Kulturní tip: Začíná Signal Festival. Které budovy v Praze roztančí?

Loňský Signal Festival těsně před zahájením zastavila podzimní vlna pandemie. Ten letošní se naštěstí konat může. Proč naštěstí? Jde o jednu z mála podzimních zábav, které se konají na čerstvém vzduchu, a navíc mění i notoricky známá pražská zákoutí v magická místa. Kam určitě vyrazit?

Karlín, Staré Město a nově i Holešovice – to jsou tři pražské čtvrti, kde se koná letošní, již 9. ročník Signal Festivalu, který spojuje vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Celkem v nich bude rozmístěno 15 světelných instalací, v Karlíně si přijdou na své i příznivci rozšířené (augmentované) reality, kterou lze navíc objevovat i za denního světla.

Festival začíná ve čtvrtek 14. října v 19:00 na Karlínském náměstí, kde se na novorománské fasádě kostela sv. Cyrila a Metoděje odehraje videomapping Wind od německého studia Weltraumgrafik. Takže pokud budete zrovna na cestě na pivo do nedalekého Lokálu či ke Dvěma kohoutům, zastavte se a nenechte si to ujít.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje: Weltraum – The Wind

V Karlíně se dále roztančí například Kasárna Karlín, Centrála Kooperativy, Hauch Gallery nebo Vodní elektrárna Štvanice. Ve zdejších ulicích ale můžete zažít i dobrodružství v podobě augmentované reality. Stačí si do mobilu stáhnout appku Signal AR, která navíc slouží jako program celého festivalu.

Podobně jako jiné kulturní akce Signal Festival letos reaguje na uplynulý rok s pandemií. Zabývá se ale také tématem ekologie, udržitelného rozvoje nebo vztahu člověka k planetě Zemi. Novinkou budou videoprojekce v Holešovicích, kde Signal Festival ve velkém stylu oslaví 130 let od výstavby Průmyslového paláce. Těšit se můžete na vůbec největší videomapping, který dosud Signal Festival realizoval – 3D projekci Superar od španělského audiovizuálního studia Onionlab, které promění interiéry holešovické dominanty v nevšední zážitek.

Poté rozhodně pokračujte ještě do Stromovky, kde na vás čeká instalace s názvem Živý les, zájemci mohou zažít i placenou instalaci v Planetáriu Praha.

Stromovka: Kateřina Blahutová – Živý les

Signal Festival 2021 se koná od 14. do 17. října v Karlíně, v Holešovicích a na Starém Městě vždy od 19:00 do půlnoci. Letošní téma se nazývá Plán C a zabývá se otázkami ekologie i jak být lepším člověkem ve vztahu k planetě. Většina instalací je přístupná zdarma. Vstupenky je nutné si zakoupit pouze na 3 placené instalace v rámci hlavního programu, které se nacházejí v Průmyslovém paláci (3D projekce), Planetáriu Praha a Hauch Gallery. Vstup na vnitřní instalace je možný pouze s respirátorem a po náležitém prokázání bezinfekčnosti. Všechny potřebné informace, program i odkaz na aplikaci Signal AR najdete na stránkách Signalfestival.com
Signal Festival

Na Starém Městě pro změnu doporučujeme večerní procházku přes Stínadla, kde se bude odehrávat videomapping s motivem Měsíce. Pokračujte směrem na Staroměstské náměstí až ke Klementinu, kde narazíte na dvě projekce, jednu světelnou instalaci a jednu zvukovou instalaci. Procházku zakončete na Slovanském ostrově, kde vás čeká instalace, jež vás přesvědčí, že méně světla občas přináší více vhledu.

Fotogalerie: Jak budou vypadat letošní projekce v rámci Signal Festivalu?