...

... Zdroj: iStock.com

Depka z Vánoc: Na co myslet, když je vám místo smíchu spíš do pláče?

Letošní prosinec bude s ohledem na pandemická opatření v mnohém specifický, nejspíš se ale stejně nevyhneme tradičnímu tlaku, že právě v tomto období je třeba stíhat více a lépe. A samozřejmě hlavně radostně. Z toho všeho se nám někdy může zatočit hlava a plíživě se vkrást emoce zcela opačná – smutek. Cílem ale není tuto emoci ze života úplně eliminovat. Jak si tedy se smutkem poradit?

1. Přes smutek k relaxaci

Bráníte se smutku, protože jakmile se mu jednou poddáte, nebude cesty zpět? Máte strach, že se rozpláčete a slzy nepůjdou zastavit? Zadržování smutku je extrémně energeticky vyčerpávající a negativně ovlivňuje naši mentální kapacitu. Pocit uvolnění a relaxace přichází právě tehdy, kdy tuto emoci přestáváme zadržovat a bojovat s ní. Prostě svým pocitům nechte volný průběh.

2. Na co myslíš?

Myšlenky jsou dobrý sluha, ale zlý pán, víme všichni, kteří se zbroceni potem probudíme ve tři ráno a sepíšeme katastrofický scénář pro sebe i celý svět. K produktivnímu prožívání smutku patří také to, že vědomě věnujeme pozornost tomu, kdy nás které myšlenky přepadají, a zároveň nevěříme úplně všemu, co naše mysl vykonstruuje. Kritickým milníkem je pozdní odpoledne a podvečer. Už spisovatel a filozof Ralph Waldo Emerson radil „skončit každý den tak, jak je, a už na něj více nemyslet“.

3. Happy end není třeba!

Filmové a seriálové příběhy bez prvoplánového happy endu nám pomohou překlenout období, kdy ani naše duše není ve veselé náladě. V zachmuřených zimních večerech zhlédněte díla filmové klasiky, jako jsou Love story (1970) nebo Podzim v New Yorku (2000). Současná tvorba streamovacích služeb (Netflix) nabízí seriály, jež nahlížejí na smrt a různé způsoby vyrovnání se s ní z pohledu žen středního věku, které nám dovolí zažívat emoce smutku a ztráty nejbližších (Dead to Me / Pro mě mrtvý /USA, 2020, Das Letzte Wort / Poslední slovo / Německo, 2020).

4. Smutek sluší (nejen) Elektře

Lékem a řešením prožívání smutku nemusí být cesta k opačnému pólu, tedy nutit se do sledování rozdováděných komedií a k úsměvu od ucha k uchu. Odsmutnit svoji aktuální situaci, ve které se nacházíme, lze právě pomocí melancholických uměleckých děl, prostřednictvím filmu a hudby. Kanadský spisovatel Malcolm Gladwell (např. Mimo řadu, Mžik, Bod zlomu) uvádí, že „hudbou vyvolané slzy se objevují tehdy, když se hudební tóny a tempo přesně trefí do detailů, vzpomínek a obrazů našeho života“.

5. Řády a struktury

Benediktinská rada „zachovej řád a řád zachová tebe“ se hodí do každé doby, ale do zimně temné ještě více. Změny a opatření posledních měsíců volaly po individuální flexibilitě i schopnosti improvizovat. Umět reagovat na takové požadavky je důležité a v mnoha případech nám umožnilo udržet si třeba práci. Co zcela jistě ale přispívá k vyrovnanosti a duševnímu zdraví, je udržování (dobrých) stereotypů, rozvrhů a činností, jež dávají pevné mantinely našim všedním i svátečním dnům.

6. Pozor na SAD

Anglicky seasonal affective disorder, česky sezonní afektivní porucha se zkoumá od 80. let 20. století. Co si představit? Ráno vstáváte do tmy, odpoledne už také klopýtáte ve stejných odstínech, teploty doslova na bodu mrazu. Jde o typ deprese, jež se projevuje právě na konci podzimu a zasahuje do zimních měsíců. Vyznačuje se velkým úbytkem energie a výkyvy nálad. Porucha je způsobena poklesem hladiny serotoninu a útočí o to více, čím vzdáleněji se nacházíme od rovníku. Řešení (pokud není tak závažné, že by vyžadovalo medikamenty) je na cestě v podobě příslovečného světla na konci tunelu…

7. Slovník cizích slov

Svým způsobem uklidňující a konejšivý je fakt, že smutek je zcela univerzální emoce, jež je také poměrně identicky vyjádřena neverbální komunikací. Kde se ale kulturní pohledy rozcházejí, je jazykové vyjádření jednotlivých nuancí smutku a zármutku. Občas takové výrazy najdeme v přehlídkách „nepřeložitelných“ slov. Ukazují nám, že zákoutí lidské duše jsou opravdu spletitá a vnímání světa různorodé. Mezi takovými najdeme německý výraz „Lebensmüde“, úplné unavení životem, staroanglický „wintercearig“, což je zimní smutek obsahující chlad, ticho a tmu, a v jazyce farsi „ghoseh“ je to prázdnota, kterou neseme s sebou.

8. Budiž světlo

Produktivním řešením sezonních výkyvů slunečního světla, teplot i nálad může být „posvícení“ (bright light therapy). Terapie jasnými paprsky o výkonu 10 000 luxů zlepšuje spánek, povzbuzuje náladu a energii. Světelné lázni se stačí vystavit na patnáct minut hned po ránu, což vás nastartuje do celého dne. Lampy jsou běžně k dostání, takže terapii lze praktikovat i doma. Vybírat lze podle různých odstínů světel.

9. Sami, přesto společně

Pocity smutku nám nabízejí prožít vyšší stupeň empatie a soucitu. Být schopen pracovat s vlastním smutkem nám umožňuje hlubší emocionální komunikaci – když se subjektivní zkušenost jednoho spojí s jinou subjektivní skutečností, umožňuje nám to skutečné napojení na druhého člověka.

10. Rozhlédněte se kolem

Smutek možná nemizí, ale to neznamená, že naše myšlenky a činy nemohou být prospěšné pro někoho jiného. Zcela jistě vždycky najdeme ještě trochu energie pro ty, kterým by naše pomoc mohla být užitečná. Najít si oblast, která je nám blízká, a tam přiložit ruku k dílu nebo přispět časem, radou nebo finančním obnosem. Uvidíte, že takové gesto bude nakonec pro vaši duši pohlazení!

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie