Kulturní tip: Festival Future Gate promění Lucernu ve sci-fi hnízdo

Sci-fi dávno není okrajovým žánrem jen pro nerdy, co tráví život u počítače. Důkazem toho je i festival Future Gate, největší český festival sci-fi filmů, který se v Praze koná letos už po osmé. Historické pražské kino Lucerna se mezi 15. a 20. zářím zahalí do zaprášeného postapokalyptického kabátu. Letos navíc pořadatelé lákají na opravdu hvězdného hosta – režiséra Neilla Blomkampa, který natočil kultovní District 9 nebo třeba Elysium s Mattem Damonem v hlavní roli.

Již po osmé se v Praze bude konat festival sci-fi filmů Future Gate. Od 15. do 20. září budete moci v kině Lucerna vidět legendy žánru, ale i čerstvé novinky, tentokrát na téma post-apo. Dystopický svět po pádu společnosti je i kvůli pandemii covidu velmi aktuální představa. Jak ji vidí světoví filmaři? Třeba i o tom na jedné z doprovodných besed promluví hlavní host festivalu, jihoafrický režisér Neill Blomkamp.

Loading

„Účast Neilla Blomkampa na festivalu Future Gate je splněním snu. Blomkamp nás všechny před 12 lety uhranul fantastickým filmem District 9, jeho dokonalé vizuální zpracování bylo jen třešničkou na dortu skvělého sci-fi filmu s nadčasovou tématikou. Je to tvůrce inspirující svým filmařských přístupem, hledá cestu k divákům i skrze krátké filmy. To může být vhodná cesta pro začínající české filmaře, kteří by rádi natáčeli celovečerní žánrové filmy, ale překážkou jsou vysoké produkční náklady,“ říká hlavní dramaturg festivalu Filip Schauer.

Blomkamp do Prahy přiveze svou novinku, snímek Demonik, ve které kombinuje prvky sci-fi a mysteriózního hororu. Film bude na festivalu Future Gate uveden v rámci hlavní soutěže, o jejímž vítězi rozhodne tříčlenná porota složená ze storyboardisty Kurta van der Basche, dramaturga a ředitele kina Aero Jiřího Flígla a vědce Jana Lukačeviče.

Na co byste do Lucerny zahalené v post-apo kabátě určitě měli zajít? „Samozřejmě na všechno,“ doporučuje dramaturgyně filmového programu a zároveň editorka Žen.cz Kateřina Horáková. A pokud na všechno nemáte čas, v galerii najdete trochu užší výběr.

GALERIE: Filmové tipy z programu festivalu Future Gate

A pokud nejste pražští, hlavu vzhůru! Už 21. září se festival na pět dní přesune do Brna, 2. října ve zkrácené verzi zavítá do Šumperku, od 8. do 10. října si jej užijí v Košicích a celé sci-fi turné festival završí 15. a 16. října v Plzni. Kompletní programy najdete tady.

Future Gate zároveň nejsou jenom filmy. Kromě zmíněných besed a diskuzí navázaných na jednotlivé snímky se v Lucerně můžete těšit třeba také na tématickou přehlídku módní návrhářky Moniky Vaverové, výstavu komiksového ilustrátora Jonáše Ledeckého nazvanou Once Upon The End: Afterpunk nebo na sci-fi pub kvíz. Pražský festival pak již tradičně zakončí koncert Pražského filmového orchestru pod vedením dirigenta Jiřího Korynty.