Kabáty jako symbol změny: Na které návrháře vsadily Jill Biden a Kamala Harris?

Zdá se, že modrá barva je inaugurační jistotou. Oblékla ji před čtyřmi lety Melania Trump, ale třeba i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v roce 2019. A vsadila na ni i nová první dáma USA Jill Biden. 

Američtí návrháři mají svou novou módní ikonu. První dáma Spojených států Jill Biden pro svůj velký den zvolila komplet kabátu a šatů (a roušky) v tyrkysovém odstínu „ocean blue“ značky Markarian, za níž stojí newyorská návrhářka Alexandra O'Neill. Tím dle očekávání vyjádřila podporu tamějšímu módnímu průmyslu (volit lokální návrháře bývá ostatně dobrým zvykem, kterým prosluly i princezna Diana a vévodkyně Kate a jimž se inspiruje i řada současných dam ve vysokých politických či reprezentativních funkcích).

Jill a Joe Bidenovi

Jestli jste o značce Markarian nikdy neslyšeli, není divu. Na Instagramu ji v době psaní tohoto článku sleduje jen 40 tisíc followerů a bude zajímavé, o kolik jejich počet poskočí v následujících hodinách a dnech. To prezident Joe Biden vsadil na americkou klasiku – návrháře Ralpha Laurena. Ten mimochodem v roce 2017 ušil i inaugurační šaty pro Melanii Trump, a byl tak jedním z mála amerických designérů, kteří neměli problém tuto první dámu šatit.

Melania Trump se inaugurace nezúčastnila, s Donaldem Trumpem se rozloučili a odjeli už o pár hodin dříve. Ona v černém kostýmku a s černými brýlemi na očích, ale současně s neskrývaným úsměvem.

Donald a Melania Trumpovi se rozloučili v Marylandu

Joe a Jill Bidenovým tak stáli po boku nově jmenovaná viceprezidentka Kamala Harris a její choť Doug Emhoff. Také outfit Kamaly Harris vzbuzoval velká očekávání, zejména jeho symbolika. Nová (a první) viceprezidentka si vybrala fialový komplet od návrháře Christophera Johna Rogerse, který obléká třeba Lady Gagu, Rihannu, Cardi B, Lizzo, ale také bývalou první dámu Michelle Obamu. K němu si vzala své oblíbené perly, které pro ni od dob univerzitních studií symbolizují ženskou sílu (na Facebooku k této příležitosti dokonce vznikla skupina nazvaná Wear Pearls on Jan 20th, 2021).

První americká viceprezidentka Kamala Harris s manželem Dougem Emhoffem

Obě dámy působily před washingtonským Kapitolem až harmonicky sladěně, jejich kabáty měly velmi podobný střih a souhru podpořila i volba doplňků – zejména kožené rukavice v barvě outfitu (od dob Jackie Kennedy jde o takřka tradici).

Inaugurace Joea Bidena

Nošení oblečení od amerických návrhářů je sice záslužné a navenek to rozhodně funguje, nicméně jak poznamenává oborový magazín Business of Fashion, tento průmysl bude očekávat víc. Především půjde o rychlou a efektivní ekonomickou podporu v době covidové i post-covidové, daňové úlevy pro značky, které své kolekce vyrábějí na území USA, podporu udržitelnosti a také symbolickou podporu menšin (například výběrem značek černošských designérů).

Jak to slušelo Clintonovým a jak dětem Bidenových? Co si na své vystoupení oblékly Jennifer Lopez a Lady Gaga? Podívejte se do fotogalerie.