...

... Zdroj: iStock.com

Nemůžeme být spolu, ale ani bez sebe. Co na to vztahová koučka?

Možná to znáte ze svých vztahů, možná ze svého okolí: Chvíli to vypadá, že se dotyční milují a nevydrží bez sebe ani vteřinu, o pár chvil později se rozcházejí kvůli nepřekonatelným rozporům. Aby se ovšem zase po nějakém čase k sobě vrátili, protože přece bez toho druhého to nejde. Proč se s někým nedokážeme rozejít? Co na vztahy "ani spolu, ani bez sebe" říká vztahová koučka Šárka Vávrová?

Dá se říct obecně, proč se někteří lidé stále rozcházejí a vracejí k sobě?

Tito lidé většinou nejsou úplně přesvědčeni o tom, že se s druhým opravdu chtějí rozejít, a nevědí přesně proč. Dost častým modelem bývá vztah, kdy funguje sexuální jiskření, a pak ti dva narážejí na každodenní realitu a nefungují praktické každodenní věci. Často pak v dalším vztahu hledají naopak jistotu a praktičnost, ale ten náboj a jiskra jim začnou chybět. A začnou ji hledat kde? No přece u své osudové lásky. A tak se zase dají dohromady.

Co je dobré si v takové situaci uvědomit?

Důležité je uvědomit si, co nás ve vztahu drží a co nás rozděluje. Jestli chceme opravdu být s tím daným člověkem, nebo jestli se třeba jen bojíme být sami. Svou roli hraje určitě také zvyk, pokud jste s někým ve vztahu dlouho. Ale opravdu, nejdůležitější je říci si, proč se vlastně s druhým chci rozejít, co je ten důvod, že to už ve společném vztahu dál nejde.

...
... | Zdroj: foto Robert Tichý

Já často v terapiích v těchto případech doporučuji pauzu, i když se říká, že pauza vlastně neexistuje. Ale mozek je velmi rezistentní vůči změnám; někdy, když se řekne „rozchod“, tak se začneme bránit, protože máme pocit, že druhého definitivně ztrácíme. Pak s ním zůstáváme, ale ze špatných důvodů, nikoliv proto, že nám to spolu funguje.

V takovém případě může to slovo „pauza“ mozek ošálit?

Ano, pořád tam zůstává ta možnost volby - zůstat, nebo odejít. Může se mi ulevit a zjistím, že je mi vlastně samotné docela dobře. Nebo taky zjistím, že druhého opravdu miluji a chci s ním být i za cenu nějakého nesouladu nebo věcí, které se musí vyřešit.

Máte šanci vybudovat dobrý vztah, když už jste vlastně pomyslela na rozchod?

Určitě ano. Ale oba by se měli shodnout na tom, že obnovení vztahu vlastně není to stejné jako mít vztah nový. Rozchod a obnovení vztahu s sebou vždycky nesou nějakou bolest. Je fajn shodnout se na nějakých stejných hodnotách a tom, co je pro váš vztah důležité. A také na tom, že na společném soužití chcete pracovat oba.

A pak je ještě jedna důležitá věc: každý si musí uvědomit, jestli jsou jeho požadavky na druhého reálné. Jestli vůbec existuje muž, který je dostatečně empatický a zároveň i mužný, který dokáže číst mezi řádky všechno, co žena naznačuje, být kamarád, milenec, otec vašich dětí i parťák do nepohody.

Když se rozhodnete odejít, je důležité si pro sebe vztah uzavřít?

Ano. Pokud v nás zůstane neuzavřený vztah, tak nám bude bránit v tom, abychom navázali vztah nový a plnohodnotný. Často pak jen hledají nějakého citového převaděče anebo obdobu svého předchozího partnera, který jim stále chybí, a to většinou vede ke krachu. Komunikace je důležitá při vztahu, ale i při rozchodu.

Určitě je potřeba si uvědomit, že i když nám bylo s jedním člověkem v jistém ohledu dobře, neznamená to, že nikdy nepotkáme někoho jiného, se kterým nám bude stejně, nebo ještě lépe. Nesmíme se ale vracet a srovnávat ty nové partnery se starými, protože každý má své chyby i své přednosti. Každý z nás je originál.

...
... | Zdroj: www.jota.cz

Šárka Vávrová je psychoterapeutka a integrativní koučka, která pomáhá lidem na cestě ke svobodě, bohatství, životnímu poslání a trvalému štěstí. Je také motivační mluvčí, mentorka, lektorka a autorka originální metody s názvem Psychologie štěstí. Více o vztazích s partnerem, s dětmi, ale i na pracovišti a v neposlední řadě také sám se sebou se dočtete v její nové knize Deník koučky, která má podtitul Zamilujte se do svého života.