Český lev v rukách Jana Masaryka a Olgy Hepnarové

Každý rok v tuto dobu netrpělivě čekáme, kdo si odnese sošku Českého lva. I letos už jsme se dočkali a zástup dvanácti Českých lvů se postavil za film Jan Masaryk. Komu dalšímu ještě udělala soška radost?

Film Jan Masaryk zcela ovládl předávání českých filmových cen, neboť se stal nejlepším filmem. Karel Roden, který ztvárnil hlavní postavu Jana Masaryka, si odnesl Českého lva za nejlepšího herce a jeho filmový kolega Oldřich Kaiser, za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Tím ocenění zmíněného filmu nekončí. Filmovým kritikům se líbily masky, zvuk, hudba, scéhografie... řada ocenění skončila u čísla dvanáct.

Cena za nejlepší herečku putovala už do rukou ženy z jiného filmu, a to z filmu Já, Olga Hepnarová, Michalině Olszanské. Svou děkovnou řeč pronesla v polštině. Kdo porozuměl, slyšel děkovné ódy na české kolegy, kteří ji mezi sebe velmi dobře přijali.

A jak to bylo dál

Ovace ve stoje sklidila dvojice Jiří Bartoška a Eva Zaoralová, která stojí za zrodem karlovarského filmového festivalu.Oceněni byli za mimořádný přínos české kinematografii.

Jiří Bartoška, Eva Zaoralová, Marek Eben

V kategorii televizní film nebo minisérie uspěl Zločin v Polné režiséra Viktora Polesného, který porazil Modré stíny a Hlas pro římského krále.

Nejlepším dokumentárním filmem byl vyhlášen Normální autistický film režiséra Miroslava Janka.

Zkrátka, letošní České lvy ovládl Jan a Olga.