Konec chemie! Proč je čistá kosmetika stále oblíbenější?

Čistá kosmetika je trendem posledních let, a dokonce se předpokládá, že její význam bude stoupat ještě mnohem výš. Její účinky nás ale přesvědčují, že bychom ji neměli považovat jen za módní hit, ale za něco, co jsme měli začít používat už dávno. V čem spočívá její síla a proč by vás měla začít zajímat?

Každým rokem stále více dbáme na to, co dáváme do svého těla. Vyhýbáme se polotovarům, nakupujeme lokálně a u farmářů, řešíme postřiky a chceme do sebe dostávat co nejméně umělých složek. I přes tyto změny v našich (převážně) stravovacích návycích ale ještě nedávno mnozí z nás neměli problém na svou pleť i tělo aplikovat zázračné kosmetické produkty, které nám dávku chemie, jíž jsme se vyhnuli v jídle, náležitě vynahradily. S příchodem pandemie před dvěma lety jsme ale konečně i naší pleti začali věnovat více pozornosti a významněji se starat, co na sebe vlastně patláme. Dveře k obsesi čistou kosmetikou se tím naplno otevřely. A je to dobře.

TIP NA VIDEO: Pět kroků k dokonalému odlíčení pleti

Beauty svět je plný pojmů, v nichž je občas těžké se vyznat. Přírodní kosmetika, bio kosmetika, organická kosmetika a teď ještě čistá kosmetika. Které z nich mají význam a co je jen líbivá nálepka, často není jednoduché přesně určit. Během následujícího měsíce se mnohé z těchto pojmů pokusíme objasnit, protože právě výše uvedené druhy kosmetiky jsou na webu Ženy.cz tématem měsíce březen. Dnes se ale zaměříme výhradně na takzvanou clean beauty.

Loading

Co je čistá kosmetika?

Jde především o kosmetické produkty – ať už pečující, či dekorativní – které neobsahují chemikálie a dráždivé látky, jež našemu tělu a pokožce rozhodně nedělají tu nejlepší službu. Ve složení takové kosmetiky byste tedy neměli najít parabeny, ftaláty, PEG, chemické UV filtry, umělou parfemaci, BHT, BHA, ethanolamin, sodium lauryl sulfát nebo mikrogranule. Zároveň jsou takové produkty ohleduplné vůči životnímu prostředí. Nejsou testované na zvířatech a jejich balení by vždy mělo být ekologické, odbouratelné a ideálně také recyklovatelné.

Ač se to mnoha beauty fanouškům nemusí líbit, základem při rozpoznávání clean beauty produktů je hlavně důkladné pročítání složení. Zní to sice nudně, ale zájem o to, jaké věci tělu dáváme, je základem celé filozofie čisté kosmetiky. Seznam složek by tak měl obsahovat pouze takové položky, které známe a o nichž víme, co s naší pletí, případně s vlasy reálně dělají.

Jaké značky patří do čisté kosmetiky?

Pro clean beauty nemusíte navštěvovat specializované obchody; často takové produkty najdete i v klasických obchodech zaměřených na kosmetický sektor. Mezi značky, jejichž oblíbenost pro jejich čistotu, ohleduplnost a účinky raketově stoupá, lze zařadit například RMS Beauty, Honest Beauty, Florence by Mills, Zoeva, Grown Alchemist, Ilia, Kosas nebo Milk Makeup. Z českých značek by se do této kategorie daly zařadit například Klara Rott nebo Poetiko.

Na co si dát pozor?

Spousta značek nemá ráda škatulky, ať už se jedná o přírodní, bio, nebo čistou kosmetiku. Jiné se oproti tomu rády takto klasifikují, aniž splňují nutné podmínky. Není tedy dobré spoléhat na kategorie v e-shopech nebo líbivá hesla a skutečně se v první řadě zaměřit na důkladné prostudování složení.

Typickým příkladem je značka The Ordinary, kterou lidé po celém světě milují pro její nízkou cenu a relativně transparentní složení. Pravda ale je, že tato značka nesplňuje charakteristiku čisté kosmetiky. Přestože jde o veganské i cruelty free produkty a ve složení nenajdete parabeny ani chemické UV filtry, při výrobě se využívají silikony i PEG. K bližšímu pohledu na tuto populární značku se dostaneme v jednom z dalších březnových článků.

Loading

Jak s čistou kosmetikou začít?

Nemusíte ihned vyhazovat veškeré produkty ze své koupelnové galerie nebo kosmetické taštičky. Stejně jako s jakoukoliv změnou v životním stylu a návycích stačí i tady jít pomalými kroky. Nejprve se zaměřte na produkty, které se u vás chýlí k brzkému vypotřebování. Dochází vám řasenka? Skvělé, zkuste ji vyměnit za tu od značky ze sekce clean beauty. Dochází vám sérum? Už nechoďte pro další do drogerie a místo toho sáhněte po tom, které dá vaší pleti jen to potřebné. Uvidíte, že i s drobnými změnami postupně dosáhnete lepších výsledků, za něž vám pleť za několik měsíců poděkuje.

Tipy na produkty z kategorie čisté kosmetiky naleznete v galerii: