Ve stylu 30. i 90. let: Tak vypadá letní verze nejoblíbenějších šatů posledních let

1 min čtení

1 min čtení

Připomínají buď retro zástěrky, nebo noční košilky. Spojuje je výstřih do V, širší ramínka a dojem, že jde o úlovky z vintage bazaru. Takhle letos vypadají tea dress bez rukávů, jedny z nejvíc trendy šatů léta.

Romantické midi šaty mají sice letos velkou konkurenci, tento styl se ale ještě zdaleka nevyčerpal – a doufejme, že jen tak nevyčerpá. Zavinovací, propínací, s balonovými rukávy, s rozparky i s kanýry… to všechno tu už bylo v mnoha variacích, a přesto se stále objevují nové a nové. Jedním z méně okoukaných střihů, který nabírá na síle teprve nyní, jsou šaty, jež bychom pracovně mohli nazvat letní tea dress. Mají výrazný vintage nádech, francouzský šmrnc a střihem oscilují mezi klasickou propínací verzí a saténovou košilkou (nechybí ani krajka). „Jako Laetitia Casta v devadesátkách,“ dočtete se u jednoho takového modelu na stránkách Rouje, módní značky, kterou před pěti lety rozjela influencerka Jeanne Damas.

TIP NA VIDEO: Jak se měnily dámské šaty v průběhu století?

Loading

U saténové verze šatů lze pro změnu vysledovat inspiraci 30. léty, kdy móda, respektive couturierka Madeleine Vionnet, objevila takzvaný bias cut. Ten nabízí splývavou, ale současně přiléhavou ženskou siluetu a často se pojí právě se saténem a s hedvábím. Ve 30. letech byly navíc stále populární střihy, které sice reagovaly na vzestup Hollywoodu, současně však stále vyjadřovaly ženskou emancipaci a odklon od korzetové svázanosti. I proto je mnohdy doprovázel výstřih do V s ramínky, které sice působily celkem bra friendly, nicméně ve skutečnosti byl tento styl šatů určen k nošení na holém těle. Díky tomu pak promlouval i k dalším generacím – například v devadesátkách ho (kromě klasických slip dress se špagetovými ramínky) nosila Kate Moss, velká milovnice vintage úlovků. A nyní se jím můžete nechat okouzlit i vy.

Loading