.

. Zdroj: Zdroj: iStock

Očekávání versus realita: Co vám před porodem nikdo neřekne?

Žádná máma není lepší ani horší. Na mateřství se nedá stoprocentně připravit, okolí se ale často novopečené maminky nebojí „děsit“ striktními verdikty. Přinášíme vám několik rad, které vám mohou pomoci se na novou životní etapu přichystat. V klidu a s dostatkem času samé na sebe.

„Užívej si pohodu, dokud to jde!“ nebo „Jen počkej, až se to narodí!“ To jsou klasické hlášky, které ještě nikdy nikomu nepomohly, a přesto si je každá nastávající maminka musí během těhotenství aspoň jednou vyslechnout. To, co maminka potřebuje, není strach nebo pochybnosti, ale důvěra ve vlastní sílu a opravdová pomoc. Protože na některé okamžiky se připravit nedá. A když pak přijdou, je to síla.

Nenechte se zlomit jízlivými poznámkami o tom, že už se nikdy nevyspíte, že už si nikdy v klidu nevychutnáte jídlo, že už si nikdy nevypijete kávu horkou a že váš život už nikdy nebude jako dřív. Protože bude mnohem, mnohem lepší. Jen je dobré do začátku vědět pár věcí.

Každá máma je jiná, každé dítě je jiné. Když se nebudete srovnávat s ostatními, zachováte si duševní pohodu.

Co může být pro jednu snadné, jiná nezvládá. Jedna si dokáže s klidem dopřát i hodinovou koupel a druhá se nestihne ani vysprchovat. A pak ty maminky z týmu Nezvládám ani sprchu mají tendence se porovnávat s maminkami z týmu Dala jsem si vanu a jsem s tím v pohodě. Ale ve skutečnosti ani jeden přístup nevypovídá nic o tom, která máma je lepší a která horší. Protože obě jsou skvělé. Je totiž v pořádku zažívat dny, kdy není čas ani na sprchu, a stejně tak je fajn umět si udělat prostor na chvíle, kdy můžeme v klidu vypnout a jen tak odpočívat.

Pamatujte na to, že každé miminko má jiný temperament a do jisté míry se vyvíjí svým vlastním tempem. S tím souvisí i harmonogram každodenních činností a také výčet aktivit, které budete chtít s miminkem podnikat. Věnujte se věcem, při kterých se cítíte příjemně, protože z vašeho vnitřního klidu dítě nejvíce čerpá. Pokud si myslíte, že byste měla něco konkrétního dělat jen proto, že to tak dělají všichni a jsou díky tomu šťastní, ale vás to akorát stresuje, nedělejte to.

„Pohoda miminka se odvíjí od toho, jestli je spokojená i jeho máma. Mateřství je přirozená věc a snažit se vměstnat do nějaké škatulky toho, co vidíme na sociálních sítích nebo nám tvrdí okolí, ničemu nepomáhá. Pokud má člověk vážnější pochybnosti o tom, jestli dělá věci správně nebo jestli se jeho dítě vyvíjí, jak má, měl by se obrátit na odborníky,“ říká Eva Vicherek, marketingová ředitelka společnosti Hero Czech a značky dětské výživy Sunar, která se v rámci iniciativy Mámou bez příkras snaží odhalit opravdovou tvář mateřství.

Mateřství není jen nekonečná láska

Vídáte na sociálních sítích snímky krásných dětí a dojatých rodičů, ze kterých prýští láska, vděčnost a štěstí? Co když se ale vy cítíte úplně jinak?

Na webu organizace Úsměv mámy je uveřejněno množství příběhů žen, které si během počátku mateřství prošly různými obtížemi, které negativně ovlivnily jejich psychickou rovnováhu.

„Jsme rádi, že ženy mají prostor otevřeně mluvit i o podobných pocitech a najít oporu ať už ve svém okolí, u Úsměvu mámy, nebo u odborníků. Proto jsme se rozhodli ukazovat mateřství bez příkras a normalizovat nepříjemné pocity s mateřstvím spojené,“ říká Eva Vicherek.

10 z 10 dětí preferuje šťastnou mámu před dokonale uklizeným bytem

Přirozeně chcete být tou nejlepší mámou. Sháníte krásnou výbavičku a připravujete domov na příchod miminka. Inspirujete se na internetu, jak dělat vše co nejlépe, a vzděláváte se v péči o novorozence. A pak to přijde. Kolotoč přebalování, krmení, uspávání a zabydlování se v nové roli zabere spoustu hodin a vy máte na konci dne pocit, že už na nic dalšího nemáte sílu. Doma se válí tady odhozená plínka, támhle nakousnuté jablko a na zemi je cestička z drobků. Cítíte šílenou únavu z bezesných nocí, repetitivních činností, přepolarizovaných emocí a může na vás doléhat úzkost z toho, že i když jste byt včera večer uklidila, dneska opět vypadá jak po výbuchu.

Jenže to je přesně ten moment vhodný pro to si uvědomit, že v rámci péče o dítě musí zkrátka jít některé věci alespoň na chvíli stranou. Cílem není uštvat se, aby bylo všechno dokonalé. Pojďte si užít čas s dítětem a naučit se jen tak být. Tady a spolu. Jestli není vše uklizené na 100 %? Nevadí! Dětem je to totiž úplně jedno. Vytvářejte si vzpomínky na čas strávený mazlením, hlazením, očicháváním a pusinkováním miminka. Protože takhle maličké jsou děti jenom chvíli. Tlaku, který je na maminky ze všech stran vytvářen, už je celkem dost, tak na sebe nebuďme zbytečně přísné ještě my samy.

Říct si o pomoc není selhání

„Psychické potíže v těhotenství nebo po porodu zažije podle průzkumů jedna žena z pěti. Maminky často mívají obavy a strachy, které se týkají v podstatě čehokoliv, ať již jejich miminka, budoucnosti, nebo běžných denních činností. Mohou je provázet vtíravé myšlenky a představy, mohou být smutné, plačtivé, mít problémy se spánkem a chutí k jídlu. Tyto potíže se velmi často prolínají, ať již maminka cítí úzkost, nebo na ni padají depresivní stavy. Pokud se takto cítíte a nevíte, jak z toho ven, můžete se obrátit na nás,“ říká zakladatelka organizaceÚsměv mámy Veronika Kubrichtová a dodává, že vyhledat v takovém případě pomoc je to nejlepší nejen pro samotnou maminku, ale i pro její dítě.

Nacházíte se v situaci, ve které vám není dobře, a potřebujete v mateřství cítit větší jistotu? Máte pocit, že na vás žádná rada nefunguje, a nevíte, jestli všechno kolem miminka děláte správně? Znáte maminku, která je extrémně přetížená a vykazuje příznaky duševní nepohody? Obraťte se na Úsměv mámy, kde podle hesla „raději stokrát zbytečně a preventivně než jednou pozdě“ získáte odbornou pomoc.