Šaty z Českého lva: Slavné i neslavné outfity v barvách Ukrajiny

29. ročník předávání filmových a televizních cen Český lev se zcela nesl ve znamení vyjádření podpory Ukrajině. Tomu někdy názorně odpovídala i garderoba – některé dámy ladily do modro-žluté, jiné si na šaty připly odznáček nebo stužku. Kdo si odnesl křišťálové sošky, už víme, nyní se pojďme podívat na nekorunované královny večera.

Letošní předávání cen Český lev mělo několik emocionálně velmi silných momentů. Vůbec nejdelší potlesk i standing ovation si hned zkraje vyžádali hrdinové z Ukrajiny. Následovala promluva ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise, který apeloval na to, aby byli ruští filmaři vyloučeni z tuzemských filmových festivalů – protože buď invazi otevřeně podporují, anebo mlčí.

TIP NA VIDEO: Co (ne)víte o ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském?

Na pódiu pak jako první předávající vystoupila herečka Jana Plodková, která nasadila vysokou módní laťku – předvedla krémovou a jemně třpytivou róbu s hlubokým výstřihem návrhářky Zuzany Kubíčkové. Během večera se ukázalo, že na tuto podzimní kolekci Couture 2021, která se specializovala na večerní šaty, vsadilo více přítomných dam. A dobře udělaly.

Kubíčková byla možná nejčastěji zastoupenou návrhářkou, královnami večera se nakonec staly herečky v šatech od jiných designérů. Už z hlediště se náramně třpytila Aňa Geislerová, která při předávání ceny za nejlepší mužský herecký výkon (Václav Neužil) v celé kráse předvedla jednoduchou, ale trendy róbu s prostřihem na rameni od Chatty.

Ještě předtím ale pódium zažilo silnou chvíli, když přišla předat cenu za nejlepší studentský film od pohledu vážná Elizaveta Maximová – ve třpytivém overalu s průsvitnou černou plisovanou draperií od Lukáše Macháčka přečetla několik předem připravených slov: „Všem pocitům posledních dní dominuje obrovská bolest, o jejichž hloubce jsem neměla ani představu,“ spustila a následně se svěřila se strachem o prarodiče, kteří už nemohou poslouchat liberální stanici Echo Moskva a především o mladšího bratra, který byl v Rusku zatčen na poklidné demonstraci.

Téma Ukrajiny se propisovalo do slov i do šatů během celého večera. Jestli však někdo svým outfitem vyrazil dech, byla to Jitka Čvančarová, která jím prokázala hned několik ušlechtilých vlastností. Předně nadhled – přišla totiž v hojně kritizované modré róbě slovenského návrháře Borise Hanečky, kterou oblékla už v létě na karlovarském filmovém festivalu. „Jsou to TY šaty?“, reagoval moderátor večera Jiří Havelka. „Jsou to ty šaty,“ přitakala herečka a následně vysvětlila: „Zaprvé si myslím, že jsou opravdu hodně oblíbené. Zadruhé, pořizovat si nové šaty, zvláště v dnešní době, by mi přišlo jako absolutně marnotratné, takže recykluji. A za třetí si prostě nedovedu představit lepší barvu pro dnešní večer.“

Jitka Čvančarová nebyla sama, kdo takto smýšlel, modré šaty předvedla například i oceněná nejlepší herečka ve vedlejší roli Antonie Formanová. „Nemám tu trikoloru, ale sladila jsem si na to outfit,“ pronesla stydlivě a na pódiu nadzvedla tmavomodré saténové šaty s halter výstřihem, aby ukázala žluté šněrovací boty.

Obléci se do barev Ukrajiny je jedna věc, udržet přitom glamour a ráz slavnostního večera věc druhá. Mimo pódium byly k vidění i poněkud návodně pojaté kreace – třeba když si Olga Lounová přes žluté mini šaty přepásala modrou stuhu. Nebo podobně Lilia Khousnoutdinova, která přes černou róbu uvázala modro-žlutou mašli. I to je řešení, nicméně výsledný dojem to trochu zabíjí.

Nechme ale tentokrát módní kritiku stranou. Organizátoři se letos rozhodli vynechat slavnostní příchody na červený koberec i následnou party a uspořené peníze raději věnovali Člověku v tísni. Večerní outfity tak opravdu hrály jen vedlejší roli – ta hlavní patřila Ukrajině a samozřejmě vítězným filmovým a televizním dílům.

Kdo si letos odnesl Českého lva?

Mimořádný přínos české kinematografii: Ivo Špalj

Nejlepší celovečerní hraný film: Zátopek – producenti Kryštof Mucha, David Ondříček

Nejlepší dokumentární film: Jednotka intenzivního života – režie Adéla Komrzý – producentka Pavla Janoušková Kubečková

Nejlepší režie: Zátopek – David Ondříček

Nejlepší herečka v hlavní roli: Chyby – Pavla Gajdošíková

Nejlepší herec v hlavní roli: Zátopek – Václav Neužil

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Okupace – Antonie Formanová

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Muž se zaječíma ušima – Oldřich Kaiser

Nejlepší scénář: Okupace – Marek Šindelka, Vojtěch Mašek

Nejlepší kamera: Zátopek – Štěpán Kučera

Nejlepší střih: Zátopek – Jarosław Kamiński

Nejlepší zvuk: Zátopek – Pavel Rejholec, Jakub Čech

Nejlepší hudba: Okupace – La Petite Sonja, Hank J. Manchini

Nejlepší scénografie: Zátopek – Jan Vlasák

Nejlepší kostýmy: Božena – Katarína Štrbová Bieliková

Nejlepší masky: Zátopek – Jana Dopitová

Nejlepší televizní film nebo minisérie: Božena – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrce Lenka Wimmerová

Nejlepší televizní seriál: Ochránce – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrci Tereza Kopáčová, Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek

Nejlepší animovaný film: Myši patří do nebe – režie Denisa Grimmová, Jan Bubeníček – producenti Vladimír Lhoták, Alexandre Charlet – výtvarníci Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka

Nejlepší krátký film: Milý tati – režie Diana Cam Van Nguyen – producentka Karolína Davidová

Nestatutární ceny

Cena Magnesia za nejlepší studentský film: Milý tati – režie Diana Cam Van Nguyen

Nejlepší filmový plakát: Zátopek – Aleš Najbrt, Jakub Spurný, Julie Vrabelová – oceněný plakát

Cena filmových fanoušků: Zátopek – David Ondříček (oceněný režisér)

Kdo získal nejvíc Českých lvů?

Zátopek – 8 Českých lvů

Okupace – 3 Čeští lvi

Božena – 2 Čeští lvi

Chyby – 1 Český lev

Jednotka intenzivního života – 1 Český lev

Milý tati – 1 Český lev

Muž se zaječíma ušima – 1 Český lev

Myši patří do nebe – 1 Český lev

Ochránce – 1 Český lev

Fotogalerie: Více outfitů z Českých lvů si můžete prohlédnout zde