláty patří voda růžová. Květoňová používání hydrolátů doporučuje i začátečníkům: „Pro pleť jsou velmi přínosné a maximálně bezpečné, skvělá je například levandule, meduňka, máta nebo šlavěj,“ radí výrobkyně přírodní kosmetiky a dodává, že při nákupu je důležité zkontrolovat, zda se jedná skutečně o hydrolát a ne jen o vodu smíchanou s esenciálním olejem a alkoholem. Alkohol slouží k rozpuštění oleje a také jako konzervant. „Někteří bylinkáři ho používají, já ale ne, protože vysušuje,“ říká Květoňová.

Pokračování 7 / 11

Pozor na esenciální oleje

Esenciální oleje jsou intenzivní, a to zejména svou vůní. Proto svádí k tomu nalít si je do horké koupele. Na to ale pozor: Tereza Květoňová upozorňuje, že po přidání samotného esenciálního oleje do vody si můžete podráždit nebo i spálit pokožku. Esenciální olej podle bylinkářky ovšem stačí rozmíchat v trošce mléka a tuto směs pak použít.

Některé druhy esenciálních olejů jsou také fotosenzitivní; to znamená, že mohou pokožku učinit citlivější vůči UV záření. Pokud ji pak vystavíte slunečnímu svitu, může dojít ke změně pigmentace nebo i popálení. Týká se to například oleje z kořene Anděliky, bergamotového oleje, grapefruitového, citronového a limetkového oleje nebo esenciálního oleje z fíkového listu.

Pokračování 8 / 11

S třezalkou opatrně a nikdy na sluníčko

Fotosenzitivní je také třezalka, po všech stránkách prospěšná bylinka, která ve formě čaje pomáhá na deprese, úzkosti a nespavost. Třezalkový olej je hojivý a působí proti vráskám. Pokud ovšem třezalkový olej, nebo i třezalku v nějaké jiné formě, užíváte pravidelně, neměli byste na slunce. Opět hrozí, že se pokožka spálí nebo se objeví pigmentové skvrny.

A ještě pozor! Síla třezalky je vykoupená řadou kontraindikací. Nesmí se užívat dohromady s antidepresivy, neboť může zvýšit nežádoucí účinky léků ze skupiny SSRI a triptany, s léky na krevní tlak ani s hormonální antikoncepcí a zcela ruší účinky většiny makrolidových antibiotik.

Pokračování 9 / 11

Exotický zázrak jménem arganový olej

Arganový olej se v posledních letech stal jakýmsi zaklínadlem i pro výrobce nepřírodní kosmetiky. Jakmile je v něčem obsažen, máme dojem, že používáme něco luxusního a pomalu zázračného. Totéž platí o bambuckém nebo kakaovém másle. „Jsou to skvělé věci, ale často se dováží ze zahraničí, což znamená, že ne vždy máme jasno o jejich původu a výrobě. Lokální, etické, cenově dostupnější a srovnatelně kvalitní účinné produkty najdeme i v Česku. Doporučuji zkusit například produkty ze lněného, makového nebo řepkového oleje, případně z včelího vosku,“ říká Bednářová.

Pokud byste si chtěli vyrobit vlastní přírodní kosmetiku, nejsnazší je macerovat byliny v oleji. Bednářová doporučuje kombinaci slunečnicového oleje a okvětních plátků růže nebo květů šeříků. Bylinky nechte macerovat 3 týdny. Výsledkem bude voňavý čisticí pleťový olej, který navíc působí proti vráskám.

Pokračování 10 / 11

Bylinkové čaje nejsou na žízeň

O krásnou pleť a zdravé vlasy se můžeme zasloužit nejen vnějším, ale i vnitřním užíváním bylinek. Rady jako „Ráno začínám bylinkovým čajem“ nebo „Piji jen vodu a vlažný bylinkový čaj“ jsou velmi častými doporučeními, jak být fit. Není to ale tak jednoduché.

„Když tohle slyším, vždycky se musím pousmát. Bylinkové čaje, jakkoliv jsou prospěšné a chutné, nejsou vhodné na běžné každodenní popíjení,“ říká Anna Netušilová. Upozorňuje, že bylinkové čaje je stále nutné brát jako léčivé prostředky, a pokud je budete užívat nonstop, v momentě, kdy je budete potřebovat na konkrétní problém, organismus k nim bude rezistentní. Bylinkářka doporučuje užívat je v kúrách pravidelně dva, maximálně tři týdny a pak si dát dva týdny pauzu.

Pokračování 11 / 11

Romantika s vyrážkou

„Nedávno jsem se bavila s jednou cukrářkou, která zdobí dortíky jedlými květy. Ptala jsem se, od koho ty nádherné chrpy, kopretiny a macešky kupuje, nebo jestli má vlastní zdroje. Opáčila, že je sbírá za domem na poli. Tak na to pozor!“ varuje Anna Netušilová. Nikdy totiž nevíte, čím je pole stříkané nebo jinak chemicky ošetřené a takové rostliny se samozřejmě nedají použít ani na výrobu čisté přírodní kosmetiky. Sbírat na polích už zkrátka není taková romantika jako v dobách našich babiček.

Byliny by se měly sbírat v čistém prostředí v patřičné vzdálenosti od silnic, cest a polí. A opatrnost je na místě, i když kupujete květiny nebo byliny v květinářství. Aby rostlinky něco vydržely, i ony musí být určitým způsobem chemicky ošetřené. Takže než si do horké lázně nasypete okvětní plátky růží z obchodu, mějte na paměti, že z toho číhá vyrážka. A výrobců kosmetiky se vždy ptejte, odkud mají suroviny.

Doporučujeme

Načíst další články