Tipy na letní čtení. Co doporučují ženy kolem nás?

Během léta toho zvládnete přečíst dvojnásob, a když dojdou nápady co číst, obracíte se na své přátele a chcete nějaký tip. I já jsem oslovila své kamarádky a zeptala se jich, co právě čtou. Jejich volba může být inspirací i pro vás. Někdy si zafilozofujete, jindy prožijete silnou lásku, vzděláte se a prožijete nevšední příběhy.

Meda Mládková – Můj úžasný život – Ondřej Kundra

Meda Mládková – Můj úžasný život, Kundra Ondřej, Dobré knihy.cz, 190 Kč

Letos slaví tahle nesmírně činorodá žena 100. narozeniny a věřte, že toho prožila opravdu hodně. Životní osud Medy Mládkové se naprosto vymyká malým českým dějinám. Odehrává se v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy–Ženeva–Paříž–Washington–Praha. Začíná v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vrcholí v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku. Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže. Po Listopadu se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa. Symbol jejího celoživotního díla.

Amerikána – Chimamanda Ngozi Adichieová

Amerikána, Chimamanda Ngozi Adichieová,370 Kč, Martinus

Silný příběh o lásce, který řeší otázky rasové diskriminace, imigrace a identity. Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného, ilegálního života v Londýně. O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu úspěšná blogerka. Najdou po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář?

Slepá mapa – Alena Mornštajnová

Slepá mapa, Alena Mornštajnová, 214 Kč, Knihy Dobrovský

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky.

Lucie Šilhová – Beru to na sebe

Beru to na sebe, Lucie Šilhová. Vyjde 8. 8. K dostání např. na Kosmas.cz, 224 Kč

Jsem hezká, ale ne Barbie, jsem chytrá, ale ne intelektuálka, jsem vtipná, ale ne za každou cenu. Takovou ženu by chtěl každý muž. Než však k této dokonalosti žena dozraje, stihnou se jí zpravidla kromě obzorů rozšířit i boky a kromě životních zkušeností prohloubit vrásky. Tak co je vlastně nejdůležitější? Přece nadhled, humor a zážitky. A o tom tahle knížka je. Potkáte se v ní s ženou bez make-upu, bez iluzí, bez krajek. Zato opravdovou a především velmi, velmi důvtipnou.

Pod skleněným zvonem – Sylvia Plathová

Pod skleněným zvonem, Sylvia Plathová, 228 Kč, Knihcentrum

Jediný román této kultovní americké básnířky vznikl v roce 1962 a vyšel pod pseudonymem Victoria Lucas v lednu 1963, pouhý měsíc před dobrovolnou smrtí autorky. Kniha se dnes počítá k americké klasice a bývá stavěna především do sousedství Salingerovy přelomové prózy „Kdo chytá v žitě“. Dospívající vypravěčka Esther vstupuje do „velkého světa“, který jí ale zůstává cizí a přiměje ji až k rozhodnutí odejít ze života, realizovanému v sérii nezdařilých pokusů. Jedinečnost románu tkví v tom, jak proti sobě – či spíše vedle sebe – staví život a smrt, konformitu a sebedestruktivitu, „zdravý rozum“ a údajnou choromyslnost.

Láska v době globálních klimatických změn – Josef Pánek

Láska v době globálních klimatických změn, Josef Pánek, 248 Kč, Argo

V životě jste nebyli v Indii, představte si to. Teď se ocitnete v indickém Bangalore, uprostřed kraválu, smradu, vřavy dopravy a lidí a nemáte proti tomu obranu. Jste v bezpečí hotelu a konferenčního centra, a přesto jste vyděšenej jak malej králík. Odvážíte se ven a dojdete do slumu. V nepřehledném davu žen v sárí uvidíte indickou dívku v obyčejném triku a džínách. Vyfotíte si ji, protože je to jediné, co vás neleká. Ona si toho všimne a řekne vám plynnou angličtinou, ať její fotku okamžitě smažete. Pokrčíte rameny, vyhovíte jí a hodíte celou příhodu za hlavu.

Novela Láska v době globálních klimatických změn vypráví o globální vesnici zvané Země, ilogičnosti rasismu i nevyzpytatelných cestách srdce, a hlavně o tom, jak se všichni bojíme změn, zatímco ta největší z nich se odehrává kolem nás a nad našimi hlavami.

Product leadership – Richard Banfield

Product Leadership, R. Banfield, M. Eriksson, N. Walkingshaw, 909 Kč, Megaknihy

Tato podrobná kniha představuje rozhovory s téměř 100 předních produktových manažerů z celého světa. Autoři Richard Banfield, Martin Eriksson a Nate Walkingshaw čerpají z desetiletí zkušeností s návrhem a vývojem produktů, aby zachytili přístupy, styly, postřehy a techniky úspěšných produktových manažerů.

Jediný příběh – Julian Barnes

Jediný příběh, Julian Barnes, 254 Kč, Martinus

Nový Barnesův román je příběhem lásky mladého studenta a stárnoucí ženy se všemi důsledky, které přináší životům obou protagonistů. Stejně jako většina autorových románů je rozdělen do tří chronologicky následných částí, v nichž dochází k postupnému odhalování a prohlubování pohledu na osudový vztah. Milostný román na pozadí „drobného obrazu“ britské společnosti 60. let včetně jejích zakořeněných klišé a prudérnosti.

Lucie Kolaříková – Učebnice sebelásky

Učebnice sebelásky, Lucie Kolaříková, 250 Kč, Knihy Dobrovský

Je určena pro všechny, kdo chtějí sebelásku pochopit, zbavit se předsudků a naučit se ji v životě prakticky používat. Je také pro ty, kteří svým působením ovlivňují sebevědomí, sebelásku a sebeúctu druhých – rodiče, učitelé, lektoři, koučové, manažeři a mentoři. Kniha nabízí mnoho logických argumentů a praktických příkladů pro přijetí sebe sama jako základu pro skutečně kvalitní život. Obsahuje mnoho příkladů ze života obyčejných lidí i známých osobností, 15 praktických cvičení a 10 meditací k rozvoji sebelásky v běžném životě a mnohem víc.