Video placeholde

Nemáte plán na večer? Vařte spolu!

Společné vaření je dokonalý způsob, jak se o tom druhém dozvědět spoustu nových věcí a upevnit váš vztah. Vyzkoušejte ho jako program na dlouhý zimní večer. 

Dělat něco společně – a teď nemáme na mysli sledování televize, ale opravdovou aktivní činnost – je podle psychologů jeden ze zaručených způsobů, jak v páru vytvořit anebo po letech znovu navodit pocit intimity.

Uvařit spolu něco k jídlu tak může být dokonalou předehrou k romantickému večeru ve dvou, ale klidně i k večírku ve větší skupině přátel. Společné vaření ve vás posiluje pocit, že jste jeden tým, učí vás komunikovat i spolupracovat a po všech stránkách tak posiluje váš vztah.

Ovšem aby vaše společné kuchařské zážitky byly nezapomenutelné (v tom pozitivním slova smyslu), je dobré držet se určitých pravidel.

Pokračování 2 / 4

Zkroťte své ambice

Pokud jde o výběr receptu, nenastavujte si zbytečně vysokou laťku. Vyberte si buď jídlo, které některý z vás už někdy dělal, anebo takové, které vysoce nepřesahuje vaše kuchařské schopnosti.

Inspiraci hledejte spíše v receptech Jamieho Olivera než Augusta Escoffiera anebo Marie Sandtnerové, která začátečníky dokáže vystresovat neurčitými pokyny ohledně množství („poměr zeleniny jest asi tento: více celeru, méně kapusty, méně petržele, ještě méně mrkve a póru“) anebo samotných postupů („v horké troubě upečeme do červena“). Nechcete přece nikoho oslnit finální podobou pokrmu, ale chcete si užít společně strávený čas.

Při výběru receptu můžete vsadit na jídla s delší dobou vaření.
Při výběru receptu můžete vsadit na jídla s delší dobou vaření. | Zdroj: Shutterstock

Ke společnému vaření se hodí jídla, jimž předchází krájení mnoha druhů zeleniny na kousky – kdybyste to museli dělat sami, je to otrava, ve dvojici nebo ve skupině však bude krájení mnohem zábavnější. Může jít třeba o bramborový salát, jakýkoli salát z čerstvé zeleniny nebo zeleninovou polévku.

Další možností je některý druh dušeného masa s pomalou přípravou – například hovězí po burgundsku nebo maďarský guláš, kde se vaření protáhne i na několik hodin a stane se tak hlavním programem večera.

Pokračování 3 / 4

Rozdělte si role

Ideální je, když se jeden z vás ujme úlohy „šéfkuchaře“, který má na starosti čtení receptu a rozděluje práci ostatním. Ti druzí budou krájet, mixovat, hlídat čas a případně odbíhat do večerky pro chybějící ingredience.

S tím souvisí i další věc: je možné, že příprava jídla vám bude trvat o dost déle, než se píše v receptu. Zejména, když ho připravujete ve větším množství. A počet pomocných kuchařů v tom nehraje roli.

Nechte si tedy na celý proces vaření dostatek času. Ochutnávejte, postavte si vedle sporáku sklenku vína, dochucujte a rozhodně nikam nespěchejte. Nejde vám přece o to, aby večeře byla na stole přesně v osmnáct třicet. Že cesta je důležitější než cíl, platí v tomto případě dvojnásob.

Pokračování 4 / 4

Vaření je dobrodružství

Společná příprava jídla je skvělou příležitostí, jak se o tom druhém dozvědět něco nového. Povídejte si o svých oblíbených pochoutkách, vyměňujte si své gurmánské zážitky z dětství anebo zavzpomínejte na recepty svých babiček.

Hovory o jídle často otevírají cestu k nejintimnějším dětským vzpomínkám, příběhům z cest a dalším zajímavým informacím a detailům ze života toho druhého, které byste jinak nikdy neodhalili. Čím víc se toho o sobě dozvíte, tím víc se váš vztah upevní. I mezi přáteli může být právě jídlo tou nejjistější cestou k hlubším a intimnějším rozhovorům.

Obyčejná pizza? Společné hovory o jídle otevírají cestu k intimním vzpomínkám.
Obyčejná pizza? Společné hovory o jídle otevírají cestu k intimním vzpomínkám. | Zdroj: Shutterstock

Každé vaření je zároveň také malé dobrodružství s lehce nejistým výsledkem. Pustit se společně do přípravy rizota nebo boloňské omáčky je svým způsobem experiment. A právě nové, nevyzkoušené a mírně napínavé zážitky jsou dalším stmelujícím prvkem každého vztahu. Nemusíte spolu strávit noc venku ve sněhu ani se plavit na jachtě na rozbouřeném moři – stačí si společně zkusit uvařit třeba pikantnější chilli con carne.

Společné vaření je zkrátka zážitek, který byste si letos během dlouhých zimních večerů rozhodně měli dopřát. Odnesete si spoustu vzpomínek – a zdaleka nejen těch gurmánských.

Článek připravil časopis Moje psychologie.