Krásná díky bylinám: 10 rad a tipů, jak správně používat přírodní kosmetiku

V posledních letech ve světě kosmetiky vládne trend vracení se ke kořenům a vědomostem našich prababiček. Prospěšných bylinek najdeme v přírodě mnoho a jejich účinky jsou nedostižné. Ne každý ale ví, jak bylinné produkty správně používat nebo na jaké možné vedlejší účinky si dát pozor. Pokud s přírodní kosmetikou začínáte, tyto rady zkušených bylinkářek se vám budou hodit.

Přírodní kosmetika je bezkonkurenční. Je etická, účinná, při správném užívání šetrná, krásně voní i vypadá. Pokud chcete začít užívat výhradně přírodní, třeba i doma vyrobenou kosmetiku místo té, co kupujete v drogerii, připravte se ale, že to nemusí být hned ideální. „Při užívání přírodní kosmetiky je potřeba opravdu znát svou pleť, sledovat třeba i hormonální výkyvy v průběhu měsíce,“ říká Anna Bednářová, zakladatelka stránky Bylinkové radosti a facebookové skupiny Bylinky, domácí výroba a tvoření. Zároveň je třeba brát v potaz, že žádná kosmetika není samospásná. U dlouhodobých problémů s pletí nebo vlasy je dobré pokusit se rozklíčovat, zda nemají nějakou vnitřní příčinu, a případně pak projít celkovou očistou organismu.

TIP NA VIDEO: 8 žhavých kosmetických trendů letošního podzimu

Přírodní kosmetika neobsahuje silikony, parabeny a další chemické složky, které běžně najdeme například v průmyslově vyráběných šamponech a kondicionérech. To je sice skvělé, jenomže právě tyto látky mají na svědomí lesk a hebkost vlasů, kterou vídáme v reklamách. Při přechodu na bylinkovou vlasovou kosmetiku tedy počítejte s tím, že vaše vlasy mohou být ze začátku méně lesklé nebo trochu krepaté. Po čase se ale vzpamatují a díky účinkům bylinek budou krásnější a pevnější než kdy dřív.

Při prvním nákupu si nechte poradit a vyberte si výrobky určené přesně pro váš typ vlasů nebo pleti. Tereza Květoňová, zakladatelka facebookové skupiny Vyrob si sám aneb Život bez syntetiky nicméně upozorňuje, že je potřeba zkoušet, co konkrétnímu člověku opravdu sedí. Připravit byste se měla také na možné alergické reakce, které často způsobují v rostlinách obsažené silice.

Jak správně používat přírodní kosmetiku a na co si dát pozor? Tipy a rady bylinkářek najdete v dalších kapitolách. >>>