Investiční zlato

Investiční zlato Zdroj: Zlatovna a.s.

Zlato nikdy nezkrachuje. Máte jej ve svém investičním portfoliu?

Každý investor sní o naprosto bezpečném produktu s pěknou výnosností, rychlou likviditou i dalšími benefity. Realita je však taková, že všechny jednotlivé produkty mají své pro, stejně jako proti. Jak je na tom zlato a proč nesmí chybět ve vaší strategii?

Stabilizace portfolia

Jedním z hlavních specifik tohoto drahého kovu je fakt, že nikdy nezkrachuje. Stejně tak není možné, aby nějakým zázračným způsobem rapidně spadla jeho cena. Ba právě naopak. Investoři, banky, státy, ale i průmyslové společnosti po tomto kovu stále více prahnou. Na světě je ho přitom jen omezené množství.

Z těchto důvodů se jedná o celosvětově uznávaný a univerzální způsob, jak zabezpečit své finance i portfolio. Obecně se doporučuje, aby investiční zlato činilo alespoň 15–20 % celkového portfolia každého střednědobého i dlouhodobého investora.

V naší zemi je tato komodita dokonce osvobozená od daně z přidané hodnoty. Plánujete zpětný odprodej? Pak nebudete platit ani daň z příjmů. Ideální řešení pro jedince, již neradi dávají peníze státu.

Výkonnost v průběhu let

Co je hlavním ukazatelem výhodnosti investice? Samozřejmě její výkon v průběhu předem určeného období. Mnoho lidí si myslí, že zlato je jen jakýsi neohrabaný prostředek sloužící k ochraně před inflací. Realita je trochu jiná.

Ano, v dobách ekonomického růstu si zlato udržuje příjemnou schopnost převyšovat aktuální inflaci. A navíc s poměrně nízkou volatilitou.

Růžky však vystrkuje až v dobách krizí, které prostě čas od času přichází. Jmenovat lze třeba rok 2001 (11. září), 2008 (velká krize), 2019 (covid) i současnou dobu (blízká válka, problémy s energiemi a vysoká inflace).

Právě v časech nejistoty lidé začínají nakupovat zlato jako zběsilí. Výsledkem je jeho strmý nárůst hodnoty. Zmíněný kov tedy perfektně odolává všem zkouškám osudu, což se nedá říct o ETF, akciích a dalších příležitostech.

A jak si vlastně vede z dlouhodobého hlediska? Za posledních osmnáct let si připsal 394 %, za posledních pět let 54 % a za poslední rok 17 %. Opravdu se tedy nejedná jen o jakési zanedbatelné spoření.

Kolik za srovnatelné období vydělaly jiné konzervativní investice? Spořicí účty, termínované vklady, dluhopisy a podobně?

Zapomeňte na spekulace

Očekáváte, že z vás zlato udělá během roka boháče? Pak vás musíme zklamat. V takovém případě raději sáhněte po podhodnocených akciích, případně se věnujte extrémně volatilním kryptoměnám. Možná budete mít suprový úspěch, možná také ztratíte vklad.

Zlato se hodí pro ty z vás, kdo plánujete na deset, patnáct, dvacet i více let dopředu. Jednorázový nákup tedy rozhodně nestačí. Raději si každým rokem určete jasnou částku, kterou do tohoto kovu vložíte. Poté postupem času, měsíc po měsíci (čtvrtletí po čtvrtletí), přikupujte menší slitky podle svých možností.

Tímto postupem si zajistíte solidní výdělek i bez toho, abyste museli aktivně časovat své investice a sledovat aktuální situaci na trzích. Zkrátka a dobře – ideální řešení pro průměrného Čecha střední třídy.

Zlato v Čechách

Vzhledem k popularitě třpytivého kovu v naší zemi je jasné, že si budete moci vybírat z celé řady různě výhodných obchodníků. Většina z nich však prodává úplně stejný druh slitků – a to švýcarské slitky z rafinérie Argor-Heraeus. Jejich výhodou je hlavně jedinečné označení pravosti na zadní straně. Tím je nezfalšovatelný hologram. S jeho pomocí budete mít 100% jistotu správné koupě.

Dané produkty v naší zemi prodává výhodně například populární e-shop Zlatovna, který vám nejspíše nemusíme představovat. Otevřete si jeho webové stránky pod vloženým odkazem a pusťte se do zabezpečování svého portfolia.

Doporučujeme

Načíst další články