Muzi v suknich-jpg

Muzi v suknich-jpg Zdroj: Profimedia.cz

Brad Pitt
'Bullet Train' Premiere, Berlin, Germany - 19 Jul 2022,Image: 708590082, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: People Picture/Raymond / Shutterstock Editorial / Profimedia
Berlin, GERMANY  -  "Bullet Train" Cast attends the Red Carpet of the Screening In Berlin.

BACKGRID UK 19 JULY 2022,Image: 708551206, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Pictured: Zazie Beetz, Brad Pitt, Credit line: Defrance / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Billy Porter arrives for the 91st annual Academy Awards ceremony at the Dolby Theatre in Hollywood, California, USA, 24 February 2019. Black tuxedo dress by Christian Siriano. The Oscars are presented for outstanding individual or collective efforts in 24 categories in filmmaking.  EPA-EFE/,Image: 415714014, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: ETIENNE LAURENT / EPA / Profimedia
Oscar Isaac attends the UK special screening of Marvel Studios "Moon Knight" at British Museum on March 17, 2022 in London, England,Image: 671490932, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Pictured: UK Special Screening Of Marvel Studios "Moon Knight", Credit line: Robin Pope / Camerapress / Profimedia
Lil Nas X walks the red carpet at the 2021 MTV Video Music Awards held at the Barclay's Center in Brooklyn, NY on September 12, 2021.,Image: 631826279, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no, Credit line: Anthony Behar / ddp USA / Profimedia
40
Fotogalerie

Proč bych nosil kalhoty? Slavní muži, kteří na červený koberec oblékli sukně

Může se archetypální mužský idol celé jedné generace objevit na společenské akci ve vzdušné lněné sukni. Může! A Brad Pitt rozhodně není prvním a ani posledním mužem, který zvedl svět ze židle pouhým faktem, že se objevil v dámském oblečení. Kde leží hranice mužské módy a je vůbec ještě opodstatněné se nad pány v sukních a šatech pozastavovat, či dokonce pohoršovat.

„Bylo to kvůli vánku, vánek je super,“ okomentoval Brad Pitt pár dní po berlínské premiéře snímku Bullet Train výběr outfitu. V takový moment se klidně mohl rozpovídat o tom, jak je dnes nejen v módě důležité vymanit se ze starých genderových stereotypů. Pitt se ovšem jakémukoliv polemizování o tom, zda je dnešní společnost už natolik otevřená, aby se nad mužem v sukni nemusela pozastavit, zcela vyhnul. Vzal to jako věc, která nepotřebuje další komentář – a k postupnému boření zažitých módních pravidel tak přispěl možná víc, než kdyby se pustil do zdlouhavého vysvětlování.

Ačkoliv byl Pittův lněný set se sukní příjemným módním osvěžením, které rozčeřilo běžnou smokingovou šeď filmových premiér, nešlo o žádné přelomové gesto. A ani nemuselo. Americký idol, který poměrně úspěšně odolává nástrahám neúprosného stárnutí, se prostě jen zařadil po bok mnoha slavných mužů, kteří v minulosti na červený koberec vynesli sukni nebo rovnou slavnostní róbu.

Pánské, nebo dámské? Je to jedno!

Pro část těchto pánů je nošení oblečení, které společnost stále definuje jako dámské, běžnou záležitostí. Dlouhodobě patří k jejich image, hodnotám a životním i profesním postojům. Pomyslnou korunu v tomto ohledu bezesporu nosí Billy Porter. Americký herec a zpěvák zaslouženě patří mezi módní ikony, které nepřetržitě přispívají k tomu, aby společnost naplno akceptovala, že i muži mohou kamkoliv vynést šaty. Ostatně Porterova pompézní tuxedo róba od Christiana Siriana z předávání Oscarů v roce 2019 se z hlediska toku módních dějin řadí mezi ty vůbec nejklíčovější.

Billy Porter na Oscarech v roce 2019.
Billy Porter na Oscarech v roce 2019. | Zdroj: Profimedia.cz

Za podobnou gender bender personu pro pozdní mileniály i generaci „zetkařů“ zase v posledních letech platí Harry Styles. Ačkoliv jeho styl též z velké části staví na přebírání prvků z ženského šatníku, v šatech na něj – až na výjimky; třeba v podobě titulní strany Vogue či halloweenského vystoupení – nenarazíme. To se ovšem nedá tvrdit o některých zástupcích současné generace rapperů v čele s Lilem Nas X. Jeho veřejné vystupování se bez excentrických šatů nebo třeba punkových tartanových sukní už neobejde. Stejně jako u Portera má i u něj výběr oblečení mnohem hlubší význam. Rapové prostředí bylo odjakživa považované za ryze maskulinní, zakládalo si na image alfa samců, kteří život zasvětili drogám, zbraním a ženám. Lil Nas X stejně jako mnozí jeho kolegové (jmenujme například Franka Oceana a Tylera Okonmu, známého pod pseudonymem Tyler, The Creator) ale tyto zkalené vody čeří novou formou jemnosti a něžnosti a ukazují, že můžete skvěle rapovat a zároveň být třeba hrdým členem LGBTQ+ komunity.

Lil Nas X na BET Awards v roce 2021.
Lil Nas X na BET Awards v roce 2021. | Zdroj: Profimedia.cz, Priscilla Grant/Everett Collection

Lil Nas X v talk show Jimmyho Fallona v roce 2021.
Lil Nas X v talk show Jimmyho Fallona v roce 2021. | Zdroj: Profimedia.cz

Pravda ale je, že šaty již nenosí pouze muži, kteří se dlouhodobě zasluhují o narovnávání práv sexuálních a rasových menšin. Na červeném koberci se stále častěji v sukních objevují právě i ti, kteří jsou pravidelně označování za ryzí mužské idoly žen. A Brad Pitt je jen jedním z příkladů. Vzpomeňme třeba na Kurta Cobaina v květovaných šatech nebo na hereckého „drsňáka“ Vina Diesela, který se v roce 2003 objevil na předávání MTV Europe Music Awards v černém svetříku a kožené sukni. Komik Pete Davidson, oblékl sukni na Met Gala. A v sukňovém kostýmu se obejvil i Thoma Browna herec Oscar Isaac, kterého módní a instagramová komunita nedávno označila za jednoho z nejstylovějších mužů současnosti.

Vin Diesel na MTV Europe Music Awards v roce 2003.
Vin Diesel na MTV Europe Music Awards v roce 2003. | Zdroj: Profimedia.cz

Ústup maskulinity na červeném koberci

Veškeré tyto proměny pánských módních preferencí logicky vedou k mnohem širším změnám. Po dlouhé dekády byla pánská část červeného koberce většinou dost velká nuda. Černý oblek střídal další černý oblek, čímž kreativita až na občasné výjimky končila. „V minulosti byly outfity na červeném koberci poměrně konzervativní, neboť prezentace čehokoli jiného než archetypální verze mužnosti omezovala šance daného slavného muže postavit se do role vůdčí osobnosti,“ vysvětloval před lety stylista Joseph Kocharian britskému deníku The Guardian.

Jared Leto na Met Gala v roce 2019.
Jared Leto na Met Gala v roce 2019. | Zdroj: Profimedia.cz

A právě se stále intenzivnější diskuzí o toxické maskulinitě se i na světových premiérách a prestižních akcích pánská móda postupně proměňuje. Slavní pánové jsou ve svých módních kreacích čím dál odvážnější. Nejprve se naučili sem tam do outfitu zakomponovat jinou barvu než černou, pak se objevil hravý prvek na klopě a později se přidaly třeba i vlečky nebo podpatky. Výrazně k této změně – byť třeba drobnými kroky – přispěli zejména osobnosti jako Timothée Chalamet, Chadwick Boseman, Ezra Miller, Sam Smith, Jared Leto nebo Rami Malek. A čím více slavných pánů bylo ochotno vykročit ze své komfortní zóny, tím více lidí inspirovali k podobným krokům.

„Pohled na maskulinitu se mění, neboť se muži přestávají bát přijmout i svou ženskou stránku. Je potřeba takový přístup oslavovat, ne potlačovat, neboť móda, kterou poté uvidíme na červeném koberci, bude podstatně rozmanitější a kreativnější,“ dodává Kocharian.

Na nejikoničtější momenty, kdy se slavní muži objevili v sukních, se podívejte do galerie v úvodu článku.