Styl Zuzany Čaputové: Proč nás baví nová prezidentka Slovenska?

Zuzana Čaputová – nová a výrazná postava slovenského, ale tak trochu i českého veřejného života. Vzdělaná, moudrá, spravedlivá a pokorná, ale i odhodlaná a bojovná budoucí paní prezidentka. A aby toho nebylo málo, nechybí jí ani šarm a styl.

Může se to zdát povrchní, ale už od prvopočátků televizních politických debat hraje vzhled protikandidátů velkou roli. Reprezentuje totiž nejen jejich zdravotní stav, ale i energii a šarm. Pomiňme teď fakt, že Česká republika v tomto ohledu zůstává výjimkou. Dodnes se třeba věří, že v roce 1960 vyhrál J. F. Kennedy prezidentské volby, protože na rozdíl od bledého, potícího se a špatně oholeného Nixona působil se svou opálenou pletí zdravěji (co na tom, že se při pitvě zjistilo, že Kennedy trpěl Addisonovou chorobou, která mimo jiné tohle „opálení“ způsobuje).

Ačkoli Maroš Šefčovič, který rovněž postoupil do druhého kola, vypadá dostatečně reprezentativně, jak se na konzervativního kandidáta sluší, proti přirozenému šarmu Čaputové neměl šanci. Sympatická blondýnka působí na jednu stranu neokázale, jako „ta hezká sousedka od vedle“, na druhou stranu disponuje až vašáryovsky živočišným půvabem, který nevyžaduje žádný make-up ani styling. Žádný upjatý drdůlek, jen lehce upravené rozpuštěné vlasy, které se pomalu stávají její signaturou. O to víc si může dovolit experimentovat s barvami, aniž by celek působil na sílu, čehož plně využívá.

Když se Zuzana Čaputová radovala z vítězství ve svém volebním štábu, měla na sobě sytě fialové šaty. Skvělá volba, protože na všech fotografiích, které záhy vznikly, byla i díky nim nejviditelnější postavou. Z dosavadních fotografií je zřejmé, že nová prezidentka svůj styl staví na ženskosti, jednoduchých střizích, výrazných barvách (královna Alžběta by měla radost) a zálibu má i v minimalistických špercích. Žádná velká okázalost a hra na luxus, ale ani snaha budit respekt tím, že ze sebe udělám šedou myšku. A to je přesně ten mix, který (přinejmenším) u Slováků a Čechů může slavit úspěch.

Více fotografií Zuzany Čaputové najdete ve fotogalerii.