Nemáte plán na večer? Vařte spolu!
Společné vaření je dokonalý způsob, jak se o tom druhém dozvědět spoustu nových věcí a upevnit váš vztah. Vyzkoušejte ho jako program na dlouhý zimní večer.
Dělat něco společně – a teď nemáme na mysli sledování televize, ale opravdovou aktivní činnost – je podle psychologů jeden ze zaručených způsobů, jak v páru vytvořit anebo po letech znovu navodit pocit intimity.
Uvařit spolu něco k jídlu tak může být dokonalou předehrou k romantickému večeru ve dvou, ale klidně i k večírku ve větší skupině přátel. Společné vaření ve vás posiluje pocit, že jste jeden tým, učí vás komunikovat i spolupracovat a po všech stránkách tak posiluje váš vztah.
Ovšem aby vaše společné kuchařské zážitky byly nezapomenutelné (v tom pozitivním slova smyslu), je dobré držet se určitých pravidel.
Pokračování 2 / 4
Zkroťte své ambice
Pokud jde o výběr receptu, nenastavujte si zbytečně vysokou laťku. Vyberte si buď jídlo, které některý z vás už někdy dělal, anebo takové, které vysoce nepřesahuje vaše kuchařské schopnosti.
Inspiraci hledejte spíše v receptech Jamieho Olivera než Augusta Escoffiera anebo Marie Sandtnerové, která začátečníky dokáže vystresovat neurčitými pokyny ohledně množství („poměr zeleniny jest asi tento: více celeru, méně kapusty, méně petržele, ještě méně mrkve a póru“) anebo samotných postupů („v horké troubě upečeme do červena“). Nechcete přece nikoho oslnit finální podobou pokrmu, ale chcete si užít společně strávený čas.
Ke společnému vaření se hodí jídla, jimž předchází krájení mnoha druhů zeleniny na kousky – kdybyste to museli dělat sami, je to otrava, ve dvojici nebo ve skupině však bude krájení mnohem zábavnější. Může jít třeba o bramborový salát, jakýkoli salát z čerstvé zeleniny nebo zeleninovou polévku.
Další možností je některý druh dušeného masa s pomalou přípravou – například hovězí po burgundsku nebo maďarský guláš, kde se vaření protáhne i na několik hodin a stane se tak hlavním programem večera.
Pokračování 3 / 4
Rozdělte si role
Ideální je, když se jeden z vás ujme úlohy „šéfkuchaře“, který má na starosti čtení receptu a rozděluje práci ostatním. Ti druzí budou krájet, mixovat, hlídat čas a případně odbíhat do večerky pro chybějící ingredience.
S tím souvisí i další věc: je možné, že příprava jídla vám bude trvat o dost déle, než se píše v receptu. Zejména, když ho připravujete ve větším množství. A počet pomocných kuchařů v tom nehraje roli.
Nechte si tedy na celý proces vaření dostatek času. Ochutnávejte, postavte si vedle sporáku sklenku vína, dochucujte a rozhodně nikam nespěchejte. Nejde vám přece o to, aby večeře byla na stole přesně v osmnáct třicet. Že cesta je důležitější než cíl, platí v tomto případě dvojnásob.
Pokračování 4 / 4
Vaření je dobrodružství
Společná příprava jídla je skvělou příležitostí, jak se o tom druhém dozvědět něco nového. Povídejte si o svých oblíbených pochoutkách, vyměňujte si své gurmánské zážitky z dětství anebo zavzpomínejte na recepty svých babiček.
Hovory o jídle často otevírají cestu k nejintimnějším dětským vzpomínkám, příběhům z cest a dalším zajímavým informacím a detailům ze života toho druhého, které byste jinak nikdy neodhalili. Čím víc se toho o sobě dozvíte, tím víc se váš vztah upevní. I mezi přáteli může být právě jídlo tou nejjistější cestou k hlubším a intimnějším rozhovorům.
Každé vaření je zároveň také malé dobrodružství s lehce nejistým výsledkem. Pustit se společně do přípravy rizota nebo boloňské omáčky je svým způsobem experiment. A právě nové, nevyzkoušené a mírně napínavé zážitky jsou dalším stmelujícím prvkem každého vztahu. Nemusíte spolu strávit noc venku ve sněhu ani se plavit na jachtě na rozbouřeném moři – stačí si společně zkusit uvařit třeba pikantnější chilli con carne.
Společné vaření je zkrátka zážitek, který byste si letos během dlouhých zimních večerů rozhodně měli dopřát. Odnesete si spoustu vzpomínek – a zdaleka nejen těch gurmánských.