Víkend mimo Prahu: 8 kaváren, kde vám připraví nejlepší flat white

Také nemůžete vydržet ani den bez dobré kávy? Já osobně tomu přizpůsobuju i svoje výlety, které se ideálně odehrávají v blízkosti dobré kavárny. Tady je mých osm favoritů, které nemůžete při svých cestách po krásách Čech a Moravy minout.

Olomouc – Kafe jak lusk

Kafe jak lusk, to jsou prvotřídní káva a neméně dobré buchty a dortíky kousek od náměstí Hrdinů v Olomouci. A také moje povinná zastávka pokaždé, když se sem vypravím s kamarádkami. Ať jsme ochutnávaly chleby s avokádem nebo dorty, vše bylo skvělé. Ovšem nejlepší tu mají právě kávu, kterou si vychutnáte ve stroze zařízeném, ale přesto velmi útulném interiéru (když budete mít štěstí, můžete k sezení ulovit gauč). V létě si zde navíc můžete dopřát i hodně fotogenické domácí nanuky!

Šumava – Nebespán

Na Šumavu do Kašperských hor jezdím s rodinou dvakrát ročně na víkend a jedním z důvodů je zcela nepokrytě káva – připravovaná na kávovaru La Marzocco, který je tu široko daleko jediný, také mimořádné dorty místní cukrářky. K tomu procházka po šumavských kopcích a na závěr víno s večeří od zdejšího francouzského kuchaře. Někdo může namítat, že Nebespán na Šumavu přitahuje rozmazlené Pražáky, já namítám: No a co!

Liberec – Mikyna

Liberec, to je pro všechny gurmety především Mikyna. Bistro, kde si kromě fajn kávy můžete dopřát luxusní avokádový chléb a vůbec všelijaká zdravá jídla, u kterých budete potichu chrochtat blahem. Já jsem se takto zamilovala do borůvkové smoothie misky s úžasnou domácí granolou, kterou si můžete koupit v láhvi i domů. Jen neudělejte chybu jako já, jedna totiž opravdu nestačí!

Hradec Králové – Café Na kole

Nenápadná kavárna na hradeckém Velkém náměstí rozhodně stojí za návštěvu. Posadíte se zde na sklápěcích divadelních židlích nebo na příjemném dvorku a vychutnáte perfektně připravenou výběrovou kávu nebo dortík (mně zde jednou naprosto dostali skořicovým muffinem). A protože Na kole není pouhopouhý název, máte tu k dispozici i pumpičku, kterou můžete profouknout duši.

České Budějovice – Café Datel

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, zní slavná hláška z cimrmanovské hry Záskok. A já si troufnu tvrdit, že i každý kávomilec. Důvodem je Datel, kavárna s příjemným moderním interiérem, výběrovou kávou a skvělými domácími dorty (vyzkoušeno!). A vlastně tu můžete strávit celý den, klidně vám tu totiž připraví i vejce k snídani nebo něco dobrého k vínu či pivu (Dalešice).

Karlovy Vary – Republica Coffee

Do Varů se samozřejmě jezdí hlavně na začátku července, kdy se zde koná filmový festival, pokud sem ale zavítáte jindy, dočkáte se pro změnu klidného lázeňského města, které nikam nespěchá. A k této atmosféře patří i dobrá káva. Najdete ji na třídě T.G.M. v prostorách Republica Coffee, kde doporučuju hlavně posezení v horním patře (obrazy a křesílka). A mimochodem, tahle cool kavárna má pobočku i v Plzni!

Brno – SKØG Urban Hub

Brno je, co se týče různých kaváren a bister, opravdu zlatá loď, nicméně jestli si potrpíte na kvalitu a nadto třeba potřebujete i trochu pracovat, rozhodně zavítejte do hubu SKØG, který najdete u Dominikánského náměstí. Krásné industriální prostory, baristé s plnovousy a nabídka vegetariánských pokrmů možná neosloví každého, ale pokud hledáte nejlepší kávu v Brně, najdete ji právě tady (zrnka pochází z brněnské pražírny Rusty Nails).

Ostrava – CØKAFE

Ostravské CØKAFE bistro & coffee bar není žádný trendy koncept, který se chytl aktuální kávové vlny, ale poctivý podnik, který se postupně rozvíjel posledních pět let – od pojízdného espresso baru k vlastní kavárně až po bistro a nejnověji v kavárnu s pekárnou (celkem má CØKAFE v Ostravě tři pobočky). Ke kávě si tedy můžete dát i skvělá malá jídla – od zdravých snídaní a namazaných chlebů až po polévky nebo grilované sýry. A teď v létě nechybí ani domácí nanuky!