Jako ve filmu Čelisti. Jen opačně. Kolik žraloků zabije za rok člověk?

Víte, kolik lidí zabije za rok žralok? V průměru ani ne deset. A kolik žraloků zabije za rok člověk? Sto milionů, 100 000 000! To je přes 11 tisíc mrtvých žraloků každou hodinu. Podívejte se na infografiku níže, bude vás šokovat. Žraloci jsou na pokraji vyhynutí.

Upozornění: délka infografiky níže není chyba

Zdá se vám to srovnání neuvěřitelné? Bohužel je pravdivé. Čelisti jsou úžasný "biják", ale realita je úplně jiná. Žraloci jsou na pokraji vyhynutí.

Fantastický úspěch Čelistí

V roce 1974 vyšel slavný román Petera Benchlyho Čelisti. V roce 1975 natočil podle knihy stejnojmenný film Steven Spielberg. Zaznamenal obrovský úspěch. Jako první film v historii překročil hranici tržby 100 miliónů dolarů. V roce 2006 se Peter Benchley omluvil za to, že román napsal. „Kdybych věděl, co vím teď, nikdy bych tu knihu nenapsal,“ řekl London Daily Express.

Čelisti udělaly ze žraloků krvelačné pomstychtivé zabijáky, před kterými se musíme bránit. Zní to absurdně, všichni přeci víme, že to byla atrapa, ale … Ještě větší podíl odpovědnosti nesou média. Například právě co se žraloků týče, přinášejí reportáže hlavně v souvislosti s útoky na člověka a vytvářejí tak stereotyp, který je od reality absolutně odlišný.

Ano, párkrát za rok se stane, že žralok zaútočí na člověka, jak říkají potápěči, prostě si chce kousnout a zkusit, co to je. Voda je zkrátka jeho přirozené prostředí.

Žraločí polévka po asijsku: stačí ploutve

Z ulovených stovek miliónů žraloků ročně zahyne až 70 % kvůli žraločí polévce. Ta je připravována z jejich ploutví a už po staletí se těší oblibě hlavně v Japonsku, Hongkongu, Číně a dalších částech Asie.

Její recept je poměrně jednoduchý. Žraloka "rybáři" vytáhnout nad hladinu, odříznou mu ploutve a ještě živého ho hodí zpět do moře. Tam se žralok pomalu utopí. Strašné? Ano. A bohužel denní realita.

Vybíjení žraloků kvůli jejich ploutvím

Žraloci jsou úžasní tvorové. Na planetě žijí stovky miliónů let a jsou mistři evoluce. Kvůli člověku ale možná vyhynou. Pokud vám není jejich osud lhostejný, můžete alespoň podepsat petici na jejich záchranu. Na internetu jich najdete hned několik, například tuto: http://www.wildaid.org/sayno . A někdy jen "stačí", když se o tématu mluví.

Čelisti jsem viděla minimálně 5x, film je to skvělý. Ale teprve když jsem slyšela pár rozhovorů s fotografem Richardem Jaroňkem o jeho zkušenostech s "velkým bílým", bylo rozhodnuto - žraloci mě fascinují. A tak jako v jiných situacích mě bolí, jak krutý a hloupý dokáže člověk být.