Není to sice nikterak rozsáhlá studie, ale její výsledky jsou přinejmenším zajímavé. Dvojice vědců, Chris Danforth z Vermontské univerzity a Andrew Reece z Harvardu, prošla na 44 tisíc instagramových fotografií, které zveřejnilo celkem 166 lidí, přičemž 71 z nich mělo diagnostikovanou depresi. Výzkumníci si nejprve vytvořili tezi, jak vypadá účet depresivního člověka (tmavší barvy, méně důkazů o sociální interakci), a poté vyvinuli algoritmus, který na základě těchto znaků odhadoval, kdo z dobrovolníků depresi má a kdo ne.
Skutečně přitom zjistili, že lidé s depresí mají tendenci zveřejňovat fotografie s nádechem do šedých a modrých tónů. Pokud vůbec používali filtr, často volili černobílý Inkwell (na rozdíl od lidí bez deprese, u nichž přetrvává obliba filtru Valencia, jež dokáže fotku pěkně proslunit). Depresivní jedinci postovali také mnohem více selfie, na nichž byli sami.
Ve finále vědci dokázali až v 70 % případů správně určit, kdo ze zkoumaných dobrovolníků má depresi a kdo nikoli (což je lepší skóre, než mají doktoři, kteří podle jejich údajů dokážou trefit jen 42 % případů). A ačkoli je tu jistě prostor k dalšímu zkoumání, popřípadě rozšíření studie na větší vzorek, jde o pozoruhodný pokus využít umělou inteligenci k odhalování mentálních poruch, které často bývají diagnostikovány příliš pozdě.
