Kde jsou ženy stále ožehavé téma? Své místo v církvi ještě hledají
Role žen ve společnosti prochází v posledním století významnou proměnou. Zatímco dříve bylo nemyslitelné vidět ženy ve vysokých manažerských pozicích, v politice či v čele významných institucí, dnes je to běžnou realitou. Jedna z tradičních institucí však v tomto ohledu dlouho zůstávala poněkud stranou – církev.
Měly ženy někdy na růžích ustláno?
Sama historie dokládá, že ženy měly vždy v církvi poněkud komplikované postavení. Ve starověku a středověku bylo jejich působení značně omezené, přesto však existovaly výjimky. Především v pozdním středověku můžeme najít příklady mimořádně vlivných žen, které dokázaly promlouvat i k těm nejvyšším církevním představitelům.
Zmiňme svatou Brigitu Švédskou či Kateřinu Sienskou. Jejich slova měla váhu dokonce i u papežů. Kromě nich hrály významnou roli například i abatyše, tedy představené ženských klášterů. Přesto se však jedná o výjimky, které potvrzují tvrdá pravidla. Běžné ženy mohly vstoupit do kláštera, zpívaly v kostelních sborech či se staraly o výzdobu kostelů.
Změny pod vedením papeže Františka
Vypadá to, že současnost přináší svěží vítr i do této sféry. Významným milníkem se stal apoštolský list současného papeže Františka z ledna 2021, kterým oficiálně potvrdil možnost žen sloužit u oltáře. Mohou být pověřeny rolí akolytky nebo lektorky – tedy číst během mše z Bible či pomáhat při eucharistii.
Další pozitivní změnou je jmenování žen do vysokých vatikánských pozic. Například italská právnička Francesca Di Giovanni se stala první ženou ve funkci náměstkyně pro vztahy Vatikánu s ostatními státy. Ženy se také dostávají do vatikánských ministerstev, kde dříve působili výhradně kardinálové.
Role žen v církvi je ale i tak stále poměrně ožehavé téma. Zajímá vás, jak na něj nahlíží nejvyšší představitel církve? Nejen to, ale i jeho další zajímavé myšlenky najdete v autobiografii papeže Františka s výmluvným názvem Naděje, jejíž je sám autorem.
Bude se moct stát žena knězem?
Otevřenou otázkou zůstává možnost jáhenského svěcení žen. Papež František ustanovil již druhou komisi (první se neshodla na stanovisku), která se touto problematikou zabývá. Historické výzkumy přitom potvrzují, že v minulosti jáhenky v církvi existovaly.
Víte, kdo je to jáhen? Jáhen (latinsky diakon) je vysvěcený služebník církve, který představuje první ze tří stupňů svátosti kněžství. Jáhni pomáhají biskupům a kněžím při liturgii, mohou křtít, oddávat, pohřbívat, kázat a věnovat se charitativní službě. A také se někteří z nich připravují na budoucí roli kněze.
I když jsou současné změny spíše pozvolné, naznačují postupnou proměnu jedné z nejstarších a nejkonzervativnějších institucí. A bude bezesporu zajímavé sledovat, jak se do působení církve promítne ženský pohled.