Lze zjistit depresi na základě Instagramu?

Lze zjistit depresi na základě Instagramu? Zdroj: Pexels.com

Dá se z Instagramu odhadnout, jestli máte depresi? Podle studie ano!

Naše posty na sociálních sítích o nás ledasco vypovídají – jak jsme otevření, uzavření, zda-li jsme ve vztahu, či single, jestli máme sebevědomí na rozdávání, nebo bychom ho naopak potřebovali doplnit. Podle zbrusu nové studie lze na základě fotografií na Instagramu dokonce poměrně přesně určit, jestli člověk netrpí depresí. Jak?

Není to sice nikterak rozsáhlá studie, ale její výsledky jsou přinejmenším zajímavé. Dvojice vědců, Chris Danforth z Vermontské univerzity a Andrew Reece z Harvardu, prošla na 44 tisíc instagramových fotografií, které zveřejnilo celkem 166 lidí, přičemž 71 z nich mělo diagnostikovanou depresi. Výzkumníci si nejprve vytvořili tezi, jak vypadá účet depresivního člověka (tmavší barvy, méně důkazů o sociální interakci), a poté vyvinuli algoritmus, který na základě těchto znaků odhadoval, kdo z dobrovolníků depresi má a kdo ne.

Skutečně přitom zjistili, že lidé s depresí mají tendenci zveřejňovat fotografie s nádechem do šedých a modrých tónů. Pokud vůbec používali filtr, často volili černobílý Inkwell (na rozdíl od lidí bez deprese, u nichž přetrvává obliba filtru Valencia, jež dokáže fotku pěkně proslunit). Depresivní jedinci postovali také mnohem více selfie, na nichž byli sami.

Ve finále vědci dokázali až v 70 % případů správně určit, kdo ze zkoumaných dobrovolníků má depresi a kdo nikoli (což je lepší skóre, než mají doktoři, kteří podle jejich údajů dokážou trefit jen 42 % případů). A ačkoli je tu jistě prostor k dalšímu zkoumání, popřípadě rozšíření studie na větší vzorek, jde o pozoruhodný pokus využít umělou inteligenci k odhalování mentálních poruch, které často bývají diagnostikovány příliš pozdě.

Video placeholde

Doporučujeme

Načíst další články