Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia

Jen nejíst a běhat nestačí: Obezita je nemoc a vyžaduje komplexní péči

Vlna předsudků se na nás valí i v době, kdy se s tématy nadváhy a obezity setkáváme denně a mluví se o nich se snahou odstranit dezinformace. Podle průzkumů si většina Čechů myslí, že zbavit se obezity a nadváhy spočívá jen ve změně stravování a zvýšení pohybové aktivity. A to je chyba!

Snížit příjem kalorií nestačí

Obezita je chronické onemocnění, které si zaslouží pochopení společnosti i pomoc zdravotníků. Bohužel lékařskou pomoc při snaze zhubnout vyhledáváme jen minimálně a snažíme se vše zvládnout sami. „Většina lidí, bohužel, stále k obezitě přistupuje s jednoduchou rovnicí v hlavě: ,Nebudeš jíst, začneš běhat a zhubneš.‘ A nejen to, lidé, kteří s obezitou žádnou zkušenost nemají, doporučují ,zaručené‘ způsoby, jak zhubnout. Vycházejí buď z vlastní zkušenosti, nebo z rad na internetu. A když to fungovalo jim, musí to fungovat všem…“ komentuje PhDr. Jitka Herlesová, Ph.D., psycholožka a psychoterapeutka z OB kliniky Praha a dodává: „Obezita je nemoc. Její léčba je mnohem náročnější než jednorázové zhubnutí. Pokud skutečně chcete někomu s léčbou obezity pomoci, nejprve se ujistěte, zda vůbec a o jakou pomoc dotyčný stojí. Samotný průběh léčby je nejlepší vždy probrat s lékařem, který se jí zabývá.“ 

Rychlé řešení

Jakmile se jednou rozhodneme se sebou něco dělat, většinou chceme výsledky vidět okamžitě. „Uvědomte si, že kila navíc k vám přišla postupně během několika měsíců, někdy i let, a vy se jich teď chcete zbavit během několika dní nebo týdnů. A čím začnete? Razantně omezíte jídelníček, ať už formou zaručené diety, nebo vynecháním příloh, a začnete se intenzivně hýbat,“ komentuje MUDr. Šrámková, primářka OB kliniky Praha. „Ačkoli skutečně záleží na rovnováze mezi tím, kolik energie v jídle přijmete, a tím, kolik jí pak vydáte, je nutné připomenout, že se jedná o mnohem komplexnější záležitost. Navíc všechna zaručená rychlá řešení přinesou sice okamžitý výsledek, ale ten je dlouhodobě neudržitelný a většinou s sebou přináší i nepříjemný jojo efekt,“ vysvětluje.

Zajímavé informace k problematice nadváhy a obezity poskytuje web Netloustneme.cz, kde můžete najít i přehled kontaktů na specializované lékaře po celé České republice, kteří vám s řešením nadváhy či obezity ochotně pomohou.

TIP!

Velkou roli v hubnutí hraje i genetika a další faktory, jako je například věk, množství svalové hmoty, přidružená onemocnění a další. Neexistuje proto univerzální řešení pro všechny. „K hubnutí přistupujte zodpovědně. Nadváha je totiž předstupeň obezity, která není jen estetickou záležitostí, ale jedná se o chronické onemocnění. Proto je nutné začít tento problém řešit včas a efektivně. Já určitě doporučuji se obrátit na lékaře, protože jen ti mají možnost pomoci vám komplexně a za využití moderních léčebných postupů, jako jsou léky na hubnutí a bariatrické operace. Nastaví léčebný plán přímo na míru pro vás tak, aby fungoval, a hlavně fungoval dlouhodobě, nejen pár dnů a týdnů,“ dodává MUDr. Petra Šrámková.

Osobní zkušenost Martina Zounara

„I já jsem si na sebe léta pletl bič a snažil se zvláště před létem vše zhubnout, bez ohledu na to, co svému tělu dělám. Hlavně aby to bylo rychle. A výsledek? Co vám budu povídat, kila šla dolů, ale jojo efekt na sebe nenechal dlouho čekat. A já mohl začít znova. Letos si to upřímně užívám. S lékařem jsme našli cestu, která funguje, je dlouhodobá. Mé tělo i hlava jsou konečně spokojené a dávají mi to najevo třeba i tím, že se váha už skoro rok drží na stejné hodnotě, aniž bych musel držet přísné diety nebo hladovět. Zajděte na Netloustneme.cz, najděte si lékaře ve svém okolí a berte to letos jako začátek cesty, která s lékařem bude konečně efektivní a dlouhodobě udržitelná.“