Video placeholde

Na tréninku s mistryní světa: Jak si vedly FIT semifinalistky Restartu s Dietou?

Jak tvrdě trénuje běžecká šampionka Zuzana Hejnová? O tom se mohla na vlastní kůži přesvědčit naše pětice semifinalistek soutěže Restart s Dietou v kategorii FIT. Kromě toho si vyzkoušely crossové kolo od partnera soutěže Author, což je mimochodem jedna z cen pro hlavní vítězku Restartu s Dietou 2019. Jak to celé probíhalo?

Začnu poněkud osobně. Asi před třemi roky jsem jako začínající nadšená běžkyně absolvovala běžecký trénink se Zuzkou Hejnovou a nadchlo mě to natolik, že jsem ji oslovila jako VIP patronku kategorie FIT soutěže Restart s Dietou a ona souhlasila. Poprosili jsme ji, aby si pro naše soutěžící připravila asi dvouhodinový trénink a stala se jim během našeho workshopu průvodcem. A tak měly naše semifinalistky možnost zjistit, jak se na svoje závody připravuje a trénuje mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek.

Pokyn od manažera Zuzky Hejnové Alexandra Klimenta zněl jasně. Sraz v 10.00 před bránou Julisky. Pro mě to znamenalo doběhnout od tramvaje pod Julisku a vyběhnout si vzhůru 100 schodů. „Příprava na trénink,“ říkala jsem si. Trochu zadýchaná jsem doběhla před bránu Julisky, kde už s úsměvem na rtech čekaly semifinalistky kategorie FIT. Všechny ve sportovním a natěšené na to, co je dnes čeká. Zanedlouho dorazila i Zuzka. A přestože venku bylo krásně, sluníčko bylo ještě zubaté, tak Zuzka zvolila trénink v hale. Vlastně v tunelu, jak svou běžeckou skrýš na Julisce atleti přezdívají. A hned nás čekal další minitrénink – dalších 100 schodů vzhůru k tunelu. Na zahřátí dobré a Zuzka si tak prověřila kondičku všech. Ta moje za ostatními dost pokulhávala, a tak jsem na soustředění dále už jen přihlížela. Přece jen tu svou formu po porodu stále ještě nemůžu chytit a na kondici teprve začínám pracovat.

Protažení je základ

Holky si jen sundaly zimní bundy, přezuly se do běžecké obuvi a šlo se na věc. Po minizahřívačce na schodech vyrazily semifinalistky společně se Zuzkou rovnou na běžeckou dráhu. V úzkém tunelu si oběhly asi tři kolečka a mezi ně vkládaly různé cviky běžecké abecedy. Jedna ze semifinalistek byla po těžké chřipce, a tak volila pouze mírné tempo, aby se jí nemoc nerozjela. Jinak byl začátek opravdu v mírném tempu.

Všichni běžci vědí, že po zahřátí by měl následovat alespoň drobný strečink, aby se svaly protáhly a při následném běhu nezranily. Zahřátí pomůže tomu, že se pak lépe protahuje. Naše soutěžící měly možnost protáhnout se u klasických žebřin a šlo jim to náramně. Alespoň Zuzka všechny chválila. A byla překvapená, jak protažení některým jde. Vzhledem k tomu, že máme mezi soutěžícími i dvě jogínky, které mají svaly díky pravidelným jógovým sestavám opravdu pružné, bylo zajímavé sledovat, jaký má kdo rozsah.

Běžecká abeceda

Následovaly cviky z běžecké abecedy. Mnohým připadá jejich zařazování zbytečné. Přesto je ale pro všechny, kdo se v běhu chtějí někam posouvat, dobré znát správnou techniku běhu a abeceda je pro její procvičování jako dělaná. Lifting střídal skipping, vysoká kolena zase zakopávání, až si soutěžící projely úplně vše. Na závěr abecedy rozložila Zuzka na trati kloboučky, rozestupy mezi nimi přesně naměřila na délku chodidla a daný počet. Soutěžící se pak měly rozběhnout a do mezery mezi kloboučky vždy skočit jednou nohou. A běželo se na čas. A přestože jedna ze semifinalistek běhá, velké rozdíly v rychlosti mezi nimi nebyly.

Dalším typem běžeckého tréninku byl klasický běh po oválu se zrychlenou rovinkou. Ta se běžela na maximum a následovalo opět pomalejší vyběhnutí a relax. A to několikrát dokola. Na závěr si všechny sundaly boty a ještě procvičily plosky nohou drobnou rozcvičkou v písku. Chůzí po špičkách, po patách, výskoky na místě, během dokola v písku a na závěr čekala na semifinalistky ještě další soutěž, která třemi skoky doskočí nejdál. Ta společně s během mezi kloboučky ukázala, že vítězkou sportovního klání se stala Bára. Ta od nás také získala roční předplatné časopisu Dieta.

Běžecký trénink se Zuzkou se všem líbil. Soutěžící se lehce zpotily a odcházely nadopované endorfiny a plné energie, která se jim následující den při focení portrétů a cviků na břicho hodila. Od nás dostaly ještě drobné dárky a zápisníky Můj (re)start a mohly jít spokojené domů.

Hlasování

Hlasovat pro semifinalistky v kategorii FIT můžete od 25. 3. do 15. 4. na www.restartsdietou.cz. Tři soutěžící s největším počtem hlasů postoupí do velkého finále o titul Restart roku a hlavní cenu – zájezd v hodnotě 50 000 Kč od CK TRAVEL FAMILY. Kromě zájezdu získá hlavní vítězka i crossové dámské kolo Author.

Doporučujeme

Načíst další články