Designblok 2021 se koná od 6. do 10. října.

Designblok 2021 se koná od 6. do 10. října. Zdroj: Archiv Designbloku

Kulturní tip: 8 zastávek na Designbloku, které byste neměli minout

Od 6. do 10. října se koná už 23. ročník Designbloku, který po loňském tématu vášeň bude letos oslavovat štěstí. Jestli potřebujete dobít baterky a inspiraci, rozhodně si ho nenechte ujít. Instalací je nicméně mnoho a nejspíš nestihnete vše. Tady jsou naše tipy, co si nenechat ujít, ať už vaše kroky povedou do Gabriel Loci, Uměleckoprůmyslového muzea nebo třeba do Podolí. 

Moravská galerie x Liběna Rochová

Návrhářka Liběna Rochová nedávno oslavila životní jubileum a současně se rozhodla darovat stovku svých oděvů z posledních třiceti let tvorby Moravské galerii. Ta doplňuje sbírku současné módy, která bude od listopadu vystavena v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. Na Designbloku uvidíte malou ochutnávku – instalaci devíti klíčových modelů, které tvoří průřez návrhářčiny tvorby posledních dvaceti let.

Výstavní prostor: Superstudio Gabriel Loci, 018

Další tipy najdete na následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 8

Daniela Pešková & Maria Kobelová

Ve společném prostoru budou svou tvorbu prezentovat designérka Daniela Pešková a šperkařka Maria Kobelová. Módní minimalistka Pešková po pauze představí svou novou kolekci (naposledy byla k vidění před rokem na fashion weeku) a současně spustí svůj e-shop, takže si její sofistikované a snadno nositelné kousky konečně budeme moci pořídit i on-line. Kobelová pro změnu představí kolekci šperků SIRI, pro kterou si zvolila velmi zajímavé téma: psychickou odolnost.

Výstavní prostor: Openstudio Gabriel Loci, 264

Pokračování 3 / 8

BRO.

Ivana Kocmanová se svou značkou BRO. probouzí tradiční řemeslo moderním způsobem. Její specializací jsou výšivky, které zpracovávají motivy ze současného světa (předlohou bývají třeba momenty vyfocené na ulici nebo zahlédnuté na Instagramu). Že jste se s její tvorbou ještě nesetkali? Možná si vzpomenete na loňskou jedinečnou svatební kolekci značky Leeda – ty hedvábné výšivky na závoji, znázorňující obyčejné okamžiky života ženy byly právě od ní.

Výstavní prostor: Openstudio UPM, D.13

Pokračování 4 / 8

27ASCENT & Lenka Kerlická

Číslo 27 v názvu této značky vám napoví, že by mohla mít něco společného se šperkařským domem 27JEWELRY. A je to tak. Zakladatelka a šperkařka Lenka Kerlická v rámci Designbloku vůbec poprvé představí svoje zbrusu nové produkty – ručně vyráběné aromalampy AITHÉR a k nim i edici přírodních olejových niche parfémů. Současně své umění povznáší na novou úroveň a pod svým jménem předvede novou kolekci zlatých autorských šperků, které navazují na tradici šperkařského domu Kerlický z roku 1790.

Výstavní prostor: Openstudio Gabriel Loci, 206

Pokračování 5 / 8

David Valner

Pastelové skleněné vázy Fungus Davida Valnera, inspirované organickými tvary přírody byly láskou loňského Designbloku, takže na letošní prezentaci se vysloveně těšíme. Tentokrát bude vystavovat kolekci nazvanou Recovered, ve které si esteticky pohrává s motivem rozbitého a znovu slepeného skla – opět v neodolatelných barvách. Jestli hledáte krásný solitér do svého bytu, neváhejte. Kdyby se vám tento kus nedejbože někdy uštípl, ani to nepoznáte. David Valner totiž i chybu ve sklovině oslavuje jako důkaz ruční práce.

Výstavní prostor: Openstudio UPM, D.12

Pokračování 6 / 8

Nastassia Aleinikava studio x Patrik Kriššák

Šperkařské studio Nastassia Aleinikava asi netřeba dlouze představovat... nebo stačí připomenout, že si u nich můžete pořídit luxusní, ručně vyráběné brýle (určitě jste také zaznamenali jejich projekt Brýle pro první českou prezidentku). Také na Designbloku bude hrát hlavní roli optika, tentokrát ve spojení s malířem Patrikem Kriššákem, jehož tvorba, vzhled, ale i nepřízeň osudu, která ho navždy tělesně poznamenala, inspirovala jejich tvůrčí spolupráci. Prezentace je koncipována jako fiktivní výstava, kde nebudou chybět ani Kriššákovy obrazy.

Výstavní prostor: Openstudio UPM, E.07

Pokračování 7 / 8

Křehký

„Už dlouho jsem snila o tom nechat hraběnky spadnout do polévkové mísy, vymáchat si šaty ve vývaru s játrovými knedlíčky,“ komentuje svůj nejnovější počin Veronika Velčovská Jiroušková, která pro ateliér Křehký vytvořila sérii polévkových, respektive dekorativních mís, inspirovaných současně rokokem a ikebanou. Výsledkem je kolekce Rokokobana, která vás zkrátka donutí k úsměvu. Premiéru budou mít také literární vázy Kláry Šumové s knižními odkazy ilustrátorů Veroniky Vlkové a Jana Šrámka a designéra Dirka Wrighta.

Výstavní prostor: Superstudio UPM, B08

Pokračování 8 / 8

Ondřej Stára

Šperkař Ondřej Stára se do podvědomí zapsal jako finalista Czech Grand Design. Vyrábí masivní prsteny s Trautenberkem (kolekce To bude peněz, to bude peněz) anebo šperky ve spolupráci s návrhářem Janem Černým. Nyní se opět vrací k ironii kýče. V rámci Designbloku otevírá novou kapitolu své tvorby, kterou představí výhradně ve svém podolském Obchůdku pro radost. Půjde o prsteny inspirované roztomilou pouťovou estetikou, ovšem vyráběné ručně a ze zlata. Prstýnek můžete i vyhrát, více informací o této soutěži najdete na jeho Instagramu.

Výstavní prostor: Město (Na dolinách 3, Praha 4)