Sexuoložka Hana Fifková

Sexuoložka Hana Fifková Zdroj: archiv Hany Fifkové

Hana Fifková: mají to ženy v sexu těžší?

Zeptala se mě paní redaktorka, proč to mají ženy dnes v sexu těžší. Zajímalo mě, jak to myslí: mají to těžší než jejich muži? Nebo těžší než jejich mámy? Odpověděla mi, že se ptá proto, že podle ní se dnes ženy cítí pod tlakem – na vzhled, na výkon i na orgasmus.

Hned jsem si vzpomněla na klientku Markétu. Neuměla se v sexu uvolnit. Říkala mi to ona a říkal to i její manžel. Nikdy neprožila orgasmus.

Vyprávěla mi o tom, jak chce být ve všem dokonalá – a musím říct, že se jí to dařilo. Krásná, štíhlá, vzdělaná žena. A nevěděla, co je to orgasmus. Při milování chtěla být také dokonalá. Hleděla na to, aby se správně hýbala. Kontrolovala se, aby její nahé tělo vypadalo krásně. Při milování sténala tak, jak to vídala ve filmech.

Byla pro jakýkoli experiment, se kterým manžel přišel – byla přece dokonale liberální. Hra na dokonalou milenku, na prefabrikát z titulních stránek časopisů přinesla své ovoce v absenci skutečného prožitku.

Pak se mi ale vybavila kamarádka Klára. Její máma jí kdysi řekla: „Když chceš mít spokojené manželství, vyhov manželovi v sexu, kdykoli si řekne. Já to tak dělám celý život.“ A když se jí Klára zeptala, jestli se jí to vždycky líbí, odpověděla: „Ne, nelíbí se mi to nikdy. Ale vydržet se to dá.“

Klára si díkybohu maminčinu radu k srdci nevzala, a pokud vím, i přesto mají s manželem spokojený život. A Klára má na rozdíl od své maminky orgasmus a po milování se svým manželem, na rozdíl od mámy, touží.

Pak jsem si taky vzpomněla na hádku, která ke mně nedávno doléhala od sousedního stolu v kavárně. „No tak jsem byl včera utahanej jako pes, no a co. Taky bys to mohla pochopit. Nemůžu vždycky, když si pískneš. Ty si asi neumíš představit, jak je to pro chlapa těžký. Ty se u toho jen válíš a pak kritizuješ,“ horlil muž středního věku.

Jeho partnerka mu to nedarovala. „Ty jsi asi upadl, ne? Ty si myslíš, že to ženská má snadný? Víš co mi to dá práce se udělat? Abys byl spokojenej, jakej seš dokonalej milenec? Nejradši bych se na to vykašlala,“ syčela.

Tak nevím. Mají to ženy dnes těžší než jejich muži? A mají to snad ženy těžší než jejich mámy a babičky? Mají to těžší proto, že se musejí vyrovnávat mediálním stereotypním předobrazům? Nemusejí, spíš chtějí.

Mají to těžší, protože musejí mít orgasmus? Nemusejí, ale mohou, chtějí¬li. Mají totiž k dispozici mnoho informací o vlastní sexualitě, umí je díky liberálním postojům využívat a nemusejí se do sexu nutit, když se jim nechce.

Ženská sexualita se emancipovala a je to dobře. Ženy si umí o sex říci a často to také dělají. Je to ale určitě vždycky dobře?

„Moje žena si myslí, že mne vzrušuje, když se přede mnou producíruje nahá. Já bych ale radši tři spodničky, ze kterých občas vykoukne kolínko. Moje žena si myslí, že může mít sex, kdy se jí zlíbí, a urazí se, když nemám chuť. Když mám říct pravdu – už mě to vůbec nebere,“ řekl mi mladý muž Jakub, jeden z mnoha mužů, které ke mně do poradny přivádějí jejich ženy.

Mužů, kteří se nemohou milovat se svými ženami a kterých v posledních letech přibývá.

Tak mne napadá, paní redaktorko – aby nebylo ještě hůř...

Článek připravil časopis Moje psychologie.