Kalendář Pirelli pro rok 2019 nafotí legendární fotograf Albert Watson

Kalendář Pirelli pro rok 2019 už má svého fotografa. 

Kalendář Pirelli, z dřívějších let známý především zobrazováním nejslavnějších modelek v sexy pózách, zažívá v poslední době transformaci, která mu dává nový smysl. Začalo to v roce 2016, kdy se za objektiv postavila Annie Leibovitz – a poprvé zobrazila ženy nikoli jako objekty touhy, ale jako silné osobnosti. Odpovídal tomu i výběr modelek, mezi nimiž nechyběla Serena Williams, Amy Schumer nebo Patti Smith. Také nahota, která bývala dříve vysloveně samoúčelná, měla nyní pouze podtrhnout a zdůraznit návrat k přirozenosti.

Na tento koncept navázal v roce 2017 Peter Lindbergh sérií černobílých portrétů slavných hereček, které ovšem ponechal bez make-upu a retuše. O rok později se barva do kalendáře vrátila, ale opět aby posloužila demonstraci silného tématu – tím byla pro rok 2018 diverzita. Za objektivem stál britský fotograf Tim Walker, o casting se postaral nový šéfredaktor britského Vogue Edward Enninful a hvězdami kalendáře se stala Naomi Campbell, Sean Combs (Puff Daddy) nebo modelka Adwoa Aboah.

A jak bude vypadat kalendář pro příští rok? Výběr fotografa naznačuje návrat k čisté a ničím nezatížené fotografii. Šestasedmdesátiletý britský fotograf Albert Watson patří k legendám módní fotografie. Na svém kontě má nespočet titulek pro Vogue i Rolling Stone a některé jeho snímky patří k ikonám portrétní fotografie – například akt Kate Moss pořízený v den jejích devatenáctých narozenin, portrét Stevea Jobse, který známe z jeho biografie od Waltera Isaacsona, anebo naprosto legendární snímek Alfreda Hitchcocka pro Harper’s Bazaar, kde slavný režisér drží mrtvou kachnu.

Už teď se těšíme, jaké osobnosti si tento fotograf vybere a jak je ztvární.