...

... Zdroj: iStock

Pozor, nevěra není jen o sexu! Co se počítá?

Když se řekne nevěra, tak si většina z nás okamžitě představí sex. Statistiky dokázaly, že ženy snáze tolerují nevěru, ve které nehrají roli emoce. To samozřejmě neznamená, že je to platí od pravěku a že jsou muži promiskuitnější. Naopak, mnohem větší roli v tom hraje společenské uspořádáni a historie rolí ve společnosti. Ale ať tak či tak, nevěra zkrátka není jen sex. Víc o tom už párový terapeut Honza Vojtko.

Co je vlastně nevěra? Je to smskování s bývalým spolužákem, kterého jste po letech potkali? Je to líbání, sex, nebo až paralelní vztah? Nebo máte pocit, že i to, že váš partner kouká celý den do telefonu a píše si s kamarády, je svým způsobem také druh nevěry? Jak poznat, kdy jde o nevěru vysvětluje Honza Vojtko v tomto článku.

Druhy nevěry

Honza Vojtko definuje tři typy nevěry: fyzickou, mentální a paralelní vztah. "Paralelní vztah je velmi složitá věc a troufám si říct, že by se to měl řešit. Člověk, kterému se to stane, by se měl zamyslet, co to říká o něm, o jeho původním vztahu. Jestli mu něco chybělo a jestli třeba není polyamorní a nevyhovovalo mu být v obou vztazích," přimlouvá se Honza Vojtko za to, aby to lidé nenechávali jen tak plavat.

O fyzickou nevěru jde ve chvíli, kdy vás protějšek přitahuje a vy se zkrátka neubráníte. Jde většinou o krátkodobou záležitost a pozor, rozhodně neplatí, že je to záležitost hlavně mužů. A dá se poměrně dobře řešit. Mentální nevěra je podle terapeuta mnohem závažnější. "Já do ní počítám i takové to trvalé hejtování svého protějšku. Pokud jdete s kamarádkami a od začátku mluvíte o tom, jak je váš partner příšerný a děláte to skoro pokaždé, je to druh mentální nevěry," říká terapeut. Co to říká o vašem vztahu a jde to napravit? Více o druzích nevěry a hlavně té mentální čtěte zde.

Kdy odpustit nevěru

Nevěra tu byla a bude a ne vždy musí znamenat konec vztahu. Jak poznat, kdy je dobré nevěru odpustit? "Nevěra je vždycky nějaký symptom. Svědčí o něčem, co se v tom vztahu stalo. Pokud si to ti dva jsou schopni uvědomit a zpracovat, pak v mém světě nevěra nutně nemusí znamenat konec," říká Honza Vojtko. To ovšem neznamená, že to nebolí a že to není těžké. Více informací o tom, kdy je dobré odpustit nevěru, přináší Honza Vojtko v tomto videu.

Otevřený vztah

Může být řešením dohodnout se na takzvaném otevřeném vztahu? V poslední době se to stává velmi populární variantou. Paradoxně ale otevřený vztah není takový, který nemá žádná pravidla. Naopak, ta je třeba si předem stanovit a také dodržovat. Kdy může otevřený vztah fungovat a kdy ne se dočtete zde.