.

. Zdroj: iStock.com

Víkend v Drážďanech: 5 netradičních tipů, co vidět, jíst a pít

Drážďany má řada Čechů spojené s výlety na vánoční trhy – ať už patří k pravidelným návštěvníkům nebo spíše odpůrcům. Historické město s půl milionem obyvatel však nabízí mnohem víc.

Drážďany možná nepatří k destinacím, které máte na svém pomyslném "must-visit" seznamu. Možná to ale ještě přehodnotíte. Kromě Starého města (Altstadt), kde život plyne lázeňsky pomalu a kde vám při procházce památky doslova skáčou do cesty, mají Drážďany také svého mladistvého, berlínského ducha.

Ten se sdružuje v části zvané Neustadt, kde vám pro změnu skáče do cesty zajímavý street art a při pěkném počasí i dobrý street food. Vzdálenost mezi těmito dvěma částmi města se přitom dá zdolat desetiminutovou jízdou tramvají. Až se budete příště rozmýšlet, jestli vážit čtyřhodinovou cestu do Berlína, vzpomeňte si, že po cestě máte mnohem bližší a stále velmi zajímavé Drážďany. Tady jsou naše tipy, co tam vidět, jíst a pít.

Kunsthofpassage

Kde: Görlitzer Str. 21-25

Tohle je skrytý poklad Neustadtu. Na vnitřním dvoře mezi několika domy a jejich průchody objevíte umělecky ztvárněné fasády, z nichž nejvíc vyniká surrealisticky modrý „zpívající dům“, opatřený systémem nálevek a okapů, ve kterých v pravidelném intervalu proudí voda. Čekání vám zpříjemní posezení na zahrádce pivního obchůdku Hopfenkult.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Bunte Republik Neustadt 2017 #brn17

Příspěvek sdílený Hopfenkult, Craft Beer Store (@hopfenkult),Čen 16, 2017 v 8:49 PDT

Lila Soße

Kde: Alaunstraße 70

Součástí barvitého komplexu Kunsthofpassage je také bistro Lila Soße, kde si můžete moderní německou kuchyni dát ve formě tapas (jídla jako špecle se smaženou cibulkou, kozí sýr s červenou řepou nebo matjesový tatarák se tu podávají ve stylových zavařovačkách).

Lila Soße
Lila Soße | Zdroj: Archiv podniků

Café Oswaldz

Kde: Bautzner Str. 9

Tohle samozřejmě není povinná zastávka, ale pokud si bez kvalitní baristické kávy neumíte představit den, tahle kavárna, na kterou narazíte hned zkraje Neustadtu, vás zachrání. Stroze zařízená, jak se na podnik hipsterského střihu sluší, ale s fajn nabídkou dortíků a sendvičů. A otevřeno má i v neděli!

Zobrazit příspěvek na Instagramu

jumpstart morning #cappuccino #specialtycoffee #oswaldz #dresden #dresdenneustadt #latteart #wood #interiors #spaces #summer

Příspěvek sdílený Cafe Oswaldz Dresden (@cafeoswaldz),Srp 2, 2018 v 11:35 PDT

Pfunds Molkerei

Kde: Bautzner Straße 79

Atrakce nejen pro gurmány, to je mléčný bar Pfunds Molkerei (Pfundova mlékárna), který vyniká interiérem zdobeným ručně malovanými dlaždicemi Villeroy & Boch. Jestli si ho chcete v klidu prohlédnout a vyfotit, běžte sem raději už s otvíračkou, která je v 10 hodin dopoledne. Koupit zde můžete mléčné a sýrové produkty, ale i mýdla. Ale stejně tak si ve druhém patře, kde je restaurace, můžete dopřát brunch se sýry, vajíčky a samozřejmě sklenkou mléka.

.
. | Zdroj: Archiv podniků

Muzeum uměleckých řemesel, Pillnitz

Kde: Taschenberg 2

Až do 4. listopadu si v barokním pavilonu zámku Pillnitz můžete prohlédnout unikátní instalaci osmnáctiramenného lustru, za kterou stojí české šperkařské studio Zorya (Zdeněk Vacek a Daniel Pošta). Výstava s názvem ZORYA: Od prachu ke třpytu (aneb Jak roste krystalický lustr) sem doputovala z Prahy, kde lustr vznikal postupnou krystalizací.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Proces krystalizace je hotový, poslední ramena lustru vsazena, a my bychom tento slavností okamžik rádi sdíleli s vámi se všemi. Přijměte pozvání na slavnostní Rozsvícení, které se uskuteční v sobotu 15. září 2018 v 19:00 v sále Bergpalais zámku Pillnitz. --- The crystallisation process has finished, the chandelier’s final arms have been attached, and we would like to share this festive moment with all of you. We are pleased to invite you to The Ceremony of Lighting which will take place at 7 pm on Saturday, 15 September 2018, at the Bergpalais of the Schloss Pillnitz.

Příspěvek sdílený ZORYA (@zoryajewelry),Zář 10, 2018 v 5:10 PDT