Filmy podle skutečných událostí: Ty nejlepší, které musí vidět každý!

Filmy natočené na motivy skutečných událostí bývají intenzivním filmovým zážitkem. Když si uvědomíte, že konkrétní scéna není jen dílem mysli kreativního scenáristy, nezbavíte se husí kůže. Které takové snímky jsou podle nás nejlepší?

Začínající scenáristé se učí, že nemají popisovat příhody ze života, protože tomu nikdo neuvěří. Přitom ale právě filmy podle skutečné události patří k těm nejatraktivnějším žánrům. Ten punc Tohle se doopravdy stalo jim totiž přidává na napětí i atmosféře. I proto mezi novinky, na které se letos nejvíc těšíme, patří očekávaný thriller Klan Gucci. Lady Gaga se v roli Patrizii Reggiani spikne proti svému manželovi, Maurizio Guccimu (hraje ho Adam Driver), vnuka slavného návrháře, aby zosnovala jeho chladnokrevnou vraždu. Snímek v režii Ridleyho Scotta nedávno představil první upoutávku a vypadá to velmi dobře! Lady Gaga už několikrát dokázala, že je nejen dobrá zpěvačka, ale i dobrá herečka, a Adam Driver je filmová hvězda z první ligy. Ve vedlejších rolích uvidíme Al Pacina, Salmu Hayek, Jareda Leta či Jeremy Ironse.

Česká premiéra Klanu Gucci je naplánovaná až na 25. listopad, takže si ještě počkáme. Mezitím ale nikomu nic nebrání vybrat si jiný skvělý film podle skutečné události, ať už relativně čerstvý, nebo třeba nějakou tu nestárnoucí klasiku: Doporučujeme dohnat nebo si připomenout výbornou Erin Brockovich. Julia Roberts ve své životní roli ztvárnila ženu, která neměla peníze ani práci a nakonec se jí podařilo pomoci vyhrát spor s energetickou společností, která musí více než 600 poškozeným vyplatit nejvyšší odškodnění v dějinách Spojených států. Zajímavostí je, že skutečná Erin se ve filmu mihne v miniroličce servírky jménem Julia.

Pokud máte raději současnější kinematografii, určitě zkuste 30 minut do půlnoci. Děj snímku se skvělou Jessicou Chastain v hlavní roli v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina. Kathryn Bigelow za svůj počin získala Oscara za režii jako vůbec první žena v historii.

Populární větví žánru filmů podle skutečných událostí jsou životopisné snímky, zachycující osudy zajímavých a reálných osobností. V posledních 10 letech u diváků i kritiků asi nejvíc zarezonoval přepis života geniálního fyzika Stephena Hawkinga, snímek Teorie všeho. Ten zachycoval Hawkinga (zahrál si jej Eddie Redmayne) jako mladého nadějného studenta, který vlastně jen náhodou, při lékařském vyšetření po úrazu, zjistí, že má neléčitelnou chorobu. Kromě zhoršování Hawkingova zdravotního stavu se film citlivě zaměřil na vědcův vztah s jeho první manželkou Jane (Felicity Jones).

Takových z reality vycházejících dobrých filmů ale samozřejmě vzniklo mnohem víc. Na redakční výběr těch nejlepší se mrkněte do galerie.

GALERIE: 15 top filmů natočených podle skutečných událostí