Více než růže ženy milují luční květiny, říká floristka Diana Shatatová

Do lučního kvítí se floristka Diana Shatavová zamilovala už dávno. Její vášeň ji přivedla k myšlence založit si vlastní květinářství, které pojmenovala Papavera neboli latinsky vlčí mák. Růže u ní sice také najdete, ale mnohem více dává přednost sezónnímu kvítí. A jelikož tahle žena ví o květinách mnoho, museli jsme se zeptat, jestli i oblíbené květiny podléhají trendům nebo jaké se váží svatební kytice.

Měli jsme tu v posledních měsících svátek MDŽ a Den matek. Vypozorovala jste, jaké květiny nejčastěji kupují muži pro své ženy?

U mužů stále vítězí poptávka po červených růžích. I když se je snažíme přesvědčit o tom, že rudé růže nemají ženy tolik v oblibě, a když už růži, tak volit například zahradní či trsovou.

Kytice z lučního kvítí

Po jakých květinách opravdu ženy touží?

Žena si pro sebe málokdy koupí právě červenou růži. Nejčastěji volí právě luční kvítí. Nebojí se sáhnout ani po něčem netradičním, většinou také zná oblíbenou barvu obdarovaného.

Je dobré rozlišovat volbu květin podle toho, zda ji kupujeme k narozeninám, jako omluvu, z lásky?

Myslím, že rozlišovat květiny podle příležitosti není úplně nejšťastnější. Vždy je lepší volit květinu, kterou má daná žena/muž nejraději.

Kytice

Jakou květinu jste dala vy své mamince ke Dni matek?

Jelikož mám ráda hlavně sezónní květiny, napadly mě pivoňky či kosatce, které má maminka moc ráda.

Floristka Diana Shatatová

Který svátek vlastně na květiny vyhrává: MDŽ, Valentýn, nebo Den matek?

U nás letos převládlo MDŽ. Je to asi proto, že vzniká více příležitostí pro darování květiny. Kupují je muži pro své ženy, ale i kolegové/kolegyně kolegyním, děti maminkám a vlastně všichni, aby udělali ženě radost.

Svátky už jsou za námi, ale nastává období letních svateb. Jaké květiny byste doporučila pro krásnou letní svatbu? Na kytici, do klopy, jako dekoraci?

Pro letní svatbu bych volila kombinaci straček, orlíčku, paniky, zahradních růží a hrachoru, protože tyto květiny mají v letním období svoji sezónu a jsou k dostání v prémiové kvalitě. Dají se i krásně použít do kytice pro družičky i maminky, do klopy, ale i na dekorace na stoly či slavobrány.

Věnečky z lučního kvítí

Jak moc chtějí nevěsty kytice z lučního kvítí? Které nejčastěji vážete či co je trendem?

U nás převažují luční a zahradní květiny – asi i proto, že se na ně specializujeme. Nejčastější poptávka je po pivoňkách, zahradních růžích, kopretinách, heřmánku, bodlácích a hrachoru.

Ve vašem květinářství je luční kvítí hlavním sortimentem. Jak jste v něm našla zalíbení?

Kdykoliv potřebuji dobít energii, musím jít ven do přírody a kochat se okolím. Asi právě proto mám ráda luční květiny a přírodní vazby.

Květinová dekorace

Co podle vás v kytici z lučních květů nesmí chybět?

Traviny, protože právě ty květině dodají volnost a vzdušnost, jakou má květinová louka v přírodě. Vhodná je kombinace drobných květin a různých druhů travin, naopak je dobré se vyvarovat větších květenství.

Jakou květinu nepřestáváte stále obdivovat?

Všechny. Každá květina má své kouzlo a období, kdy je právě nejkrásnější. Jsem člověk, který miluje léto a teplo, proto z letních květin mám nejraději máky, po kterých jsem dokonce pojmenovala květinářství.

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!