Půjčky od soukromých osob - jaká mají rizika a proč se jim vyhnout?
Pro mnoho lidí s komplikovanou finanční historií nebo nízkou bonitou mohou být půjčky pro dlužníky dostupným řešením, které však přináší také rizika a možné negativní následky. Půjčky často poskytují soukromé osoby, které peníze půjčí i těm, kteří by neprošli bankovním schvalovacím procesem kvůli špatné úvěrové historii nebo nízkému příjmu.
Půjčky pro dlužníky zahrnují různé formy úvěrů, často v podobě půjčky od soukromých osob na směnku. Jsou také oblíbené půjčky od soukromé osoby na OP.
Možnosti půjček pro dlužníky
Jaké jsou tedy možnosti pro zadlužené osoby?
Půjčka od soukromých osob na směnku: Dlužník podepíše dokument, kterým se zavazuje splatit určitou částku v dohodnutém termínu. Výměnou za to, že se zákazník vyhne prověřování, přijímá rizika. Směnka je velmi silný nástroj a věřitel může v případě neplacení rychle zahájit exekuční řízení.
Půjčka od soukromé osoby na OP: Úvěr je poskytován na základě předložení občanského průkazu. Stačí sehnat soukromou osobu, která půjčí peníze, a předložit OP.
Zvažovat půjčky pro dlužníky je třeba s maximální obezřetností, protože přináší rizika:
Nedostatečná právní ochrana: Půjčky nepodléhají přísným regulacím a zákonným normám.
Vysoké úroky a skryté poplatky: Součástí půjček jsou různé poplatky, které bývají skryty ve smlouvě. Úrokové sazby jsou vyšší než u bank, což dlužníka dostává do dluhové pasti.
Lichvářské praktiky: Existuje riziko, že se poskytovatelé v případě nesplácení uchýlí k lichvářským praktikám, kdy budou dlužníky zastrašovat.
Nedostatek transparentnosti: Méně transparentní podmínky ztěžují posouzení skutečných nákladů na půjčky.
Půjčkám od soukromých osob je lepší se vyhnout, pokud jsou ve smlouvě nejasné podmínky, příliš vysoké úroky nebo neobvyklé požadavky, které jsou známkou lichvářských praktik. Jestli věřitel naléhá na zákazníka, i to je varovné znamení.
Telefon na splátky není při zadlužení dobrý nápad
Stejně nebezpečným finančním produktem je telefon na splátky pro dlužníky. Společnosti nebo soukromé osoby úvěr zabezpečují vysokými úroky a nevhodnými podmínkami. Telefon není nezbytný předmět, např. na rozdíl od peněz na zaplacení nájmu, tudíž je lepší našetřit si a pak ho koupit za hotové.
S dluhy může pomoci insolvence
Lidé, kteří (nejen) vlivem půjček od soukromých osob nejsou schopni splácet své závazky, mohou zažádat o insolvenci, tedy proces oddlužení.
Insolvence je náročná a po jejím ukončení je nutné obnovit důvěru finančních institucí a zlepšit úvěrovou historii. Možností je dlouhodobá půjčka po insolvenci, kterou lze získat za specifických podmínek. Dlouhodobá půjčka po insolvenci představuje riziko, navíc mívá vyšší úroky a přísnější podmínky. Člověk však získá druhou šanci, díky níž může bance ukázat, že se polepšil.