Chcete o Vánocích udělat dobrý skutek? Přispějte nějaké dobročinné organizaci!

Chcete o Vánocích udělat dobrý skutek? Přispějte nějaké dobročinné organizaci! Zdroj: iStock.com / Grafika: Kateřina Špičáková

Dobročinné Vánoce: 10 způsobů, jak o svátcích pomoci potřebným

Na 20. prosince připadá Mezinárodní den lidské solidarity a svátky už klepou na dveře. Dárky pro své nejbližší už jistě máte nakoupené i pečlivě zabalené, cukroví napečené a těšíte se, až s rodinou usednete ke štědrovečerní tabuli. Mezi námi jsou ale tací, kteří k pohodlnému životu potřebují pomoc druhých. Proto jsme vybrali 10 dobročinných nebo společnosti jinak prospěšných organizací a projektů, které můžete nějakým způsobem podpořit, a udělat tak o Vánocích dobrý skutek.

Ačkoliv jsou moderní Vánoce čím dál více především symbolem stresu, hektického shánění dárků a nervózního dotahování pracovních povinností těsně před koncem roku, tradičnímu významu prosincových svátků – tedy péči o bližního svého – se dá jít naproti. Jak? Stačí si vybrat neziskovou organizaci, dobročinný nebo k lepší společnosti jinak přispívající projekt podle toho, co vám dává smysl, a věnovat finanční či materiální příspěvek, jak je potřeba.

TIP NA VIDEO: Jak pracují dobrovolníci, kteří pomáhají lidem bez domova?

Přehled vybraných dobročinných organizací a projektů najdete v dalších kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 12

Nocleženka

Nocleženka je už dobře známý, ale stále velmi potřebný projekt Armády spásy, který nabývá na důležitosti zejména v době, kdy venkovní teploty padají pod nulu. Proto projekt obvykle funguje především od listopadu do dubna, zakoupit Nocleženku ale můžete kdykoliv.

Nocleženka je poukaz v ceně 100 Kč, který jednomu člověku bez domova umožní strávit noc v teple. Ale nejenom to. Ta stovka kromě přespání v noclehárně Armády spásy zajistí také teplou polévku a nápoj, možnost vykonat osobní hygienu, absolvovat základní lékařskou prohlídku a případně i zkonzultovat svoji životní situaci se sociálním pracovníkem. Nocleženek můžete zakoupit víc najednou, případně je možné na webových stránkách projektu nastavit pravidelný měsíční příspěvek.

Pokračování 3 / 12

Feministické knihkupectví s kavárnou Safe Space

Feminismus současným ženám vydobyl mnohé, rovnost pohlaví ale ve společnosti pořád není stoprocentní, a tak je boj za ni stále důležitý. Jedním z nejlepších a zároveň základních způsobů, jak se zasadit o zlepšení situace, je vzdělávat se. Kvalitní současná ani klasická feministická literatura ale bohužel v českých knihkupectvích není běžně k dostání, a proto se Kateřina Panzer a Jana Myšáková, osoby stojící za projektem Respektuju, rozhodly založit první feministické queer knihkupectví v Česku, jehož součástí by měla být i veganská kavárna. Ambiciózní projekt jménem Safe Space, jehož realizace je rozhodně potřeba, můžete podpořit tady.

Pokračování 4 / 12

Dům pro Julii

Pro rodiče asi není náročnější a bolestnější situace, než když jeho dítě postihne vážná nemoc. Starost o dlouhodobě nemocnou ratolest je neskutečně emocionálně náročná a fyzicky vyčerpávající, pro rodinu navíc může být i ekonomicky zdrcující. Dům pro Julii je nezisková organizace pomáhající rodinám, o jejichž vážně nemocné děti musí být postaráno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jejím aktuálně probíhajícím projektem je výstavba lůžkového dětského hospicu v Brně, kde organizace působí, která by měla být dokončena na začátku roku 2024.

Dům pro Julii přitom ovšem neustává ve své běžné činnosti. Ta zahrnuje docházení k nemocným dětem domů, kde jim pečovatelé podávají léky a poskytují zdravotnickou péči, provádějí s nimi rehabilitační cvičení, hrají si s nimi a jinak se o ně starají, aby jim zlepšili kvalitu života a ulevili jejich mámám a tátům. Chcete aktivity Domu pro Julii podpořit? Peněžní dar v libovolné výši můžete poslat sem.

Pokračování 5 / 12

3pe

Anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání. To nejsou žádné rozmary, ale závažná psychická onemocnění klasifikovaná jako poruchy příjmu potravy. Trpí jimi čím dál více žen i mužů a možná i vy máte ve svém okolí někoho, kdo s jídlem a svým vztahem k němu bojuje. Ne vždy se totiž musí jednat o extrém, a proto je PPP těžko rozpoznatelná. Jakákoliv nesvoboda v jídle může být problém, který ovlivňuje nejen naše tělo, ale také duši, naše vztahy, práci, zkrátka všechny oblasti života.

Nezisková platforma 3pe (jako PPP – poruchy příjmu potravy) poskytuje lidem komplexní informace o daném tématu bez stigmatu, s respektem, nadějí a empatií. Zeptat se, když si myslím, že mám problém, ale nevím, jak ho řešit, totiž často bývá nejtěžší. Odborníci na duševní zdraví v Česku žalostně chybí – a se specialisty na PPP je to ještě horší. Lidé jsou proto při hledání pomoci bezradní, protože žádná ucelená databáze expertů neexistuje. Právě tu chce organizace 3pe vytvořit, potřebuje k tomu ale finanční podporu. Tu jí můžete poskytnout zde.

Pokračování 6 / 12

Poradna Aperio pro mámy a táty

Nezisková organizace Aperio v Česku funguje už přes 20 let a zrodila se proto, aby nastávajícím matkám (i otcům) rozšířila obzory ohledně porodů a aby změnila celkový pohled na způsob, jakým děti v českých porodnicích přicházejí na svět. Jak se organizace rozrůstala, přibírala si další cíle a projekty. Jedním z nich je Poradna pro mámy a táty v těžké situaci – protože i rodiče jsou jenom lidé, kteří to občas prostě nezvládají (což je naprosto v pořádku).

Ať už jde o to, že si nevíte rady při řešení nějakého výchovného zádrhelu, potřebujete poradit, na co jako rodič máte nárok, když vy či vaše děti zažíváte domácí násilí, nebo prostě už jen nezvládáte kombinovat práci, výchovu dětí a péči o domácnost, Aperio je tu pro vás. V poradně, která funguje po telefonu, on-line i formou osobních konzultací, jsou maminkám a tatínkům v krizi denně k dispozici expertky z oblasti psychologie a práva. Přispět na provoz poradny nebo do Vánoční sbírky pro statečné sólo mámy můžete tady.

Pokračování 7 / 12

Centrum paliativní péče

Český zdravotnický systém se soustředí na boj s nemocemi, pacienti však potřebují lékařskou péči i ve chvíli, když už se nemoc porazit nedá. Proto existuje Centrum paliativní péče, které se zaměřuje na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy společně čelí blížící se smrti. Cílem organizace je komplexní léčba/řešení/tišení bolesti a dalších příznaků nemoci včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké trápit. Centrum můžete podpořit jednorázovým nebo pravidelným finančním příspěvkem.

Pokračování 8 / 12

Unie porodních asistentek

Porodní násilí, poporodní deprese, alternativní způsoby, jak přivést na svět potomka. O mateřství se mluví jako o nejkrásnější věci v životě ženy, a proto se i čím dál více diskutuje o jeho odvrácených stránkách. Unie porodních asistentek se dlouhodobě podílí na rozvoji oboru porodní asistence v Česku, porodním asistentkám nabízí odbornou podporu, ale stará se i o těhotné ženy a jejich rodiny, aby se pro ně příchod nového člena rodiny stal hladším.

Pokud i vám záleží na tom, aby se každé dítě mohlo narodit tak, jak si zaslouží, aby matky měly možnost mít porodní asistentky a aby se právě porodním asistentkám dostalo potřebného vzdělání, ocenění a uznání, podpořte UNIPA finančním darem.

Pokračování 9 / 12

Kuchařky bez domova

Kuchařky bez domova jsou projekt organizace Jako doma, která už přes 10 let pomáhá ženám bez domova, aby jim na světě bylo lépe. Kuchařky bez domova umožňují ohroženým ženám získat pracovní zkušenosti, zaplatit ubytovnu či sociální byt, dostat se z dluhů, dát si život do pořádku a překonat předsudky okolí. Kuchařky bez domova několik let provozovaly moc příjemné bistro na Smíchově, postcovidová inflace a celková ekonomická krize je ale bohužel donutily podnik zavřít.

Organizace se nicméně nevzdává: jedním z jejích plánů do budoucna je otevřít v Praze nové veganské lahůdkářství Kuchařek bez domova, kde si zákazníci budou moci pochutnat na výborných chlebíčcích, salátech a dalších dobrotách. Kuchařky můžete finančním příspěvkem podpořit tady.

Pokračování 10 / 12

Zvíře v tísni

Organizace Zvíře v tísni je spolek na ochranu týraných a opuštěných zvířat. Od roku 2012 chlupatým nalezencům poskytuje dočasný azyl i veterinární péči, to vše je ovšem spojeno s peněžními náklady. Této neziskovce můžete přispět jakýmkoliv obnosem, a pokud uvažujete o tom, že si pořídíte čtyřnohého parťáka, určitě nekupujte – adoptujte.

A pokud chcete odloženým, nemocným nebo handicapovaným zvířátkům pomáhat pravidelně, ale nemůžete si žádné vzít k sobě domů, přidejte se do Klubu hrdinů organizace Handipet Heroes. Skrze pravidelný měsíční finanční příspěvek zajistíte například slepým pejskům a kočičkám potravu, potřebnou péči a léky, speciální vybavení a kvalitní, byť dočasný domov. Díky adopci na dálku si také můžete vybrat konkrétní zvíře, jež budete podporovat.

Pokračování 11 / 12

Centrum PORT pro oběti a přeživší sexuálního násilí

Organizace proFem v Česku už od roku 1993 usiluje o zlepšení situace v oblasti domácího a sexuálního násilí. Nejde jí jen o osvětu a snahu učinit společnost citlivější a vnímavější k důležitému tématu: proFem se snaží obětem domácího a sexuálního násilí aktivně pomáhat a zlepšovat kvalitu jejich života. I proto staví PORT – vůbec první komplexní azylové centrum pro oběti a přeživší sexuálního násilí u nás. Centrum by se mělo otevřít v lednu 2024, a i když je většina stavebních prací hotova, něco málo je ještě potřeba dokončit, doopravit a dovybavit. Chcete-li pomoci, můžete proFem podpořit finančním darem tady.

Pokračování 12 / 12

Extra tip: Odvaha snít

Odvaha snít je projekt, za nímž stojí modelka Veronika Kašáková, fotografka Lucie Desmond a autorka textů Nikol Pavlíčková. V rámci této letošní inciativy si můžete zakoupit speciální kalendář, který nafotily známé české osobnosti (nechybí mezi nimi například herečky Martha Issová a Elizaveta Maximová, producentka Olga Menzelová nebo podnikatelka Simona Kijonková) společně s dětmi z dětských domovů. Součástí je také kniha z pera zmíněné Nikol Pavlíčkové, jež hlouběji představuje celkové poselství projektu i příběhy v kalendáři zobrazených osobností. 100 % výtěžku z prodeje putuje do Nadačního fondu Veroniky Kašákové, který podporuje mladé lidi z dětských domovů při vstupu do reálného života. Kalendář i knihu zakoupíte zde.

Doporučujeme

Načíst další články