Dobročinné Vánoce: 8 způsobů, jak můžete pomoct potřebným

12. prosince 2021 • 06:00
 • Dobročinné Vánoce: 8 způsobů, jak můžete pomoct potřebným

  Vánoce jsou čas, kdy máme myslet na druhé, a pokud můžeme, podat pomocnou ruku potřebným. Chcete-li podpořit správnou věc a třeba i nadělit dobrý skutek pod stromeček, vyberte si z následujících neziskových organizací a dobročinných projektů a směle do toho!

  Listopadové Štědré úterý (Giving Tuesday), den, který tradičně a mezinárodně patří dobročinnosti, už sice máme za sebou, pomáhat potřebným je ale vhodné a užitečné kdykoliv. Právě adventní doba je na to naprosto ideální. 

  TIP NA VIDEO: Jak pracují dobrovolníci, kteří pomáhají lidem bez domova?

  Ačkoliv jsou moderní Vánoce čím dál více především symbolem stresu, hektického shánění dárků a nervózního dotahování pracovních povinností těsně před koncem roku, tradičnímu významu prosincových svátků – tedy péči o bližního svého – se dá jít naproti. Jak? Stačí si vybrat neziskovou organizaci nebo dobročinný projekt podle toho, co vám dává smysl, a věnovat finanční nebo materiální příspěvek, jak je potřeba.

  Přehled vybraných dobročinných organizací najdete v dalších kapitolách. >>>

 • Nocleženka

  Nocleženka je už poměrně dobře známý, ale stále velmi potřebný projekt Armády spásy, který nabývá na důležitosti zejména v době, kdy venkovní teploty začínají padat pod nulu. Proto projekt obvykle funguje především od listopadu do dubna, zakoupit Nocleženku ale můžete kdykoliv. Že přece jen nevíte, oč se jedná?

  Nocleženka je poukaz v ceně 100 Kč, který jednomu člověku bez domova umožní strávit noc v teple. Ale nejenom to. Ta stovka v sobě kromě přespání v noclehárně Armády spásy zajistí také teplou polévku a nápoj, možnost vykonat osobní hygienu, absolvovat základní lékařskou prohlídku a případně i zkonzultovat svoji životní situaci se sociálním pracovníkem. 

  Nocleženek můžete zakoupit víc najednou, případně je možné na webových stránkách projektu nastavit pravidelný měsíční příspěvěk. Nocleženku můžete také koupit něčím jménem a pak mu pod stromeček nadělit darovací listinu a dobrý pocit.

 • Projekt Hodina (ne)stačí Centra LOCIKA

  Centrum LOCIKA pomáhá dětem, které zažívají násilí v rodině, ať už jako přímé oběti, nebo svědci. Chrání zájmy dítěte a poskytuje jemu i rodičům odbornou pomoc. Na rok 2022 dokonce LOCIKA připravuje otevření prvního advokačního centra pro děti v České republice.

  Kromě toho LOCIKA zřizuje webové stránky Dětství bez násilí, v jejichž rámci funguje krizová linka a anonymní chat pro děti, které jsou svědky nebo přímými oběťmi násilí. Ty se prostřednictvím těchto kanálů mohou svěřit s tím, co je trápí, a na oplátku se jim dostane pochopení, odborné rady, pomoci a snahy najít řešení situace.

  Aby linka i chat mohly dále fungovat, vybírá LOCIKA v rámci kampaně Hodina (ne)stačí 100 tisíc korun na podporu těchto projektů. Kampaň spočívá v tom, že dětem darujete hodinu svého času – pošlete finanční částku odpovídající vaší hodinové mzdě. Přispět ale samozřejmě můžete i víc.

 • 3pe

  Anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání. To nejsou žádné rozmary, ale závažná psychická onemocnění klasifikovaná jako poruchy příjmu potravy. Trpí jimi čím dál více žen i mužů a možná i vy máte ve svém okolí někoho, kdo s jídlem a svým vztahem k němu bojuje. Ne vždy se totiž musí jednat o extrém. Jakákoliv nesvoboda v jídle může být problém, který ovlivňuje nejen naše tělo, ale také duši, naše vztahy, práci, zkrátka všechny oblasti života.

  Nezisková platforma 3pe (jako PPP – poruchy příjmu potravy) poskytuje lidem komplexní informace o těchto problémech bez stigmatu, s respektem, nadějí a empatií. Zeptat se, když si myslím, že mám problém, ale nevím, jak ho řešit, totiž často bývá nejtěžší. Kromě osvětových článků 3pe vytváří také podcast a na Instagramu sdílí skvělou infografiku. Pokud je vám toto téma blízké, můžete jejich činnost finančně podpořit přes portál Darujme.

 • Linka Aperio pro mámy a táty

  Nezisková organizace Aperio v Česku funguje už 20 let a zrodila se proto, aby nastávajícím matkám (i otcům) rozšířila obzory ohledně porodů a aby změnila celkový pohled na způsob, jakým děti v českých porodnicích přicházejí na svět. Jak se organizace rozrůstala, přibrala si i další cíle a projekty. Jedním z nich je krizová linka pro mámy a táty. Protože i rodiče jsou jenom lidé, kteří to občas prostě nezvládají – a to je v pořádku.

  Ať už jde o to, že si nevíte rady při řešení nějakého výchovného zádrhelu, vy či vaše děti zažíváte domácí násilí, nebo prostě už jen nezvládáte kombinovat práci, domácí výuku a péči o domácnost, Aperio je tu pro vás. Telefonní linka pro mámy a táty funguje od pondělí do čtvrtka od 10 do 16 hodin. Organizace se zaměřuje také na pomoc rodičům samoživitelům, zřizuje bezplatnou právní telefonickou poradnu (od pondělí do pátku od 12 do 16 hodin) a v případě potřeby nabízí také šest bezplatných konzultací s psychologem, osobně i online. Aperio můžete podpořit jednorázovým i pravidelným finančním příspěvkem.

 • Centrum paliativní péče

  Obzvlášť v době, kdy vzduchem létá covid, nikdo nemluví rád o smrti. Je ale součástí života a jen proto, že se někomu blíží, to neznamená, že by jeho život měl ztratit na kvalitě. Právě naopak. Centrum paliativní péče se zaměřuje na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí život ohrožující nemoci. Jejím cílem je komplexní léčba/řešení/tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké trápit.

  Organizaci můžete opět podpořit jednorázovým nebo pravidelným finančním příspěvkem, případně můžete zakoupit její konverzační karetní hru Řekni mi. Řekni mi pomáhá zdravotníkům, pečovatelům, sociálním pracovníků i studentům těchto oborů, zdravým i nemocným a jejich rodinám otevírat důležité životní otázky a diskuzi na téma hodnot a přání v souvislosti se závěrem života.

 • Unie porodních asistentek

  Porodní násilí, poporodní deprese, alternativní způsoby, jak přivést na svět potomka. O mateřství se mluví jako o nejkrásnější věci v životě ženy, a proto se i čím dál více diskutuje o odvrácených stránkách porodu. Unie porodních asistentek se dlouhodobě podílí na rozvoji oboru porodní asistence, porodním asistentkám nabízí odbornou podporu, ale stará se i o těhotné ženy a jejich rodiny, aby se pro ně příchod nového člena rodiny stal hladším.

  Pokud i vám záleží na tom, aby se každé dítě mohlo narodit tak, jak si zaslouží, aby matky měly možnost mít porodní asistentky a aby se právě porodním asistentkám dostalo potřebného vzdělání, ocenění a uznání, podpořte UNIPA finančním příspěvkem. I tady můžete finanční dar věnovat jménem někoho blízkého a dotyčnému pak pod stromeček nadělit Ježíškův certifikát.

 • Nákup v Přestupní stanici

  Preferujete před certifikáty a finančními dary hmatatelnější formu dobročinné pomoci? Navštivte e-shop Přestupní stanice nebo se zastavte v jednom ze dvou jejich pražských kamenných obchodů (jeden je na Žižkově a druhý na Novém Městě). Můžete si tu vybrat ze široké nabídky knih a oblečení z druhé ruky, a to včetně speciální upcyklované feministické kolekce. Půjdete tak naproti nejen udržitelnému životu, ale ještě pomůžete lidem bez domova. Právě ty totiž Přestupní stanice zaměstnává. Takový dárek jistě ocení každý, kdo má srdce na správném místě.

  Konkrétně ženám bez domova pomáhá také organizace Jako doma, která zřizuje i výbornou jídelnu Kuchařek bez domova. Zajděte si k nim na něco dobrého nebo se zapojte do vánoční akce Jako doma: jedná se o sbírku 24 dárků pro 24 žen žijících v humanitárním ubytovacím zařízení. Jsou to dárky jako třeba náramek, kosmetika nebo strojek na vlasy. Seznam konkrétních přání jednotlivých žen i způsob, jak se zapojit, najdete na této stránce.

 • Zvíře v tísni

  Každý správný web, a dokonce i některé zpravodajské relace vědí, že nakonec má vždycky přijít roztomilé zvířátko. Tady ale místo rozkošného štěňátka zlatého retrívra s velkou růžovou mašlí mluvíme o rozkošných psech a kočkách, kterým někdo ublížil nebo které někdo pohodil u silnice nebo u popelnic. Organizace Zvíře v tísni je spolek na ochranu týraných a opuštěných zvířat. Od roku 2012 opuštěným zvířatům poskytuje dočasný azyl i veterinární péči, to vše je ovšem spojeno s peněžními náklady. Této neziskovce můžete přispět jakýmkoliv obnosem, a pokud uvažujete o tom, že si pořídíte čtyřnohého parťáka, určitě nekupujte – adoptujte.

  Adopcí na dálku pak u organizace Handipet Rescue můžete přispět nebo pravidelně přispívat konkrétnímu mazlíkovi. Finanční podporou jim také pomůžete k otevření vlastního azylového centra. A pokud byste raději zvířátkům přímo nadělili granule, dobré konzervy, hračky nebo třeba nové pelíšky, zavolejte nebo napište do svého nejbližšího útulku a zeptejte se jich, co potřebují. Stroprocentně to ocení.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy