Módní svět truchlí, návrhářka Kate Spade spáchala sebevraždu

Její kabelky zbožňují ženy po celém světě. Šaty značky Kate Spade nosí Reese Witherspoon, Taylor Swift, dcery Baracka Obamy i vévodkyně z Cambridge. Její nečekaná smrt zasáhla všechny, pro které je Kate Spade synonymem nekompromisní ženskosti, nadčasové klasiky i nápadité hravosti. Návrhářka, která pro svou stejnojmennou značku dokázala vydobýt pevnou pozici na americkém módním trhu, zanechala dopis na rozloučenou a 5. června spáchala sebevraždu ve věku pětapadesáti let. 

Kate Spade, rodačka z Kansas City, založila svou úspěšnou a stejnojmennou módní značku s podporou svého nastávajícícho muže Andyho v roce 1993. Na počátku byla láska k módním doplňkům a touha stvořit funkční kabelku, která bude zároveň pěkná a stylová (v obchodech tehdy převažovaly černé a hnědé kousky). Nakonec jich v první kolekci bylo šest, v následujících letech po kabelkách následovaly šperky, boty a nakonec i dámské oblečení, vůně a bytové doplňky. Kabelky ale zůstaly vlajkovým produktem značky. Koncem devadesátých let bylo téměř nemožné jít po New Yorku, aby člověk nenatrefil na ženu s jednoduchou nylonovou taškou Kate Spade v ruce.

V letech 1999 a 2006 společnost postupně koupil Neiman Marcus, Kate se totiž rozhodla trávit více času se svou dcerou Frances, která přišla na svět v roce 2005. Značku Kate Spade New York dnes vlastní americká společnost Coach. Kate teprve před dvěma lety založila novou značku zaměřenou na luxusní boty a doplňky, kterou pojmenovala Frances Valentine– do svého nového projektu se prý natolik zamilovala, že si nechala změnit příjmení na Valentine.

Značka Kate Spade se ani v nedávné éře minimalismu a rock chic stylu nebála přímočarých ženských prvků, jako jsou mašličky, střapečky, do světa kabelek přinesla potisky pro značku typických černobílých a modrobílých pruhů či šachovnice, tvary zvířat i motivy přebalů knih. Její modely měly nádech roztomilého retra, ale byly progresivní tím, že do seriózního designu kabelek vracely hravost a nadsázku.

Designérka Kate Spade sice formálně nebyla součástí značky Kate Spade New York už přes deset let, ale byla tou, která ji stvořila, pořád byla její mámou. Módní svět ji oceňuje mimo jiné jako vizionářku, která si šla vlastní cestou nehledě na to, co si o jejích nápadech budou myslet ostatní. A často právě díky tomu dokázala vystihnout přání a potřeby svých zákaznic lépe než kdokoli jiný. Značka Kate Spade New York slaví letos pětadvacetiny. Místo velkolepých oslav se ale nyní zahalí do smutku.