Lady Alicent, princezna Rhaenyra a princ Daemon. Vyznejte se v hlavních aktérech Rodu draka.

Lady Alicent, princezna Rhaenyra a princ Daemon. Vyznejte se v hlavních aktérech Rodu draka. Zdroj: Profimedia.cz

Emma D'Arcy jako Rhaenyra Targaryen.
MattSmith v roli Daemona Targaryena.
Rod draka se odehrává v dobách, kdy byli draci v Sedmi královstvích ještě poměrně běžným úkazem.
Princezna Rhaenyra s princem Daemonem.
Olivia Cooke (vlevo) a Emma D'Arcy v úlohách lady Alicent a princezny Rhaenyry.
11
Fotogalerie

Nebinární princezna, svůdný sadista a příliš hodný král. Poznejte Rod draka

Rod draka, nový seriál ze světa Hry o trůny, si odbyl premiéru na HBO. První dojmy z úvodní epizody jsou víc než pozitivní, a tak se dá očekávat, že má televize našlápnuto k dalšímu fantasy úspěchu. Tvůrci sází na to, co fungovalo v prvních sériích GoT, zároveň ale představují nový příběh – a nové postavy. Kdo je kdo mezi Targaryeny?

Rhaenyra Targaryen

Rhaenyra Targaryen stojí ve středu dění hlavní příběhové linky Rodu draka. Seriál je inspirován částí knihy Oheň a krev, kroniky rodu Targaryenů, která obsahuje i zkrácenou verzi povídky Princezna a královna. Tou princeznou je právě Rhaenyra, nejstarší dcera krále Viseryse I. Targaryena a jeho ženy Aemmy. Z logiky věci by tedy měla být jeho následnicí – a Viserys ji za ni i sám určí. Jenže nastoupit na Železný trůn pro Rhaenyru nebude tak jednoduché. Zájemců je totiž víc, navíc je Sedm království světem mužů, z nichž by většina ženu v jeho vedení viděla jen velmi nerada.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na trailer k seriálu Rod draka

Video placeholde

Rhaenyru Targaryen v seriálu ztvárnil*a Emma D'Arcy (v mladší verzi ji hraje Milly Alcock), nebinární herec*herečka, který*která tvůrce seriálu oslnil*a hned při prvním konkurzu. „Rhaenyra je rozpolcená mezi společenskými rolemi, které by měla zaujmout. Chce se prohánět na hřbetu draka, chce vládnout, ale uvědomuje si, že jako k ženě k ní ostatní nepřistupují stejně, jako by přistupovali k muži. Zároveň ji děsí představa, že by skončila uvězněná v mateřství. Identifikuji se jako nebinární, a tak jsem se vždy cítil*a přitahován*a a zároveň odpuzován*a tím, co je čistě maskulinní, i tím, co je ryze feminní. Proto myslím, že dokážu podstatu Rhaenyry pochopit a dobře ji zahrát,“ řekl*a D'Arcy magazínu Hollywood Reporter.

Emma D'Arcy jako Rhaenyra Targaryen.
Emma D'Arcy jako Rhaenyra Targaryen. | Zdroj: HBO

Daemon Targaryen

Daemon Targaryen je strýc Rhaenyry Targaryen, mladší bratr krále Viseryse, a tedy další možný adept na Železný trůn. Urostlý válečník se sklony k sadismu je trnem v oku mnoha šlechticům v čele se serem Ottem Hightowerem, královým pobočníkem (toho hraje Rhys Ifans). Fanoušky literární předlohy bývá tato postava pro sklony k bezohlednému násilí přirovnávána k Jeoffreymu Baratheonovi, na rozdíl od Jeoffreyho je ale v Daemonovi přece jen něco lidského, citlivého.

MattSmith v roli Daemona Targaryena.
MattSmith v roli Daemona Targaryena. | Zdroj: HBO

Tvůrci si pro roli vybrali britského herce Matta Smithe, což byl pro spoustu fanoušků GoT problém – Smith totiž v minulosti ztvárnil titulní úlohu v legendárním seriálu Pán času, což se podle nich s rolí Daemona dost tluče. Širšímu publiku se herec nicméně vybaví spíš jako mladá verze prince Philipa z prvních dvou řad Koruny. Hned po první epizodě Rodu draka je možné říct, že jako morálně rozporuplný záporák je Smith výborný a nebezpečně svůdný. Roli si údajně získal svým androgynním kouzlem a snad i ochotou naprosto se do partu ponořit; během natáčení jedné riskantní scény to zvládl tak intenzivně, že si vážně poranil krk.

Viserys I. Targaryen

Viserys I. Targaryen nástupcem krále Jaehaeryse I. a v pořadí pátým králem Sedmi království. I on byl upřednostněn před pokrevně bližší, ale ženskou následnicí – princeznou Rhaenys. Viserys je znám jako laskavý král se zájmem o literaturu a historii – pro Sedm království snad až příliš laskavý. George R. R. Martin měl při psaní této postavy na mysli krále Leara a herecký představitel Viseryse, herec Paddy Considine, známý například z Peaky Blinders, dobrotivého vladaře popsal následovně: Je to dobrý muž, ale špatný král, protože se snaží vyhovět všem a nerozhněvat nikoho. A hned v úvodní epizodě tato povaha Viseryse stojí opravdu hodně...

Paddy Considine jako král Viserys I. Targaryen.
Paddy Considine jako král Viserys I. Targaryen. | Zdroj: HBO

Alicent Hightower

Lady Alicent Hightower je dcera králova pobočníka a blízká přítelkyně princezny Rhaenyry – tak se s ní seznamujeme v první epizodě Rodu draka, její příběh tím ale ani zdaleka nekončí (u nás se nicméně spoilerů nedočkáte, a tak si budete muset počkat, anebo si přečíst literární předlohu). Alicent je na rozdíl od Rhaenyry velice schopná, co se týče vystupování u dvora a jednání s princi, králi a rytíři. Je považována za jednu z nejkrásnějších žen Sedmi království, zároveň je ale také sečtělá, ambiciózní a velmi mazaná. Příznivci předlohy ji přirovnávají k Cersei Lannister.

Olivia Cooke v roli lady Alicent po boku Rhyse Ifanse, který hraje jejího otce Otto Hightowera – další zásadní postavu v ději.
Olivia Cooke v roli lady Alicent po boku Rhyse Ifanse, který hraje jejího otce Otto Hightowera – další zásadní postavu v ději. | Zdroj: Profimedia.cz

„To přirovnání naprosto zbožňuji, Cersei je moje oblíbená postava ze Hry o trůny. Do Alicent je ale myslím o něco jednodušší se vžít. Má hodně temnou stránku, ale zároveň se plně obětuje tomu, co považuje za nejlepší pro své blízké,“ řekla pro Hollywood reporter herečka Olivia Cooke, která hraje dospělou Alicent – její mladší verzi ztvárnila Emily Carey. Cooke má na kontě už spoustu filmových i televizních rolí, mezi ty nejvýraznější patří part ve Spielbergově sci-fi Ready Player One nebo vedlejší role v na Oscara nominovaném snímku Zvuk hluku.